افزایش ۷۰۰۰ مگاواتی ظرفیت تولید برق نیروگاه‌ها تا تابستان ۱۴۰۲

سخنگوی صنعت برق گفت: ۱۴۷۸ مگاوات نیروگاه حرارتی صنایع تا اوج مصرف برق در سال جدید وارد مدار می‌شود.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت نیرو، "مصطفی رجبی مشهدی" با بیان اینکه برنامه‌ریزی شده است تا بیش از ۷۰۰۰ مگاوات به ظرفیت تولید برق نیروگاه‌های موجود تا تابستان سال ۱۴۰۲ اضافه شود، گفت: وزارت نیرو در سال دوم دولت مردمی سیزدهم برنامه‌ای مشتمل بر ۱۴۰ اقدام را تنظیم کرده است که شامل سه بخش تولید و تأمین برق، مدیریت مصرف و تقاضا و برنامه‌های ضروری برای رفع محدودیت‌های شبکه انتقال و فوق توزیع کشور در تابستان ۱۴۰۲ می‌شود.

سخنگوی صنعت برق افزود: این ۱۴۰ برنامه در حوزه تولید منجر به افزایش ظرفیت تولید نیروگاه‌های جدید به میزان ۶۰۰۰ مگاوات و همچنین افزایش ظرفیت نیروگاه‌های موجود و رفع نیروگاه‌های آسیب دیده در مجموع به میزان ۱۷۰۰ مگاوات است و بر این اساس ۷۷۰۰ مگاوات به ظرفیت تولید برق نیروگاه‌های موجود افزوده خواهد شد تا بتوانیم تابستان را از لحاظ ظرفیت تولید به شکل مطمئن‌تری پشت سر بگذاریم.

آغاز عملیات اجرایی ۶۳ پروژه مهم در حوزه شبکه‌های انتقال برق

وی همچنین با اشاره به پیش‌بینی برنامه‌های کاربردی در بخش شبکه‌های انتقال ادامه داد: در بخش شبکه‌های انتقال با توجه به محدودیت‌هایی که سال ۱۴۰۱ در تأمین برق وجود داشت، ۴۷ برنامه شامل ۶۳ پروژه پیش‌بینی شد که شامل خطوط انتقال و همچنین احداث پست‌های انتقال و فوق توزیع بوده که خوشبختانه در دست اقدام است.

مدیرعامل شرکت مدیریت شبکه برق ایران درباره اقدامات صورت گرفته در راستای احداث نیروگاه‌های اختصاصی اظهار کرد: بر اساس برنامه‌ریزی انجام شده در توسعه برق صنایع ۱۴۷۸ مگاوات نیروگاه حرارتی صنایع تا اوج بار مصرف برق ۱۴۰۲ در مدار تولید قرار خواهند گرفت. این حجم تولید شامل پنج ساختگاه است.

وی در این‌باره تصریح کرد: نیروگاه سمنان واحد چهارم خود را بزودی در مدار تولید قرار خواهد داد، در فولاد مبارکه دو واحد نیروگاهی کلاس F در مجموع به ظرفیت ۶۱۴ مگاوت و همچنین واحدهای اول نیروگاه‌های گل‌گهر، لامرد و المهدی برای شرکت‌های فولاد گل گهر، آلومینیوم سالکو و آلومینیوم المهدی احداث می‌شوند.

به گفته رجبی مشهدی، با ظرفیت‌هایی که واحدهای نیروگاهی صنایع مذکور اختصاص می‌دهند، در تابستان ۱۴۰۲ اجرای برنامه‌های «مدیریت مصرف» بخش صنعت نسبت به سال قبل کاهش پیدا خواهد کرد.

سخنگوی صنعت برق در پایان خاطرنشان کرد: امیدواریم با برنامه‌ریزی انجام شده، انرژی بیشتری را تحویل بخش‌های متقاضی کشور به ویژه صنعت دهیم و در بخش خانگی، تجاری و خدمات محدودیت و یا خاموشی نداشته باشیم.

کد خبر 5730296

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha