درناهاي خاكستري از تايباد پركشيدند/ لزوم ایمن سازي زيستگاه پرندگان در دشت كرات

تایباد - خبرگزاری مهر: مسئول حفاظت محيط زيست تايباد گفت: ايمن سازی زیستگاه درناهای خاکستری كه در آستانه فرارسیدن بهار، شهرستان تایباد را به سوی مناطق سردسیر در سیبری ترک کردند نیازمند توجه مسئولین شهرستانی و استانی است.

محمد مظلوم پناه در گفتگو با خبرنگار مهر اظهاركرد: شهرستان تایباد یکی از مناطق میزبان زمستانه درناها "کلنگ قطار" است كه در روز گذشته، شاهد پرواز دسته جمعی این پرندگان، به سوی عرصه های شمالی بودیم.

وي افزود: بیش از 200 قطعه درنای خاکستری که از اواخر پاییز به زمینهای کشاورزی حاشیه این شهر مهاجرت کرده بودند، در روز گذشته کوچ بهاره خود را به سوی مناطق سردسیر شمالی در سیبری آغاز کردند.

مظلوم پناه ضمن اشاره به اينكه درناها هر ساله زمستان خود را در تایباد می گذرانند گفت: حضور اين پرندگان باعث شادی  مردم می شود، چرا که حضورشان نشانه آغاز فصل زمستان، فصل بارش نعمات الهی است.

وی بیان داشت: مدتهای مدیدی است که دشت های تایباد و گندم زارهای حاشیه رودخانه هریررود به عنوان پناهگاه زمستانی، میزبان این مهاجران زیباست.

مسئول حفاظت محيط زيست تايباد اظهار داشت: درنای خاکستری از پرندگان مهاجر حمایت شده است که شکار آن در تمام فصول ممنوع است و توجه به فراهم آوردن شرایط زیستی مناسب برای این میهمانان نادر و حمایت از این پرنده تلاش مسئولان و حمایت حافظان محیط زیست را می طلبد.

وي تصريح كرد: فقط با حمایت مسئولان محیط زیست ، شهرستان تایباد تبدیل به مکانی امن برای درناهای خاکستری خواهد شد تا نسل این پرنده زیبا از خطر انقراض حفظ شود.

مسئول محیط زیست تایباد افزود: درناها رقص بسیار زیبا و حیرت آوری هم دارند که بیننده را به حیرت وا می دارد این رقص که برای جفت گیری و جلب توجه سایر درناهاست یکی از شگفت‌انگیز و زیباترین پدیده های طبیعت است و جالب است كه این پرنده تنها یکبار در عمرهمسر انتخاب می‌کند و تمام عمر به جفت خود وفادار می‌ماند و معمولاً دو تخم می‌گذارد، نر و ماده این پرنده مهاجر شبیه به هم هستند و زاد و ولد دربین آنها به علت وفادری این پرنده به جفتش بسیارکم انجام می شود که این امر بر ضرورت حمایت از این پرنده می افزاید.

وی افزود: این پرنده ها کاملا اجتماعی هستند آنها به غیر از فصل جوجه آوری که نر و ماده از بقیه جدا می شوند، همیشه بصورت دسته های بزرگ و کوچک مهاجرت و زمستان گذرانی می کنند. درناها هنگام پرواز ، گردن و پاهای خود را کشیده نگه می دارند و بیشتر به صورت 8 پرواز می کنند که این ویژگی باعث می شود پرنده ای که جلو تر قرار گرفته است بصورت بادشکن عمل کند.

وي بيان كرد: این پرندگان هنگام پرواز صدایی سرمی دهند که از فاصله چندکیلومتری شنیده می شود. نقش مفید و مثبت این پرنده در امور کشاورزی با تغذیه از حشرات مضرکه آفات مهم کشاورزی هستندوکودپاشی مزارع امری واضح است ، این پرنده نادر با مهاجرت به مزارع و مناطق حاشیه هریررود علاوه بر زیبایی منطقه برکت افزایش محصولات کشاورزی را به واسطه از بین بردن افات و حشرات به دنبال دارد.

گفتني است: درناها پرندگانی بزرگ با پاها و گردن بلند، دم نسبتا کوتاه، بالهای دراز و منقاری بلند و قطور هستند که ظاهری شبیه لک‌ لک دارند و شاه پرهای ثانوی داخلی بالهای آنها خیلی بلند است بطوریکه روی دم آنها را می‌پوشاند، آنها گردنی بلند و نوکی کوتاه و قوی دارد، پاهای آن نیز بلند و بسیار قوی است. طول بدن این پرنده به 115 سانتیمتر و وزن آن به 6 و نیم کیلوگرم می رسد و رنگ آن نیز خاکستری است كه با عمری طولانی پرنده ای با تمایلات زندگی اجتماعی است و به صورت گروهی مهاجرت می کند.

غذای اصلی درنای خاکستری، مواد گیاهی نظیر ریشه ، برگ و دانه های گیاهان است و در فصل تابستان از بی مهرگان و مهره داران کوچک مانند کرم، قورباغه، مارمولک، مار و حتی پستانداران کوچک نظیر موشها تغذیه می کند.

کد خبر 2018695

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 4 =