روایت 100 سال فعالیت «دبستان پارسی» در یک مستند

مستند «دبستان پارسی» از جدیدترین طرح های تصویبی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی به کارگردانی حسن نقاشی در مرحله تحقیق و پژوهش قرار دارد و از روز دهم اردیبهشت ماه کلید می‌خورد.

به گزارش خبرگزاری مهر، حسن نقاشی درباره موضوع مستند «دبستان پارسی» گفت: این مستند نگاهی به فعالیت صد ساله دبستان های نوین پارسی یزد از سال 1257 تا 1357 دارد؛ مدارسی که با تلاش یزدی های مهاجر به هند و برای رشد فرهنگی مردمان کویر و مبارزه با حکومت قاجار بنیان گرفته است.

وی افزود: به دلیل اینکه قصد دارم این مستند را مانند «شاهجهان» متکی بر اسناد معتبر بازسازی کنم، در تعطیلات نوروز 93 به جمع آوری اسناد و تصاویری از افرادی که در این مدارس تحصیل کردند یا مدیر و متولی بودند پرداختم. همزمان با مراکز اسنادی ایران هم مشغول رایزنی هستیم تا بتوانیم اسناد 100ساله را پیدا کرده و در فیلم مورد استفاده قرار دهیم.

نقاشی تاکید کرد: امیدوارم برخلاف مستند «شاهجهان» که برای پیدا کردن اسناد فیلم خیلی زمان صرف شد و تولید آن 3 سال به طول انجامید، پروژه «دبستان پارسی» با وجود اسناد معتبر و افرادی با 100 سال سن که در این مدارس به تحصیل پرداخته اند، هرچه زودتر به نتیجه برسد.

وی یادآور شد: دبستان و دبیرستان کیخسروی که جز اولین مدارس ایران در سال 1265 بوده و دو سال قبل از تاسیس دارالفنون راه اندازی شده است، محور اصلی این مستند قرار دارد.

این مستندساز در پایان گفت: به دلیل شرایط اقلیمی یزد و با توجه به اینکه فصل تابستان پیش رو است، تصویربرداری مستند «دبستان پارسی» از 10 تا 30 اردیبهشت ماه و قبل از شروع فصل گرما آغاز می شود.

کد خبر 2266437

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 12 =