"سیمرغ" رونمایی شد

آلبوم موسیقی "سیمرغ" به آهنگسازی حمید متبسم و آواز همایون شجریان و با حضور میرجلال الدین کزازی رونمایی شد.

به گزارش خبرنگار مهر، مراسم رونمایی از پروژه سیمرغ با حضور میر جلال الدین کزازی(شاهنامه پژوه)، حمید متبسم آهنگساز قطعه سیمرغ، همایون شجریان و جمعی از نوازندگان صبح امروز در تالار وحدت برگزار شد.

درابتدای این مراسم مدیرارکستر سیمرغ با اعلام خبر برگزاری دومین کنسرت از پروژه سیمرغ گفت : کنسرت سیمرغ در تاریخ 14 تا 17 تیرماه درتالار وحدت برگزار خواهد شد ، دومین اجرای ارکستر به این دلیل در تالار وحدت به روی صحنه می رود که نخستین اجرای آن در فضای باز استادیوم تنیس ورزشگاه انقلاب برازنده نبود و زحمات نوازندگان ارکستر سیمرغ به خوبی دیده نشد و از همان زمان به بعد تصمیم گرفتیم که این کنسرت را در فضایی مناسب تر به روی صحنه ببریم.

بهرنگ تنکابنی در ادامه افزود : آلبوم موسیقی سیمرغ که اجرا و ضبط آن در سالن رودکی انجام شد همزمان با اجرای کنسرت توزیع می شود .

در ادامه این نشست میرجلال الدین کزازی ادیب و شاهنامه پژوه در خصوص آلبوم سیمرغ گفت : این ساخته هنری و موسیقایی در پیوند با شاهنامه است و انگیزه نیرومندی که مرا به این همکاری مشتاق کرد افسانه سیمرغ بود چراکه به اعتقادمن افسانه سیمرغ یکی از پیچیده ترین و کهن ترین نمادها در افسانه های ایرانی است که به روایت فردوسی در شاهنامه به ثبت رسیده است ؛ اگر ما بخواهیم نمادی را برگزینیم که چیستی ایرانی را برجسته تر، آشکارتر و گسترده تر از هنرهای دیگر کند می توان به افسانه سیمرغ اشاره کرد. 

وی در ادامه افزود : افسانه سیمرغ دارای گونه های مختلف است او هم فرزند ،هم پزشک ، هم با خورشید مهربان و هم مرغی آیینی است به این معنا که سیمرغ از دو پاره ساخته شده است یکی مرغ و دیگری سی است . واژه سی بازمانده از واژه اوستایی به معنا خورشید است که در پیوند با مرغ قرار می گیرد و خورشید مهر را می آفریند.

این ادیب در ادامه افزود : سیمرغ در درازای تاریخ ایران کانونی برای اندیشیدن و آفریدن به شیوه های گوناگون است و حال هنرمندی آفریننده و خنیایی به نام متبسم برپایه این نماد باستان ایرانی به آفرینش های هنری دست می یابد و به درستی دست می یابد؛ موسیقی تنها هنری است که از ناخودآگاه هنرمند بر می خیزد و به یکباره بر دل ناخودآگاه کار ساز می افتد در واقع آهنگساز خود را در شنونده در می نوردد و خوشبختانه متبسم در آثار خود به ویژه پروژه سیمرغ از عهده این مهم برآمده است .

کزاری در پایان صحبت های خود مقدمه ای را که بر آلبوم سیمرغ نوشته بود بالحن و گویش خاص خود برای حاضرین در سالن خواند.

پس از پایان صحبت های میرجلال کزازی حمید متبسم آهنگساز قطعه سیمرغ نیز مقدمه ای که در این آلبوم نوشته است را خواند و در ادامه این نشست یک نماهنگ از چگونگی تشکیل ارکستر سیمرغ به نمایش گذاشته شد و پس از آن متبسم به همراه همایون شجریان در حرکتی نمادین پرده از طرح جلد آلبوم سیمرغ برداشتند.

در ادامه این مراسم و پس از پرده برداری از آلبوم سیمرغ جلسه پرسش و پاسخ برگزار شد؛ سئوالات خبرنگاران با چرایی کناره گیری محمدرضا درویشی از رهبری ارکستر سیمرغ آغاز شد و حمید متبسم در پاسخ به این نکته گفت : تغییر و تحولات در مهره های تعیین کننده یک تشکیلات و به خصوص در یک مجموعه هنری گاهی ناگزیر است و من به عنوان آهنگساز این اثر در ابتدا تصورم بر این بود که در همکاری با آقای درویشی به نتیجه می رسم اما از آنجا که نه من و نه آقای درویشی رهبر ارکستر نیستیم در طول برگزاری کنسرت و تمرین های پس از آن احساس کردم که آن حسی را که از صدای ارکستر می خواهم با رهبری درویشی به دست نمی آید از این رو از ایشان خواستم که به دلیل آشنایی و احاطه خودم بر اثری که ساختم از هنگام ضبط اثر رهبری این قطعه را به خود من بسپارد؛ برای رسیدن به یک شیوه رهبری مناسب یک دوره فشرده رهبری ارکستر نزد یکی از رهبران معروف در هلند دیدم تا بتوانم اثر خودم را به بهترین شکل ممکن رهبری کنم.

همایون شجریان خواننده این اثر در ادامه این نشست درخصوص چرایی همکاری با این پروژه گفت : هیچ دلیل بالاتر از اشعار فردوسی و آهنگسازی خوب متبسم و همچنین حضور نوازنده های جوان نبود و طبیعتا هر خواننده ای دوست دارد در این پروژه ملی حضور داشته باشد ، اشعار فردوسی جایگاه و علاقمندان خاص خودش را دارد و کسانی که علاقمند به این اشعار هستند شاید هیچ اثری رابیش از سیمرغ دنبال نکنند ؛ از همین رو حضور در پروژه سیمرغ برای من یک فرصت بود و به عبارت بهترمن این فرصت را قاپبدم. 

در ادامه این نشست حمید متبسم به چگونگی اداره ارکستر سیمرغ اشاره کرد و گفت :سیمرغ از بدو تولد روی پای خود ایستاد و از هیچ سازمانی یارانه نگرفت اما یارانی داریم که ما را بی منت همراهی می کنند و هیچگاه از طریق فروش نخواسته و نتوانسته جبران هزینه های مالی و معنوی اعضای ارکستر را کند به همین دلیل این هنر روی دوش صاحبان سیمرغ ادامه حیات می دهد هنر موسیقی قبل از اینکه حرفه من باشد عشق من است و این هنر را با تمام وجود دنبال می کنم .

وی در ادامه با اشاره به اجرای این اثر در تالار وحدت گفت : تالار وحدت تالار کوچکی است و نمی توان از فروش آن جبران هزینه کرد به همین دلیل تلاش کردیم به گونه ای قیمت گذاری کنیم که نه مخاطب و نه پروژه سیمرغ هیچکدام ضرر نکنند البته ناگفته نماند که بنیاد رودکی شرایط بهتری برای برگزاری این کنسرت برای ما فراهم کرد.

این آهنگساز در ادامه صحبت های خود به کم و کیف اجرای این قطعه در اروپا اشاره کرد و گفت : طبق برنامه ریزی انجام شده این کنسرت درتاریخ 10 و 16 مهرماه در دو شهر هرلن و لاهه از کشور هلند برگزار می شود همچنین قراراست فروردین ماه سال 91 این کنسرت در سالن کادگون لندن که یکی از سالن های انگلیس است به روی صحنه رود.

متبسم در پایان صحبتهای خود به تاثیراتی که از موسیقی کلاسیک در آثار خود گرفته است اشاره کرد و گفت : شکل گیری ساختار موسیقی در روح و روان من از دوران کودکی شکل گرفت من در تمام زندگی خود با شعر، تصور و تخیل بزرگ شدم و با استعاره زندگی کردم ؛ من در آغوش مادری بزرگ شدم که مدام برای من قصه می گفت و ترانه می خواند؛ من پدری داشتم که نوازنده بود و لوازم موسیقی می فروخت بنابراین آهنگهای بسیاری را گوش دادم و از موسیقی روس بسیار تاثیر گرفتم البته آواز بنان و پیانوی محجوبی را نیز بسیار دوست میداشتم .

لازم به ذکر است کنسرت سیمرغ در دو بخش برگزار می شود در بخش نخست این کنسرت قطعه "ونوشه" برگزار می شود این قطعه برای سه تار و ارکستر نوشته شده است که آزاد میرزا پور به عنوان تکنواز سه تار گروه را همراهی می کند در بخش دوم "زادن زال" نام دارد و داستان تولد زال نقل می‌شود. در بخش‌های بعدی این قطعه که به ترتیب "سام و زال"٬ "سیمرغ و زال" و "بازگشت زال" نام دارد٬ داستان زندگی زال و رهاشدن او در البرز کوه٬ مراقبت سیمرغ از او و رشد و نمو زال نقل می‌شود تا جایی که زال جوانی برومند بدل شده و آوازه‌اش به سام نریمان می‌رسد و پدر شرمگین از رها کردن فرزند در پی یافتن او می‌شتابد و فرزند عمل نکوهیده پدر را می‌بخشد.

فروش اینترنتی این کنسرت از فردا ساعت 10 صبح در سایت سی گذر آغاز می شود. 

کد خبر 1345572

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 0 =