۱۷ تیر ۱۳۹۲، ۱۳:۱۷

مهدی تاج بیان کرد:

نمی‌دانم چرا ژاپن از پیشنهاد ایران دفاع کرد/ باشگاه‌ها اطلاعات درستی ارایه کنند

نمی‌دانم چرا ژاپن از پیشنهاد ایران دفاع کرد/ باشگاه‌ها اطلاعات درستی ارایه کنند

سرپرست سازمان لیگ فدراسیون فوتبال با بیان اینکه کره‌جنوبی مهمترین مخالف پیشنهاد ایران برای تغییر تقویم مسابقات لیگ قهرمانان آسیا بوده است، گفت: نمی‌دانم چرا ژاپن از پیشنهاد ما دفاع کرد؛ ظاهرا آنها دنبال تغییر مناسبات لیگ داخلی خود هستند.

به گزارش خبرنگار مهر، مهدی تاج در حاشیه نشست دانش افزایی مدیران لیگ برتری که ظهر امروز دوشنبه در محل همایش‌های آکادمی فوتبال برگزار شد، ضمن بیان مطلب فوق اظهار داشت: کنفدراسیون فوتبال آسیا به دنبال افزایش تماشاگر در لیگ‌های مختلف است که به همین خاطر از سازمان لیگ ایران قدردانی کرد.

وی همچنین افزود: تاکید AFC بر این است که حضور در ورزشگاه‌ها باید برای افراد لذت‌بخش باشد. از سوی دیگر باید دانش آموزان و دانشجویان و در مجموع افرادی که کمتر به ورزشگاه‌ها آمده بودند را به سمت ورزشگاه بکشانیم.

سرپرست سازمان لیگ تاکید کرد: از نظر اقتصادی هم مباحثی در خصوص بلیت‌ها مطرح شد. باید بگویم قیمت بلیت‌ها در ایران در مقایسه با کشورهای منطقه کمتر است و تلاش می‌کنیم از راه حق پخش تلویزیونی کاستی‌ها را تا حدی جبران کنیم. در این جلسه رئیس کمیته مسابقات یوفا و معاون وی حضور داشتند که تاکید آنها این بود که بلیت فروشی باید در اختیار باشگاه‌ها باشد.

وی خاطرنشان کرد: باید به سمتی برویم که بلیت‌ها را باشگاه‌ها ارائه کنند. یوفا تنها بلیت مسابقه فینال را خودش می‌فروشد. باشگاه‌های ما هم باید کیفیت ورزشگاه‌ها را بالا ببرند تا بلیت‌های VIP داشته باشند و برای هر بازی چند نوع بلیت ارائه شود.

تاج در بخش دیگری از صحبت‌هایش اظهار داشت: مهمترین بحث نشست اخیر کنفدراسیون فوتبال آسیا موضوع تغییر تقویم مسابقات بود که پیشنهاد آن را ایران ارائه داد. مشکل ما این است که قهرمان لیگ برتر وقتی از مرحله اول عبور کند، به خاطر وقفه‌ای که در مسابقات ایجاد می‌شود، ممکن مربی و بازیکنانش را تغییر دهد که این خیلی به ضرر ماست. در خصوص این پیشنهاد کشور چین سکوت کرد ولی نماینده قطر و سایر کشورهای غرب آسیا از ما دفاع کردند.

وی در ادامه این نشست تاکید کرد: مهمترین مخالف ما کشور کره‌جنوبی بود ولی نمی‌دانیم چرا ژاپن از ما دفاع کرد. ظاهرا آنها دنبال مناسبات داخلی و تغییر لیگ خود هستند.

سرپرست سازمان لیگ همچنین گفت: برخی مسائل نظیر شرایط آب و هوایی که در قاره آسیا مطرح می‌شود، نباید فوتبال را تحت تاثیر قرار دهد. این فوتبال است که بر آب و هوا برتری دارد! در اروپا حتی در هوای 17 درجه زیر صفر هم بازی‌ها را برگزار می‌کنند و تقویم ادامه پیدا می‌کند.

وی با تاکید بر اینکه همه مصوبات این جلسه باید در هیات رئیسه کمیته اجرایی AFC مورد تصویب قرار گیرد، اضافه کرد: در بحث بازاریابی اعتقاد ما این بود که AFC ضعیف است زیرا وقتی مسابقات مقدماتی رده‌های مختلف در لیگ قهرمان را شاهد هستیم، تبلیغات کمی را در کنار زمین می‌بینیم. پیشنهاد ما این بود که سازمان لیگ کشورها برخی تبلیغات را بر عهده بگیرند و پول آن را با شرکت WSG تقسیم کنند.

تاج در خصوص فعال سازی سایت اینترنتی باشگاه‌ها نیز اظهار داشت: تاکید کنفدراسیون فوتبال آسیا این بود که همه باشگاه‌ها باید از سایت فعالی برخوردار باشند تا AFC مستقیماً برخی از اطلاعات را از روی سایت‌ها بردارد. ضمن اینکه بر حضور مدیا آفیسر باشگاه‌ها نیز تاکید داشتند.

وی در خصوص مدارک ارسالی باشگاه‌های لیگ برتری عنوان کرد: AFC اعلام کرده چرخه ارسال مدارک قبلاً خوب نبوده اما حالا بهتر شده است. در این زمینه ایران 20 روز زودتر مدارک خود را ارسال کرد که مورد تقدیر واقع شد.  

سرپرست سازمان لیگ در خصوص تعداد تیم‌های لیگ قهرمانان آسیا نیز اینگونه توضیح داد: امسال هم مسابقات با 32 تیم برگزار می‌شود که 22 تیم مستقیم و 10 تیم هم از راه پلی‌آف وارد رقابت‌ها می‌شوند. نمایندگان مالزی، اندونزی و یکی دو کشور دیگر پیشنهاد دادند تعداد تیم‌ها را افزایش دهیم که ایران، کره و ژاپن با این موضوع مخالفت کردند و تاکید داشتند نمی‌شود ما هم درگیر مسابقات داخلی باشیم و هم در طول سال به خاطر حضور برخی تیم‌های ضعیف، زمان خود را صرف مسابقات لیگ قهرمانان کنیم.

وی در این مورد اضافه کرد: پیشنهاد جدید این بود که تعداد بازی‌های پلی‌آف افزایش یابد، بنابر این دیگر مثل فصل قبل که صبای قم تنها با یک بازی از پلی‌آف حذف شد، امکان حضور نخواهند داشت بلکه در مرحله پلی‌آف تیم‌ها چند بازی برگزار می‌کنند.

تاج همچنین خبر داد: برگزاری رفت و برگشت فینال لیگ قهرمانان مورد تصویب قرار گرفت، ضمن اینکه مرحله یک‌شانزدهم نهایی هم به صورت رفت و برگشت برگزار می‌شود. در این جلسه همچنین تصویب شد مسابقات روز ششم دور گروهی به صورت همزمان برگزار شود.

وی در خصوص تعداد بازیکنان خارجی در هر تیمی خاطرنشان کرد: تصمیم بر این گرفته شده که هر تیم 4 بازیکن خارجی داشته باشد که یک بازیکن آن آسیایی است. این اتفاق خوبی است تا ما هم سهمی در لیگ‌های کشورهای دیگر داشته باشیم. در واقع با این کار تیم ملی آسیب نمی‌بیند.

سرپرست سازمان لیگ با بیان اینکه AFC سازمان لیگ کشورهای مختلف را ملزم به تشکیل یک گروه آنالیز کرده است، افزود: برخی از کشورها در خصوص اعتراضات داوری در لیگ‌های خودشان مباحثی داشتند. البته در این جلسه گفته شد مجموعه داوری ایران خوب است.

وی در خصوص بلیت فروشی عنوان کرد: آنها پیشنهاد دادند بلیت‌ها را یکجا بفروشیم که در اینصورت برای خریدار تخفیف قائل خواهیم شد. در واقع برای هر 4 بازی یک بلیت رایگان در نظر گرفته می‌شود، ضمن اینکه از کشورهای ایران، کره‌جنوبی و ژاپن خواسته شد به کشورهای دارای لیگ جوان کمک کنند.

تاج در خصوص تاسیس کمیته رسانه‌ها خاطرنشان کرد: AFC تاکید فراوان دارد تا همه سازمان لیگ‌ها کمیته رسانه‌ها داشته باشند. البته ما این کار را انجام دادیم و گزارش آن را به کنفدراسیون آسیا ارسال می‌کنیم. ضمن اینکه در مراسم برترین‌های جام که فردا (سه‌شنبه) شب برگزار می‌شود، همه نفرات توسط کمیته رسانه‌ها انتخاب شده‌اند و ما در آن نقشی نداریم. این موضوع البته بدون ایراد نیست ولی شکل جدیدی است که آن را ارایه می‌کنیم.

وی با بیان اینکه پیشنهاد طرح منطقه‌ای برخی کشورها توسط رئیس مسابقات یوفا رد شد، گفت: رئیس کمیته مسابقات یوفا برگزاری رفت و برگشت دیدارها را جوانمردانه‌تر دانست و درآمدهای آن را هم بیشتر عنوان کرد. آنها تنها عنوان کردند دیدار فینال در یک کشور ثالث برگزار شود. همچنین طرح 1+3 در خصوص بازیکنان خارجی را پسندیدند.

سرپرست سازمان لیگ در خصوص پیش بینی خود از تعداد سهمیه‌های ایران اظهار داشت: ما پیش بینی 4 سهمیه را داریم چرا که هم در بخش تماشاچی هم ورزشگاه و هم مسابقات نمره ما کم نشده است. همه چیز بستگی به 20 روز دیگر دارد که نمایندگان AFC به ایران می‌آیند. خواهش ما از باشگاه‌ها این است اطلاعات درستی ارایه کنند تا پس از بازدید باشگاه‌ها توسط نمایندگان AFC آنها نگویند، مدارک شما ساختگی است. ما مدارک خوبی فرستادیم ولی نمی‌دانیم ادعای باشگاه‌ها چقدر صحت دارد.

وی در خصوص درخواست 120 روزه کی‌روش برای تیم ملی توضیح داد: تیم ملی وقتی قوی است که باشگاه‌های قوی داشته باشیم ولی زمانیکه لیگ را زیاد تعطیل کنیم ،بازدهی لازم را نخواهیم داشت. تکیه کی‌روش به لیگ ما برآیند خوبی به دنبال دارد. ما با وی همکاری می‌کنیم ولی مسئول لیگ هم هستیم.

تاج افزود: البته تغییراتی در برنامه‌ها خواهیم داشت تا بخشی از برنامه کی‌روش در نیم فصل به انجام برسد. اما این را بگویم اگر لیگ را از حالت لیگ خارج کنیم هم به ضرر ما است هم به ضرر کی‌روش. تمام تلاش ما این است امسال با وجود همه مشکلات برنامه لیگ را یکجا اعلام کنیم.

وی ادامه داد: فینال جام حذفی را قبل از پایان لیگ برگزار می‌کنیم، بعد از قرعه‌کشی جام حذفی نیز اعلام می‌کنیم که نحوه مسابقات به چه صورت خواهد بود و ممکن است این مسابقات را زودتر از آبان‌ماه شروع کنیم.

سرپرست سازمان لیگ درباره فروش بلیت الکترونیکی نیز تصریح کرد: ما الزام داریم این کار را انجام دهیم. از دیروز تا به حال سه جلسه در این باره داشتیم، قصد داریم در ورزشگاه های آزادی و فولادشهر این کار را انجام دهیم. برای فولاد شهر 8 گیت خریداری شده و اگر ذوب‌آهن پول آن را پرداخت کند، بلافاصله آن را نصب می‌کنیم که این کار پول زیادی را به باشگاه‌ها می‌رساند.

وی در خصوص شرایط تیم‌های بدهکار هم خاطرنشان کرد: درباره تیم‌های بدهکار باید بگویم قانون AFC بر آنها نظارت می‌کند و کمیته قضائی مسئول است. سازمان لیگ نیز تنها بخشی از بدهی آنها را از راه بلیت فروشی می‌تواند پرداخت کند.

تاج در پایان با تاکید بر اینکه در خصوص حق پخش تلویزیونی هم در حال رایزنی هستیم، گفت: اعتقادی ما این است، پول فوتبال باید به خود فوتبال داده شود. امسال در سازمان لیگ ما دنبال دو لایحه هستیم که یکی از آنها تشکیل کمیته اقتصادی است که من، عابدینی، رئیسی‌کیا و درودگر عضو آن هستیم و می‌خواهیم منابع باشگاه‌ها را بالا ببریم. در این باره طرح‌هایی نظیر فروش شارژ فوتبالی ایرانسل و همراه اول را هم داریم.

کد خبر 2092546

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha