صعود به اورست با عشق به کودکان محک صورت گرفت

کوهنورد ایرانی فاتح قله اورست گفت: محک انرژی مثبتی به من داد زیرا بچه‌هایی که به سرطان مبتلا شده اند بایستی به یک عشق و تلاشی زنده بمانند.

به گزارش خبرگزاری مهر، حمید دهقان کوهنورد ایرانی فاتح اورست بعد از بازگشت به ایران عصر سه‌شنبه در سالن آمفی تئاتر "فرهاد خبیری" در محک حاضر و در این مراسم که با حضور کارکنان مؤسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان "محک" و همچنین علاقمندان رشته کوهنوردی برگزار شد، گزارشی از صعود خود به قله اورست ارائه داد.

در ابتدای این مراسم شیرین صدیق نژاد مدیر بخش خدمات حمایتی محک از نحوه فعالیت‌های تنها مرکز تخصصی سرطان کودک در خاورمیانه و همچنین 20 سال فعالیت مداوم مؤسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان "محک" گزارشی ارائه داد و در مورد صعود دهقان به بلندترین قله جهان گفت: کاری که ایشان در فتح قله اورست انجام دادند، فقط عشق بود و در نشستی که بعد از بازگشتشان به ایران داشتند، وقتی مراحل صعود سخت‌شان به این قله را بازگو کردند، فکر کردم این کار چیزی غیر از عشق نمی‌تواند باشد، مگر یک آدم که عاشق نباشد، می‌تواند یک کار چنین سختی را انجام دهد.

وی اضافه کرد: ما هم در مؤسسه "محک"، عاشق کارمان هستیم. بعد از کاری که دهقان انجام دادند به نظرم ما هم در محک به نوعی به قله‌های رفیع عشق، انسانیت و حس کرامت انسان ها صعود کردیم. در مدت این بیست سال، 16200 کودک در این بیمارستان تحت حمایت همه جانبه قرار گرفته‌اند.

صدیق نژاد همچنین تاکید کرد: از بچه‌هایمان در این مؤسسه و بیمارستان حمایت همه جانبه می‌کنیم، از جمله حمایت‌های درمانی، تحصیلی، دانشگاهی، ازدواج، درمان پیوند مغز استخوان و ... همچنین از آنها حمایت می کنیم که خوب و قشنگ زندگی کنند. اینجا کرامت انسان‌ها را حفظ می‌کنیم و برایمان مهم نیست که این بیمار از کجا آمده است، فارغ از دین، مذهب، نژاد، رنگ و ملت به آنها کمک می کنیم و تنها به این فکر می‌کنیم بچه مبتلا به سرطان، باید شاد و خوشحال زندگی کنند.

در بخش دیگری از این مراسم حمید دهقان کوهنورد ایرانی گزارشی از صعود خود به بلندترین قله جهان اورست ارائه داد و در بخشی از سخنانش گفت: برای صعود به این قله، تمرینات زیادی را انجام دادم و در گزارش‌هایی که در سایت‌های مختلف خواندم در همه آنها به یک انگیزه مثبت اشاره شده بود و آن انگیزه عامل اصلی صعود به اورست است. این برای من خیلی مهم بود که در کنار قدرت بدنی، یک انرژی روحی خاص می‌تواند خیلی نقش مثبتی برای کوهنورد داشته باشد و برای این انگیزه، بالابردن پرچم مؤسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان "محک" به قله اورست را انتخاب کردم.

وی افزود: محک انرژی مثبتی به من داد زیرا این بچه‌هایی که به سرطان مبتلا شده‌اند بایستی به یک عشق و تلاشی زنده بمانند و این تلاش را من بایستی برایش شبیه سازی بکنم. بعد از اینکه تصمیم گرفتم این صعودم را به بچه‌های محک تقدیم کنم آن وقت احساس کردم که اورست را به طور کامل صعود کرده‌ام. شعارهایی که در هنگام صعود در ذهنم بود از جمله: شعار "شفای بچه‌های مبتلا به سرطان" و "به یاد تمام عاشقان، پاینده باد کشورم ایران" در رسیدن به قله خیلی به من کمک کردند. 

کوهنورد ایرانی صعود کننده به اورست در مورد بردن عکس کوهنورد فقید "محمد اوراز" به قله اورست تاکید کرد: زنده یاد "محمد اوراز" نخستین کوهنورد ایرانی است که پا روی قله اورست گذاشته و احساس کردم میراثی از این کوهنورد بااخلاق را به آن بالا ببرم و وقتی تصمیم گرفتم عکس ایشان را به آن بالا ببرم، این انرژی در من دو چندان شد و احساس کردم در کوله‌ام دو سفارش دارم که باید به بالای قله برسانم و خوشبختانه هر دو سفارش را به بالای قله رساندم.

وی خاطرنشان کرد: این صعود کاملا مستقل و انفرادی بود و به تنهایی آن را انجام دادم، هم اکنون صعودهای مستقل در دنیا متداول است. در کشور ما از اورست غول بزرگی ساخته‌اند که برای ما دست نیافتنی است، در واقع چنین نیست و به نظر من اکثر کوهنوردان حرفه‌ای ما می‌توانند به بالای اورست صعود کنند.

حمید دهقان در پایان گفت: امیدوارم همه صحیح و سالم با آرامش و صلح و صفا در کنار یکدیگر زندگی کنند و کدورت‌ها را کنار بگذارند. در سن 52 سالگی به دنبال قهرمانی نبودم بلکه این صعود را به مؤسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان "محک" تقدیم می‌کنم و امیدوارم هیچ خانواده‌ای کودک مریض نداشته باشد و خداوند تمام کودکان مریض را شفا دهد.

کد خبر 1363439

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 0 =