شبکه معابر پایتخت با اجرای 11 پروژه کلیدی متحول می شود

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران گفت: شبکه معابر شهری پایتخت با اجرای 11 پروژه کلیدی در حوزه عمران شهری و زیرساخت های حمل و نقلی در سال 91 متحول می شود.

به گزارش خبرگزای مهر، مهندس سید جعفر تشکری هاشمی افزود: شبکه معابر شهری مهم ترین عامل شکل گیری و توسعه شهر در ارتباط مابین کاربریها با مراکز و محورهای شهری است و به منظور ارتقای سطح سرویس شبکه، راهبردهایی همچون افزایش ظرفیت معابر، اصلاح سلسله مراتب و توسعه شبکه، طراحی و اجرا می شود.

وی با تاکید بر وسعت پروژه های شهری و نیز محدودیت های بودجه ای و ضرورت های برنامه ای، خاطرنشان کرد: بر این اساس اجرای 11 پروژه تاثیرگذار در تهران و بهره برداری از آن ها تا پایان سال جاری در دستور کار مدیریت شهری قرار گرفته تا همراه با توجه ویژه به "حمل و نقل انسان محور" با محوریت گسترش امکانات پیاده روی و تسهیلات دوچرخه¬سواری به مورد اجرا گذاشته شود.

معاون شهردار تهران ادامه بزرگراه امام علی(ع) در راستای تحقق تکمیل شبکه کمربندی داخلی تهران را که شمال و جنوب شهر را در محدوده شرق به هم متصل می کند، نخستین پروژه بر شمرد و اظهار کرد: این بزرگراه از بلوار ارتش آغاز شده و به دولت آباد ختم می شود و پیش بینی می شود تکمیل پروژه مذکور تاثیر ترافیکی تا 10 درصد بر شبکه معابر تهران بر جای بگذارد.

وی، تعریض خیابان پیروزی به عنوان یکی از اصلی ترین معابر شرق تهران را دومین پروژه اعلام و تصریح کرد: با تعریض این خیابان و برطرف شدن گره های ترافیکی و روان سازی ترافیک، سرعت عبور و مرور خودروها در مسیر مذکور افزایش قابل توجهی می یآبد.

تشکری هاشمی، احداث تونل صدر - نیایش به منظور پاسخ گویی به افزایش تقاضای سفر را سومین پروژه عنوان و اضافه کرد: این پروژه شامل احداث تونل صدر - نیایش با هدف انتقال بار ترافیک صدر به نیایش و افزایش ظرفیت بزرگراه صدر از طریق دو طبقه کردن آن است و پیش بینی می شود احداث پروژه مذکور تاثیر ترافیکی تا 2 درصد بر شبکه معابر تهران بر جای بگذارد.
 
وی، ادامه بزرگراه شهید باقری به عنوان یکی از محورهای اصلی شهر را دیگر پروژه کلیدی بر شمرد و گفت: این محور به طول 5/7 کیلومتر از بزرگراه شهید بابایی آغاز و به بزرگراه شهید دوران منتهی میشود و با اجرای 5/2 کیلومتر باقی مانده بزرگراه شهید باقری کامل می شود که با تکمیل این بزرگراه، ارتباط سریع و مستقیم شمال به جنوب تهران از محدوده شرق برقرار می شود.
 
معاون شهردار تهران ادامه بزرگراه یادگار امام (ره) در امتداد شمال به جنوب تهران را یکی دیگر از پروژه های شریانی اعلام کرد و افزود: ادامه بزرگراه به طول 8/1 کیلومتر بین خیابان های آزادی و شهید دستغیب در اولویت قرار دارد و از جمله دست آوردهای این پروژه می توان بهبود و تکمیل شبکه بزرگراهی، کاهش ترافیک شهر، تسهیل در رفت و آمد شهروندان و تقسیم بار ترافیک را نام برد.
 
وی، تکمیل خیابان امام خمینی (ره) به عنوان محور مهم شریانی شرقی - غربی تهران در محدوده مرکزی شهر را پروژه بعدی عنوان و خاطرنشان کرد: تعریض این محور از خیابان کمالی آغاز شده و تا خیابان جیحون امتداد پیدا کرده و پیش بینی می شود تکمیل آن بهبود بیش از 2 درصدی در وضعیت شبکه کند و بحرانی به جای بگذارد.
 
تشکری هاشمی، تعریض خیابان دماوند به عنوان یکی از معابر اصلی و پر تردد تهران به طول 2/2 کیلومتر را دیگر پروژه کلیدی بر شمرد و اظهار کرد: این طرح از میدان امام حسین (ع) و با ساماندهی این میدان قدیمی پایتخت آغاز شده و به چهارراه تهران پارس ختم می شود، ضمن این که نیمه شرقی خط یک اتوبوس های تندرو (BRT) نیز از این محور می گذرد.
 
وی ادامه بزرگراه آزادگان در راستای تکمیل رینگ داخلی تهران که شمال، جنوب، شرق و غرب کشور را به یکدیگر مرتبط می کند را یکی دیگر از پروژه های شریانی اعلام و تصریح کرد: به طور کلی بزرگراه های کمربندی که به شکل رینگ محدوده شهرها را احاطه می کنند، از طریق انتقال ترافیک به خارج از شهر بدون ورود و تداخل با ترافیک داخل شهر نقش به سزایی در کاهش ترافیک دارد.
 
معاون شهردار تهران ادامه بزرگراه شهید زین الدین به منظور تکمیل کمربند شرق و غرب تهران را پروژه بعدی عنوان و اضافه کرد:این بزرگراه به طول 11 کیلومتر در حد فاصل بزرگراه امام علی (ع) تا سه راه آزمایش و به منظور حل معضل ترافیک شمال شرق تهران طراحی شده است.
 
وی ادامه بزرگراه شهید همت به منظور تکمیل شبکه بزرگراهی شرق به غرب تهران را پروژه کلیدی ماقبل آخر بر شمرد و گفت: این پروژه که در کاهش بار ترافیک آزادراه تهران - کرج موثر است، به طول 6/7 کیلومتر در منتهی الیه غربی تهران در حال اجراست.
 
تشکری هاشمی ادامه بزرگراه شهید صیاد شیرازی در حد فاصل خیابان صنایع تا بزرگراه ارتش را آخرین پروژه شریانی اعلام کرد و افزود: از اثرات مثبت این طرح، کاهش بار ترافیک خیابان شریعتی و امکان انتقال ترافیک از بزرگراه ارتش تا میدان سپاه به منظور سهولت ارتباط بین شمال و مرکز تهران است.
 
وی با تاکید بر اینکه توسعه شبکه معابر شهری تهران اثرات مثبتی از قبیل کاهش زمان سفر، افزایش دسترسی و روانی حرکت را در بر دارد، ادامه داد: این برنامه با توجه به تراکم در معابر مرکزی شهر و ضرورت تکمیل حلقه بزرگراهی پیرامون هسته مرکزی شهر در دستور کار مدیریت شهری قرار دارد و در واقع می توان گفت زیرساختهای حمل و نقلی مکمل حمل و نقل انسان محور است.
 
معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران در پایان خاطرنشان کرد: اجرای این 11 پروژه کلیدی تاثیر مثبتی بر بهبود ترافیک، کاهش مشکلات حمل و نقل و نیز ارتقای محیط زیست شهری بر جای خواهد گذاشت، ضمن اینکه حمل و نقل انسان محور به عنوان سیاست جدی مدیریت شهری در حوزه حمل و نقل و ترافیک در سال 91 مورد تاکید بوده و از اولویت برخوردار است.
کد خبر 1575757

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 1 =