دستاوردهای 61 سال ملی شدن صنعت نفت ایران

وزیر اسبق نفت با بیان اینکه بنزین به عنوان دماسنج انتخابات آمریکا در دست صنعت نفت ایران است، دستاوردهای 61 سال ملی شدن صنعت نفت کشور را تشریح کرد و گفت: پس از 60 سال، امسال بار دیگر ایران فروش نفت به انگلیس را تحریم کرد.

غلامحسین نوذری در گفتگو با مهر با اشاره به فرا رسیدن شصت و یکمین سالگرد ملی شدن صنعت نفت ایران، گفت: بعد از ملی شدن صنعت نفت، شرایط را طوری طراحی کردند که امکان خرید نفت برای مشتریانی خارجی فراهم نبود.

وزیر اسبق نفت با اعلام اینکه کشورهای مصرف کننده بزرگ نفت در آن زمان کشورهای آسیایی نبودند نوعا کشورهای غربی و آمریکا به ویژه انگلیس را شامل می شد نفت ایران را تحریم کردند، تصریح کرد: آن روز هم بخش عمده درآمد نفت صرف هزینه‌های دولت می شد.
 
این کارشناس اقتصاد انرژی افزود: وقتی تاریخ را ورق می زنیم، ملاحظه می شود که پس از تحریم، آمریکایی‌ها که میانجیگری اصلی بین دولت ایران و انگلیس را بر عهده داشتند و تلاش می کردند که طوری مسئله را حل کنند، با این وجود حاضر به کمک واقعی به ایران نشدند.
 
وی با بیان اینکه وقتی دولت دکتر مصدق تقاضای وام کرد، وامی که کمتر از 100 میلیون دلار بود، آمریکایی‌ها از پرداخت وام خودداری کردند، بیان کرد: یعنی اگر چه در ظاهر وانمود می کردند  که تمایل دارند مشکل برطرف شود ولی حتی حاضر نشدند این وام را به صنعت نفت ایران پرداخت کنند.
 
نوذری با یادآوری اینکه در شرایط فعلی با وجود فشارهای اقتصادی و تحریم‌ها اما ایران بار دیگر بعد از حدود 60 سال فروش نفت به انگلیس تحریم کرد، بیان کرد: آنچه اتفاق افتاده تا به این موقعیت برسیم در دوران پس از انقلاب بوده است.
 
وزیر اسبق نفت با تاکید بر اینکه اگر باز گردیم به آن دوران می بینیم که پس از سقوط دولت مصدق، کنسرسیوم معروف نفت تشکیل شد که 40 درصد آن را انگلیسها، 40 درصد را پنج شرکت آمریکایی و 20 درصد را نیز کشورهایی همچون فرانسه و ایتالیا در اختیار گرفته بودند، اعلام کرد: عملا اگرچه به ظاهر دست انگلیس‌ها از نفت ما کوتاه شده بود ولی باز انگلیس نقش 40 درصدی در این کنسرسیوم داشت که رفته رفته نقش آمریکا هم در قالب حضور در کارهای پیمانکاری و هم مشارکتی پر رنگ تر شد.   
 
وی ادامه داد: پیش از پیروزی انقلاب اسلامی عملا نفت ایران پس از قانون ملی شدن صنعت نفت و رایی که در دادگاه بین‌المللی لاهه به نفع ما داده شد، از یک دست به دست دیگر برگشته بود.
 
نوذری گفت: برای نمونه در بخش حفاری، حدود 40 شرکت آمریکایی در بخش‌های مختلف کار می‌کردند یا در شرکت مناطق نفت خیز جنوب (اسکوی سابق) که عمده تولید 5.9 تا 6 میلیون بشکه ای ایران از آنجا بود، مدیر ارشدش یک فرد آمریکایی بود.
 
به گفته این کارشناس اقتصاد انرژی، ما افرادی که استخدامی‌های آن زمان بودیم، حضور چشمگیر آمریکایی‌ها را به یاد می آوریم که در بخش‌های برنامه ریزی تا توسعه و تولید فعالیت می کردند.
 
این عضو سابق کابینه دولت نهم با بیان اینکه پس از پیروزی انقلاب به مرور زمان حوادث به سمت ملی شدن واقعی صنعت نفت پیش رفت، تاکید کرد: امروزبه معنای واقعی حفاری ملی شده است، مناطق نفتخیز واقعا به دست مردان نفتی کشور اداره می‌شود و در این شرایط تحریم  تقریبا تمام مصوباتی و تحریم‌هایی که علیه ایران صادر شده، نفت در راس آنها بوده که تاکنون بی اثر مانده است.
 
نوذری با اعلام اینکه با پیروزی انقلاب اسلامی بهانه گیری‌های غرب شروع شد به طوری‌که در همان اوایل انقلاب مصوب کردند که سرمایه گذاری بالای 20 میلیون دلار در صنعت نفت ایران ممنوع است، تصریح کرد: درحالی که این رقم در توسعه صنعت نفت بسیار ناچیز است و هزینه احداث یک چاه هم نمی شود در نتیجه تحریم‌ها عملا از همان زمان آغاز شده بود.
 
وی، اظهار داشت: امروز مشاهده می شود که هنوز وضعیت دومین تولید کننده اوپک را حفظ کرده ایم و وقتی گفته می شود ایران ظرفیت تولید چهار میلیون نفت و 650 میلیون متر مکعب گاز در روز را دارد از کشوری صحبت می کنیم که 30 سال تحریم را پشت سرگذاشته تا این توان در کشور ایجاد شده است.

نوذری گفت: اگر امروز مجلس دولت و وزیر نفت می گویند که انگلیس و فرانسه را تحریم می کنیم، اگر چه سهم آنها در برداشت از نفت ما کم بوده ولی ملاحظه شد که چه تاثیری در بازار اروپا و به خصوص آمریکا گذاشت و قیمت بنزین آنها را افزایش داد، به‌ویژه در آمریکا که قیمت بنزین مانند دماسنجی برای انتخابات ریاست جمهوری عمل می‌کند.
 
وی در پایان تاکید کرد: تا آنجا که آمریکایی‌ها از این وضعیت اعلام نگرانی شد و خودشان تصریح کردند که علت این افزایش قیمتها تحریم نفت ایران بوده و این درحالی است که این تنها بخشی از تحریم صنعت نفت ایران محسوب می شود.
کد خبر 1562549

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 8 =