روایت سنکا از ادیپوس به ایران رسید

نخستین ترجمه از نمایشنامه ادیپوس نوشته سنکا توسط امین اصلانی در ایران منتشر شد.

به گزارش خبرنگار مهر، امین اصلانی نخستین ترجمه از نمایشنامه ادیپوس نوشته لوکیوس آنئوس سنکنا را در ایران از سوی نشر افراز منتشر کرد.

ادیپوس یک اسطوره یونانی است که پدرش در خواب می‌بیند توسط او کشته می‌شود و به همین خاطر در کودکی به بیابانی انداخته می‌شود تا بمیرد، اما اودیپوس توسط پادشاه سرزمین دیگری بزرگ می‌شود و در یک نبرد بی‌آنکه بداند پدرش کیست، او را می‌کشد.

پیش از این روایت سوفوکل از افسانه اودیپوس در ایران ترجمه و منتشر شده بود، اما این کتاب برای نخستین بار روایت لوکیوس آنئوس سنکا از این اسطوره را که توسط تد هیوز در انگلستان بازخوانی شده ارائه داده است.

 این نمایشامه برای اجرا در سال 1967 توسط پیتر بروک، تئوریسین بزرگ تئاتر به شکلی شاعرانه بازنویسی شد و تدهیوز نیز این نمایشنامه را بازخوانی کرده است.

مترجم این کتاب همچنین مقدمه‌ای از سیر تحول این اسطوره یونان باستان را در کتاب خود آورده است و در ادامه درباره ایده‌های دراماتیک سنکا در روایتش از این اسطوره نیز مطالبی عنوان کرده است.

لوکیوس آنئوس سنکا یک فیلسوف رواقی است که چهار قرن پیش از میلاد مسیح در یونان زندگی می‌کرده است و این نمایشنامه را نیز به تاسی از شرایط روزگار خود نوشته است.

اصلانی این روزها مشغول آماده‌سازی اجرای این نمایش برای اجرا در سال آینده است.

کد خبر 2016858

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 15 =