۲۴ تیر ۱۳۹۲، ۱۵:۱۹

روایت بهمنی از تغییر سبد ارزی/ میلیاردها دلار سود نصیب کشور کردیم

روایت بهمنی از تغییر سبد ارزی/ میلیاردها دلار سود نصیب کشور کردیم

رئیس کل بانک مرکزی با ارائه گزارشی از تحولات اقتصادی کشور، گفت: ذخایر ارزی و طلای کشور در سالهای اخیر به طرز چشمگیری افزایش یافته است، ضمن اینکه بانک مرکزی در سالهای اخیر موفق شد با تغییر سبد ارزی و تبدیل ارزهای مختلف به یکدیگر میلیاردها دلار سود نصیب کشور کند.

به گزارش خبرگزاری مهر، همزمان با دیدار رئیس جمهور و اعضای هیئت دولت با مقام معظم رهبری محمود بهمنی گزارش جامعی از تحولات اقتصادی کشور ارائه کرد رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به این نکته که در حال حاضر ایران از نظر ذخایر گازی رتبه دوم و مجموع ذخایر نفت و گاز رتبه اول جهان را در اختیار دارد گفت: به همین دلیل دشمنان چشم طمع خود را از کشور عزیزمان برنمی دارند.

رئیس کل بانک مرکزی افزود: به پشتوانه استحکام اقتصادی و افزایش قابل توجه ذخایر ارزی و طلای کشور در سال های اخیر و همچنین افزایش موجودی حساب صندوق توسعة ملی، می توانیم با وجود سیاه نمایی های دشمنان خارجی و بعضا ناآگاهان داخلی جلوی هرگونه کاهش ارزش پول ملی را  بگیریم.

بهمنی ضمن تاکید بر این مهم که افزایش ذخایر ارزی و طلای کشور در چند سال اخیر، نقطة اتکای بانک مرکزی در مقابله با تحریم ها و مقاومت در برابر فشارهای بین المللی بوده است، افزود: با همة قدرت اقتصادی ایران امروز، دشمنان خارجی با ایجاد جو روانی، کاهش ارزش پول ملی کشور را هدف گرفته اند.

وی، عملکرد بانک مرکزی و شبکه بانکی طی سال های اخیر را با وجود مواجهه با مجموعه ای از محدودیت های سیاسی و اقتصادی خارج از کنترل سیاستگذاران پولی و مالی را موفق ارزیابی و خاطرنشان کرد: بانک مرکزی در سال های اخیر موفق شد با تغییر سبد ارزی و تبدیل ارزهای مختلف به یکدیگر میلیاردها دلار سود نصیب کشور کند. در همین راستا، پورتال ارزی و مرکز مبادلات را ایجاد و مدیریت نموده تا با ثبت و کنترل دقیق اطلاعات بر مصرف ارز، واردات و صادرات کاملا تحت نظر قرار گیرد.

رئیس کل بانک مرکزی کاهش 27.5 میلیارد دلاری بدهی های خارجی بالفعل و بالقوة کشور علیرغم تحریم ها و فشارهای اقتصادی بر بانک مرکزی در چند سال اخیر را در شرایطی که بدهی های کشورهای منطقه به طور متوسط بیش از  100 و 150 میلیارد دلار است را موفقیت بزرگی برای کشور خواند و گفت: بدهی های ارزی از رقم حدود 41.853 میلیارد دلار به  14.171 میلیارد دلار کاهش یافته است و این امر قدرت اقتصادی جمهوری اسلامی ایران را نشان می دهد.

بهمنی با بیان رشد 176درصدی سرمایه بانک مرکزی گفت: سرمایه بانک از رقم 11 هزار و 200 میلیارد ریال در سال 1386 به رقم 31 هزارمیلیارد ریال در پایان سال 90 رسید و در سال جاری این رقم به 40 هزار میلیارد ریال بالغ خواهد شد.

وی در ادامه مهمترین علل افزایش نقدینگی را افزایش قیمت ارز و افزایش نقدینه خواهی تولید در کشور عنوان کرد و افزود: واحدهای تولیدی که ارز خود را با نرخ 1226 تومان تأمین می کردند امروز باید با نرخ روز اعلامی از سوی بانک مرکزی تامین کنند. لذا به نقدینگی بیشتری (حدودا 2 برابر) نیاز دارند تا بتوانند همانند گذشته به فعالیت تولیدی خود ادامه دهند.

رئیس کل بانک مرکزی سپس به تمهیدات بانک مرکزی در اواخر سال گذشته برای مهار نقدینگی از طریق انتشار اوراق مشارکت، پیش فروش سکه و کاهش بدهی بانک ها اشاره کرد و گفت: به این ترتیب توانستیم رشد تورم را در 30.5 درصد و نقدینگی را در 30.8 درصد مهار کنیم و از ابتدای سال جاری نیز تمهیداتی برای مهار رشد نقدینگی مدنظر قرار گرفته است.

رئیس شورای پول و اعتبار ساماندهی بازار غیرمتشکل پولی و ایجاد سازمان نظارتی در استان ها جهت نظارت هرچه بیشتر بر بازار پول و ساماندهی موسسات اعتباری را از دیگر اقدامات مهم بانک مرکزی برشمرد و افزود: در 3 سال گذشته شرکت های تعاونی اعتبار، صرافی ها، موسسات اعتباری و صندوق های قرض الحسنه ساماندهی شدند.

وی افزود: پس از سال ها تلاش، صندوق ضمانت سپرده ها تاسیس شد تا دیگر سپرده‌گذاران نگران امنیت سپرده های خود در بانک ها و موسسات اعتباری نباشند. بهمنی انتشار ایران چک بانک مرکزی برای سهولت پرداخت نقدی، مقابله با خلق پول، بومی سازی و تامین سکه های رایج در داخل و قطع وابستگی به خارج را از جمله اقدامات مهم سال های اخیر بانک مرکزی در حوزه پرداخت بیان کرد و ضرب ابتکاری کوچکترین سکه طلای ضرب شده در جهان (سکه های طلای گرمی) و برخوردار از ویژگی های امنیتی را از دیگر اقدامات مهم بانک مرکزی برشمرد.

بهمنی در ادامه با اشاره به رشد چشمگیر نظام های پرداخت و بانکداری الکترونیک طی این سال ها اظهار داشت: ایجاد سامانه های متعدد و توسعه ابزارهای پرداخت سبب شده است شاخص‌ های پرداخت الکترونیک بهبود یابد و در حال حاضر ایران رتبه برتر منطقه را در اختیار دارد و به استانداردهای جهانی نزدیک شده‌است.

رئیس کل بانک مرکزی ابراز امیدواری کرد در سال حماسه اقتصادی با کاهش تاثیر عوامل بیرونی و فشارهای درونی شاهد تعدیل نرخ ارز، نرخ تورم، کاهش شکاف درآمدی طبقات ضعیف جامعه و کاهش انتظارات تورمی و بهبود شاخص‌های اساسی اقتصاد باشیم.

کد خبر 2097377

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha