روغن حیوانی؛ ظرفیتی که در ایلام به دست دلالان بر باد می رود

ایلام - خبرگزاری مهر: استان ایلام به دلیل وجود عشایر و طبیعت متناسب با دامداری ظرفیت قابل توجهی در بخش تولیدات دامی به خصوص روغن حیوانی دارد ولی متاسفانه این بخش مهم مورد غفلت واقع شده است و در دلالان از این غفلت سوء استفاده می کنند و این محصول را با قیمتهای کم از دست عشایر می خرند.

به گزارش خبرنگار مهر، مردم استان ایلام در گذشته با فرآورده های دامی از جمله شیر، ماست، روغن حیوانی و ... بیشتر در زندگی خود استفاده می کردند و تاکنون هم جایگاه خاصی بین این استان داشته است.

عشایر و دامداری مناسب همراه با طبیعت بکر باعث شده تولیدات دامی این استان از مزه و طعم ویژه ای برخودار باشند به طوری که بیشتر فرآورده های دامی این استان به سایر نقاط کشور صادر می شود.

گوشت قرمز یکی از مهمترین محصولات صادراتی این استان به سایر نقاط کشور است و دامداری این استان از ظرفیت بالایی برخوردار است.

یکی دیگر از مهمترین محصولات استان ایلام در بخش دامداری که به عنوان سوغات استان ایلام نیز لقب گرفته است روغن محلی یا روغن "دان" است که به دلیل خاصیت های فراوان در همه جای کشور مورد توجه است.

بخش عمد‌ه‌اي از مردم ساكن مناطق عشايري استان ايلام از فروش روغن حيواني و ديگر فرآورده‌هاي دامي امرار معاش مي‌كنند.

روغن حیوانی نوعی روغن است که در ایران بهترین نوع آن را در منطقه ایلام از شیر گاو و گوسفند به دست می‌آورند و در مقابل روغن نباتی به معنی مطلق روغن زرد نیز استعمال می‌شود.

روغن حیوانی از نوعی کره محلی به‌دست می‌آید که از به هم زدن دوغ در مشک تهیه می‌شود ابتدا دوغ تهیه شده از ماست را درون مشک ریخته و پس از تکان دادن مشک، کره را از دوغ جدا می‌کنند. 

سپس کره را درون دیگ‌های بزرگ ریخته و به ملایمت حرارت می‌دهند در اثر حرارت، آب کره تبخیر و روغن آن که چربی حیوانی است باقی می‌ماند.

طعم این روغن بستگی زیادی به نحوه خوراک و چرای دام دارد به‌دلیل چرای گله‌های گوسفند منطقه ایلام در مراتع پر علف مرتفع، این روغن از بو و مزه خاصی برخوردار است که حاصل گیاهان معطر مناطق مرتفع کوهی است.

روغن حیوانی یکی از سوغاتی های اصلی منطقه ایلام است و در آشپزی غذاهای کردی نیز استفاده بسیاری دارد.

کارشناسان، ارزش اقتصادي اين ميزان روغن حيواني توليد شده به وسيله عشاير اين استان را 60 ميليارد ريال اعلام كرده‌اند.

همچنین کارشناسان تغذیه می گویند روغن حیوانی به دلیل دارا بودن مقدار کم اسیدهای چرب ترانس مفیدتر بوده و دارای خاصیت سرطان زایی کمتری است اما نباید تعادل در مصرف این ماده غذایی را فراموش کرد.

تغذیه سلولهای عضله قلب از اسیدهای چربی است که تنها در روغن حیوانی به وفور یافت می شود  یکی از بهترین درمانهای چاقی مصرف مداوم روغن حیوانی با غذا است.

یک کارشناس مسائل دامداری در این ارتباط به خبرنگار مهر اظهار داشت: روغن محلی یا همان روغن حیوانی در استان ایلام از ظرفیت بسیار بالایی برخوردار است که می توان در جهت اشتغال در استان از آن استفاده کرد.

علی رضایی عنوان کرد: دامداری استان ایلام متاسفانه هنوز به شکل سنتی راه خود را ادامه می دهد هرچند که به دلیل طبیعت مناسب از کیفیت بالایی در بحث فرآورده های دامی برخوردار است.

وی افزود: روغن محلی باید به وسیله یک نهاد مرتبط با قیمت اصلی از دست عشایر و دامداران زحمتکش خریداری شود و به فروش برسد ولی متاسفانه مشاهده می شود دلالان زیادی برای فرآورده های دامی عشایر صف کشیده اند.

این کارشناس بیان داشت: دلالان با قیمتهای بسیار ناچیزی فرآورده های دامی عشایر به خصوص روغن محلی را از دست عشایر خارج می کنند و با قیمت دوچندان در جاهای دیگر به فروش می رسانند.

رضایی بیان داشت: عشایر هم برای چرخاندن زندگی خود مجبور به فروش این فرآورده های با ارزش به قیمتهای پایین هستند.

وی گفت: در این استان متاسفانه فرآورده های دامی زیادی از جمله گوشت قرمز هم به همین روند از استان خارج می شود و سود کمتری نصیب دامدار می شود.

وی عنوان کرد: باید در این استان با توجه به حجم تولیدات فرآروده های دامی از جمله روغن حیوانی و گوشت قرمز صنایع تبدیلی ایجاد شود.

رضایی ادامه داد: در حال حاضر روغن حیوانی به عنوان سوغات در استان ایلام به دیگر نقاط کشور شناخته شده و می توان با ایجاد بسته بندی های مناسب در فروش این محصول کمک کرد.

کد خبر 2126901

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 0 =