آب "طلا " را به قایقرانی ایران آورد/ "شادی" افتخارآفرین و اژدهاسواران ناکام

خبرگزاری مهر - گروه ورزشی: خانواده بزرگ قایقرانی در سال 89 با کسب اولین مدالهای طلایی در بازیهای آسیایی موفق شدند از آبهای آسیا فراتر رفته و افق نگاه خود رابه آینده المپیکی سوق دهند.

به گزارش خبرنگار مهر، قایقرانی با در برگیری رشته‌های مختلفی چون آبهای آرام، روئینگ، دراگون بت، اسلالوم، بادبانی، کاناپولو و اسکی روی آب سال پرکاری را نسبت به فدراسیون‌های هم ردیف خود طی کرد.

قایقرانان کشورمان در این سال برای اولین بار با پاروزدن در آبهای چین، اولین مدالهای طلا را صید کردند. 5 مدال رنگارنگی که تمام نگاه‌ها را به این رشته آبی معطوف کرد تا فدراسیون بر بحث جداسازی رشته ها به شکل فدراسیون یا انجمن و تفکیک بودجه رشته های خود تاکید کند. به طوریکه در اولین گام بعد از بازیهای آسیایی گوانگجو شاهد جدا شدن رشته دراگون بت و اسکی روی آب به فدراسیون انجمن های ورزشی بودیم.

هرچند در مجموع در این رشته بیش از 100 مدال در بازیهای آسیایی گوانگجو توزیع شد و سهم ایران در این بین تنها کسب 5 مدال در مجموع و  تنها در رشته ‌های روئینگ و آبهای آرام بود اما همین تعداد کم با رشد 5 برابری، نتیجه سرمایه گذاری بیش از پیش این رشته و تداوم برپایی اردوهای بلند مدت و شبانه روزی در چند سال گذشته بوده است.

وقتی نگاهی به گذشته این فدراسیون می اندازیم به وضوح پیشرفت و توسعه آن را در تمام بخش های استعدادیابی، تجهیزات، توسعه منابع مالی و اعتباری، ساخت و ساز و تامین منابع آبی برای تمرین قایقرانان می بینیم. نگاهی به نتایج قایقرانان کشورمان در سال 89 :

بادبانی:
بادبانی یا سیلینگ اولین تجربه های آسیایی یا حتی بین المللی خود را با بهره از توانمندی پتانسیل نوجوانان و جوانان خود بدست آورد. هرچند این رشته در بازیهای آسیایی عملکرد قابل قبولی نداشت اما با تجربه این مسابقات می تواند به آینده بهتر فکر کند.

* مسابقات بادبانی قهرمانی آسیا(چین - فروردین ماه)
* مسابقات بین المللی اپتمیست - بادبانی با کسب اولین مدال توسط قایقرانان ایران (تایلند-تیرماه)
* مسابقات بین المللی RSX - بادبانی(دانمارک- مردادماه)
* بازیهای جهانی اپتمیست - بادبانی(مالزی- دی ماه)
* نوزدهمین دوره مسابقات بین المللی بادبانی با کسب دو مدال(قطر- اسفندماه)

اسکی روی آب:
اسکی روی آب یکی از جدیدترین رشته های ورزشی قایقرانی است که با وجود نوپا بودن به سرعت از این مجموعه جدا شد. اسکی بازان روی آب هنوز نتوانسته اند برنامه درستی را با توجه به شرایط موجود برای آینده خود متصور شوند.

* کاپ جهانی اسکی روی آب- تیمی در رده بندی (کره جنوبی- شهریورماه)

روئینگ:
بالاخره زحمات فدراسیون برای تاسیس رشته روئینگ در ایران بعد از 100 سال، حمایت و استعدادیابی از نوجوانان وجوانان در بازیهای آسیایی گوانگجو به ثمر نشست. روئینگی ها در گوانگجو موفق شدند دو مدال ارزشمند طلا و برنز را در شرایطی برای کشورمان بدست آورند که یکی از این مدالها از آن قایقرانان زن شد. شادی در این سال بهترین عملکرد را در میان قایقرانان بدست آورد. کسب سه مدال ارزشمند جهانی و یک مدال طلا در بازیهای آسیایی.

* کاپ یک جهانی روئینگ با کسب مدال (اسلوونی-خرداماه)
* قهرمانی روئینگ زیر 23 سال جهان با کسب مدال (بلاروس- تیرماه)
* قهرمانی روئینگ جوانان جهان باکسب مدال (چک- مردادماه)

دراگون بت:
اما اژدهاسواران سال 89 را با حضور خوب و موفق در مسابقات آسیایی چین آغاز و با حضور ناموفق و خارج از انتظار در گوانگجو به پایان بردند. اعزام قایقرانان این رشته به گوانگجو به دلیل تعداد زیاد ورزشکار تا روزهای آخر در هاله ابهام قرار داشت اما با پیگیری و اصرار دنیامالی این مسئله محقق شد. قایقرانان دراگون بت بعد از بازیهای آسیایی به طور کامل از فدراسیون قایقرانی جدا و به فدراسیون انجمنهای ورزشی پیوستند.

* مسابقات دراگون بت آسیا باکسب مدال (چین- اردیبهشت ماه)
* مسابقات دراگون بت قهرمانی جهان با کسب 3 مدال توسط دختران و پسران ایران (مجارستان- تیرماه)

آبهای آرام:
آبهای آرام امسال سال آرامی را پشت سر گذاشت. زحمت قایقرانان این رشته  از بابت حضور در  اردوهای پیاپی و بلند مدت در چند سال گذشته بالاخره در گوانگجو به ثمر نشست. کسب اولین مدال طلای بازیهای آسیایی در چین و دو نشان ارزشمند نقره و برنز توسط قایقرانان کشورمان خوش یمن ترین اتفاق ممکن برای این رشته بود.

* حضور در مسابقات کاپ 3 جهان در آلمان (خردادماه)
* حضور در مسابقات کاپ 2 آبهای آرام جهان در مجارستان(خردادماه)
* مسابقات قهرمانی بزرگسالان آبهای آرام جهان در لهستان(مردادماه)

اسلالوم:
سال 89 برای اسلالوم یا آبهای خروشان سال پرکاری بود. با حضور مربی خارجی قایقرانان این رشته برای اولین بار راهی مسابقات جهانی شده و در نهایت در اولین دوره برگزاری مسابقات این رشته در بازیهای آسیایی گوانگجو شرکت کردند اما نتوانستند نتیجه در خور توجهی را در اولین تجربه خود بدست آورند.

* کاپ دو جهانی اسلالوم( اسپانیا- تیرماه)
* مسابقات قهرمانی جهان(اسلوونی- مهرماه) 

و اما رشته کاناپولو یکی از رشته های پرطرفدار قایقرانی که در استخرها نیز برگزار می شود. پاروزنان کاناپولو که هنوز جواز حضور در بازیهای آسیایی و المپیک برای آنها صادر نشده است، امسال به شرکت در مسابقات قهرمانی جهان در کشور ایتالیا و صعود در رده بندی جهانی اکتفا کردند.

دنیا مالی رئیس این فدراسیون معتقد است قایقرانی این روزها از امواج ساکن گذر کرده و قابلیت های خود را نشان داده است. وی در خصوص روند طی شده این رشته در چهار سال گذشته گفت:" چهار سال پیش قایقرانی تنها یک مدال نقره را برای اولین بار در بازیهای آسیایی قطر کسب کرد تا کار سخت خود را با جدیت برای گوانگجو پیش ببرند. تجهیزات اندک و فرصت کم و رشته های متعدد بیش از پیش کار رابرای ما سخت کرد اما توانستیم به اهدافی که در برنامه استراتژی فدراسیون نگاشته شده بود، رسیدیم."

قایقرانی در این چند سال توانسته در آسیا تا رتبه سوم، در المپیک تا رتبه نهم پیش برود. به ازای هر 500 هزار نفر در کشور یک پایگاه قهرمانی و استعدادیابی را احداث کند، در بحث آموزش مربی و داور تا حد بین المللی پیش برود و بتواند تجهیزات مدرن و به روزی را وارد کشور کند و در کنار آن به مدالهای با ارزشی دست یابد.

دنیامالی از کسب 2 مدال طلا، 1 نقره و 2 برنز برای اولین بار برای رشته قایقرانی خیلی رضایت ندارد. وی معتقد است که اگر قرار باشد به نقاط بالاتر صعود کنیم باید نگاهمان المپیک باشد . زمانی من دنیا مالی راضی می شوم که قایقرانی در المپیک مدال بگیرد.

قایقرانی درحالی پا به سال 90 می گذارد که در این سال تنها به المپیک نگاه می کند. ایران امسال میزبان مسابقات قهرمانی قایقرانی آبهای آرام آسیا و انتخابی المپیک است و می تواند از این فرصت برای کسب اولین سهمیه در این رشته بهره کامل ببرد. در کنار آن پاروزنان کاناپولو برای تکرار عنوان قهرمانی میزبان مسابقات قهرمانی آسیا در تهران هستند.

کد خبر 1276924

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha