زمان جنگ هیچ کس در خیابانها علیه رزمندگان پوستر نصب نمی‌کرد

معاون وزیر امور خارجه کشورمان الگوی پیشنهادی جمهوری اسلامی ایران به آژانس بین المللی انرژی اتمی را مانند الگوی ژنو، گام به گام و بر مبنای حل و فصل یک مقطع و ورود به مقطع بعدی اعلام کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، سید عباس عراقچی در برنامه گفتگوی ویژه خبری پنج شنبه شب شبکه دوم سیما، ، با اشاره به سوابق همکاری ایران با آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت: به علت ابهاماتی که برای گذشته و حال برنامه هسته ای ایران ایجاد و بر آن اساس نگرانی هایی را تولید کرده بودند، ما همکاریهای خود را افزایش و گسترش دادیم تا به ابهامات پاسخ داده شود گر چه برخی از آنها فراتر از موافقت نامه پادمان به شمار می رفت ولی به علت آن که ما به ابعاد صلح آمیز برنامه هسته ای خود اطمینان داشتیم، جمهوری اسلامی ایران تشخیص داد که برای رفع نگرانی های کاذب همکاری کند.

وی افزود: برای این کار توافق نامه جداگانه ای لازم بود که در قالب طرح کاری بین ایران و آژانس و به صورت 6 سوال مطرح و پاسخ داده شد، البته یکی از مطالب، مطالعات ادعایی بود که خوب پیش نرفت.

عراقچی تصریح کرد: از حدود دو سال قبل برای تدوین الگویی جهت حل و فصل موضوع مطالعات ادعایی مذاکراتی در 11 دور صورت گرفت که خوب پیشرفت نکرد و نتیجه ای حاصل نشد تا این که در دور اخیر و پیرو عوض شدن فضا بین ایران و 1+5 نیاز به فضای جدید بین ایران و آژانس و خروج از بن بست احساس شد.

معاون وزیر خارجه در ادامه گفت: بر این مبنا سفری به وین داشتم و درباره رویکرد جدید با آقای آمانو، مدیرکل آژانس، جلسه ای که بیش از یک و نیم ساعت به طول انجامید، داشتم.

وی افزود: گفتم که خواستار حل و فصل همه سوالات هستیم ولی نباید این سوالات اهداف دیگری را دنبال کند چرا که بازرسان آژانس از ملیت های مختلف هستند و  در گذشته احساس کردیم که به بهانه سوال اهداف دیگری دنبال می شود از این رو ما باید به این موضوع اطمینان پیدا کنیم.

عراقچی گفت: آمانو هم موافق طی روند جدید بود و ما مدالیته جدیدی که مانند مدالیته ژنو به صورت گام به گام است ارائه کردیم.

وی افزود:‌ در هر گام، پاسخ سوالات همان گام داده شده و پس از تایید آژانس گام بعدی برداشته می شود.

معاون وزیر خارجه در ادامه گفت: مقرر شد که همکاران وارد جزئیات بیشتری شوند که خوشبختانه این کار صورت گرفت و ما اولین بار مانند ژنو، بیانیه مشترکی دادیم و هر دو طرف هم به سازنده بودن مذاکرات اذعان کردند.

وی افزود: جمهوری اسلامی ایران پیشنهاد جدیدی برای الگوی همکاری داد و در دور بعدی مذاکرات که 20 آبان در تهران برگزار می شود، مقداری از جزئیات باقی مانده از مدالیته تکمیل خواهد شد، به این ترتیب خوشبختانه روندهای ژنو و وین همزمان شروع به حرکت کرده اند.

عراقچی تصریح کرد: این که این گام ها چگونه هست،‌ هنوز مورد بحث قرار دارد ولی توافق شد تا برای تبدیل فضای بین ایران و آژانس که متاسفانه در دو سال گذشته به سمت تقابل رفته بود، به فضای تعاملی، کار ابتدا با اقدامات ساده تر و آسان تر شروع شود.

وی گفت: روندهای ژنو و وین کاملا مستقل هستند ولی بر هم تاثیر دارند به صورتی که پیشرفت هر یک به پیشرفت دیگری کمک می کند.

عراقچی افزود: غنی سازی 20 درصدی موضوع مذاکرات بین ایران و آژانس نیست چرا که اصولا آژانس وظیفه نظارتی دارد از این رو این مسئله در مذاکرات ایران و 1+5 مطرح خواهد شد.

وی تصریح کرد: به صراحت اعلام می کنم که تا کنون بین ما و 1+5 هیچ توافقی مگر درباره چارچوب همکاری ها صورت نگرفته است.

معاون وزیر خارجه گفت: محتوای این مسیر بین ما و آنها مورد بحث های خیلی جدی، دقیق  و با جزئیات قرار گرفت و توافق کردیم تا به علت حساسیت بالا، این جزئیات منتشر نشود از این رو خبرهایی که از محتوای مذاکرات عمدتا در رسانه ای صهیونیستی منتشر می شود، هیچ کدام صحت ندارد و ساخته و پرداخته ذهن مغرضین است.

وی افزود: کشورهای 1+5 هم تا کنون در باره منتشر نکردن جزئیات مذاکرت پای بندی داشته اند و این امر نشان می دهد که آنها جدی هستند.

عراقچی جلسات کارشناسی را شامل کارشناسانی از حوزه بانکی، تجاری، نفتی، حمل و نقل و همچنین سازمان انرژی اتمی ذکر کرد و گفت: در جلساتی بسیار مفصل و طولانی به ریاست آقای بعیدی نژاد، بحث ها برای ورود به جزئیات و روشنگری نسبت به آنها انجام شد تا دو طرف با جزئیات به صورت دقیق آشنا شوند و گزارش خود را به جلسه مسئولان ایرانی و 1+5 ارایه کنند تا بحث ها در سطوح سیاسی ادامه پیدا کند و تصمیم گیری هم در جلسات ایران و 1+5 انجام خواهد شود.

وی افزود:در ژنو قبلی درباره چارچوب ها صحبت کردیم و امیدوار هستم که در ژنو بعدی در جزئیات و محتوا بتوانیم پیشرفت کنیم.

معاون وزیر خارجه اراده سیاسی را موجب پیشرفت مذاکرات ذکر کرد و گفت: در ژنو گذشته این اراده سیاسی را مشاهده کردیم البته نه خوشبین هستیم و نه زیاده از حد بدبین، البته در آن کشورها به ویژه امریکا، صحبت های زیادی هست و گفته هایی در سطوح دولت و کنگره که ما اصلا نمی پسندیم،  اینجا هم هست.

وی افزود: ما از نظرهای مخالف و انتقادها استفاده می کنیم و احترام می گذاریم و از همه هم تشکر می کنیم،‌ البته اینجا جبهه سخت و پیچیده ای است که نیاز به اجماع ملی دارد.

عراقچی تصریح کرد: آنچه به ما در نبرد دیپلماسی کمک می کند، پشتوانه عظیم مردمی است که بروز و ظهورش انتخابات اخیر بود از این رو تا وقتی این انرژی وجود دارد،‌من هیچ نگرانی ندارم ولی نگرانی آنجا خواهد بود که اختلاف دیدگاه ها به تشتت بیانجامد.

وی گفت: زمانی که رزمندگان ما در جبهه نبرد حضور داشتند تمام کشور برای روحیه دادن به آنها بسیج می شدند و هیچ کسی در خیابانها پوستر نصب نمی‌کرد تا آنها را جور دیگر خطاب کنند، انتقادها هم نباید از مرزهایی خارج شود.

معاون وزیر خارجه با تاکید بر این که سیاست خارجی امری ملی و فراجناحی است افزود: در گام آخرباید وضعیت صحنه کاملا روشن باشد به گونه ای که تحریم ها کلا برداشته شده باشد، برنامه صلح آمیز از جمله غنی سازی باید در قد و قواره های یک برنامه صلح آمیز وجود داشته باشد تکلیف نطنز، فردو و اراک معین و دوره زمانی مشخص شده باشد.

وی گفت:‌ وقتی همه چیز در موعد مقرر انجام شد، در آن زمان با برنامه هسته ای ایران مانند هر کشور عادی دیگر عضو ان پی تی، فاقد سلاح هسته ای برخورد شود، طرف ما هم پذیرفته که حرکت باید در این مسیر باشد که البته مسیر طولانی و پر پیچ و خم و دارای دشمنان زیاد و در راس آنها رژیم صهیونیستی است.

عراقچی افزود: خط قرمز ما حقوق مردم ایران است که در 10 سال گذشته برای آن ایستادگی کرده اند، در اجرا خود غنی سازی خط قرمز است البته در باره ابعاد و اندازه آن، با توجه به نیازهای واقعی ایران گفتگو خواهد شد.

وی تصریح کرد: با خروج مواد اصلا موافقت نخواهیم کرد، خود فناوری هسته ای که دست آورد دانشمندان ماست و خون به پایش رفته است و ایستادگی مردم باید حفظ شود و با حفظ همه اینها، به سمت هدف نهایی خواهیم رفت، برای گامهای اعتماد سازی هم که منافی این حقوق نباشد آمادگی داریم البته به شرط عمل متقابل، آنها هم باید اعتماد ما را جلب کنند به این صورت که به حقوق ما احترام بگذارند و همچنین تحریم ها برطرف شود.

عراقچی با توجه به مذاکرات انجام شده در ژنو و وین گفت: ما برای وقت تلف کردن، نمایش و تبلیغات نیامدیم، هر میزان مذاکره که لازم باشد انجام خواهیم داد،‌ حجم مذاکرات انجام شده هم نشانه پای بندی به تعهدات طرفین و این نکته است که کسی برای اتلاف وقت نیامده است.

وی افزود: امیدواریم که دست کم در چارچوب کلی و گام اول بتوانیم تاسه ماه و حداکثر 6 ماه به نتیجه و بعد در باره مشخصات گام پایانی و راه حل جامع که حدود 9 ماه تا یک سال است به جمع بندی برسیم.

کد خبر 2166680

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha