۲۷ اسفند ۱۳۸۹، ۱۴:۴۴

رجب زاده:

زلزله تهران هنوز جدی‌گرفته نشده است

زلزله تهران هنوز جدی‌گرفته نشده است

رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران گفت: متاسفانه هنوز احتمال وقوع زلزله را جدی نگرفته‌ایم و زمین‌لرزه تهران را باور نداریم گفت: نشانه آن ضعف‌های موجود در ساخت و ساز‌ها، عدم آموزش مردم و کافی نبودن میزان تلاش‌ها در این حوزه نسبت به مخاطره موجود است.

به گزارش خبرگزاری مهر، عزیزالله رجب زاده در نشست اعضای ستاد مدیریت بحران منطقه14 با تاکید بر اینکه مدیریت بحران ، فعالیتی محدود به یک سازمان و نهاد نیست گفت: تمامی تشکیلات دخیل در مدیریت شهری و خدمات اضطراری در این امر دخیل هستند و مدیریت بحران فعالیتی جمعی است.

وی ادامه داد: ستاد‌های مدیریت بحران مناطق فرصت و زمینه‌ای است تا هماهنگی سازمان‌ها و نهاد‌های منطقه با یکدیگر در شرایط عادی و شرایط وقوع حوادث ارتقا یابد و اقدامات پیشگیرانه و آمادگی افزایش یابد.

رجب زاده با اشاره به مشکلات موجود از جمله فرسودگی شریان‌های حیاتی و فرسودگی و ریز‌دانگی واحد‌های مسکونی و زمان‌بر بودن غلبه بر تمامی این مسائل گفت: متاسفانه هنوز احتمال وقوع زلزله را جدی نگرفته‌ایم و زمین‌لرزه تهران را باور نداریم و نشانه آن ضعف‌های موجود در ساخت و ساز‌ها، عدم آموزش مردم و کافی نبودن میزان تلاش‌ها در این حوزه نسبت به مخاطره موجود است.

وی افزود: البته نوسازی، ایمن‌سازی و مقاوم‌سازی ابنیه زمان‌بر است اما آموزش مردم با راههای ارتقای آمادگی در کوتاه مدت امکان‌پذیر است و متاسفانه 80 درصد مردم هنوز آموزش‌های لازم در حوزه مواجهه با زلزله را فرانگرفته‌اند.

وی گفت: در سال آینده 13 اولویت کاری تعریف شده‌ است که از جمله آنها ایجاد و فعال ساختن ستاد‌های مدیریت بحران تا سطح محلات 374‌گانه، اطلاع‌رسانی و آموزش شهروندان، تهیه نقشه تخلیه امن و تامین اسکان اضطراری محلات، تشکیل و تجهیز 135 تیم حرفه‌ای در نواحی و ایجاد ساختار مدیریت بحران در اماکن عمومی شامل مجتمع‌های مسکونی، اداری و تجاری است.

در این نشست همچنین ، محمد‌زاده شهردار منطقه 14 در سخنانی، وقوع بحران‌های ناشی از سوانح طبیعی را اجتناب‌ناپذیر خواند و گفت: مردم زمانی قادر به غلبه بر بحران‌ها هستند که از قبل اقدامات پیشگیرانه را انجام داده و مقابله را آموخته باشند.

وی گفت: شهرداری منطقه، بسته‌های تشویقی مناسبی برای نوسازی بافت‌های مسکونی تدارک دیده که با استقبال مردم مواجه شده است و این حرکت ‌ها باید سرعت بیشتری بگیرد.

کد خبر 1276382

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha