سایه ادوارد اسنودن در یک رمان آمریکایی/ جاناتان فرانزن بازهم خبرساز می‌شود

جاناتان فرانزن نویسنده مشهور آمریکایی که انتشار هر اثرش یک رخداد تاثیرگذار محسوب می‌شود، رمان تازه‌‌اش را با حضوری کاراکتری که آن را سایه‌ای از ادوارد اسنودن توصیف کرده‌اند، آماده چاپ کرده است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از نیویورک تایمز، رمان بعدی جاناتان فرانزن با عنوان «خلوص» سال آینده به بازار می‌آید.

انتشارات «فارر، استراوس اند گیروکس» ناشر این کتاب است و به گفته مدیر این انتشارات رمان جدید فرانزن بار دیگر داستانی اخلاقی از زندگی چند نسل آمریکاییان را در طول دهه‌ها روایت می‌کند. با این حال این اثر یک روایت واقع گرایانه محض نیست و به نوعی با لحنی اسطوره‌ای به روایت داستان پرداخته شده است.

شخصیت اصلی این رمان زنی جوان به نام پیوریتی (خلوص) تیلر است که به اختصار پیپ صدایش می‌کنند . او نمی داند پدرش کیست و در تلاش است تا هویت او را بیابد. لقب او و در عین حال جدابودنش از پدر یادآور پیپ یتیم از «آرزوهای بزرگ» چارلز دیکنز است که یکی از تاثیرگذارترین نویسندگان در زندگی ادبی فرانزن بوده است.

جالب این که هارولد بلوم منتقد مشهور ادبی نیز آخرین رمان فرانزن را که با عنوان «آزادی» چند سال پیش منتشر شده بود، به شدت کوبیده بود و آن را تقلیدی صرف از دیکنز نامیده بود.

شخصیت دیگر رمان جدید فرانزن سایه ای از ادوارد اسنودن است. او هکری است که رابطه اش با پیپ به عنوان هکری تاثیرگذار و تحسین شده، اساس داستان را شکل می‌دهد. این رمان به نوعی این امکان را به فرانزن داده است تا از احساسش نسبت به اینترنت هم سخن بگوید، چون او اصلا طرفدار اینترنت نیست. از سوی دیگر او می تواند از عشقش به زبان آلمانی نیز بگوید چون این داستان از آمریکا تا آمریکای جنوبی و تا آلمان شرقی پیش از فروپاشی دیوار برلین را دربر می‌گیرد.

جاناتان فرانزن که 19 اوت 1959 در شیکاگو  متولد و در میسوری بزرگ شده است، مدتی نیز در مونیخ و برلین زندگی کرده و اکنون به تناوب ساکن نیویورک و سانتا کروز کالیفرنیا است.

افرادی که رمان های فرانزن از جمله «تصحیحات» و «آزادی» را خوانده باشند می‌دانند با همه حس کمدی که از آن برداشت می‌شود، و با همه طنزی که برای معرفی شخصیت‌ها به کار گرفته می‌شود، فرانزن شیفته شخصیت‌هایش است و با این حال همواره با ترس و همه هشدارهای سیاسی و امنیتی، طرحی نادرست را در قصه هایش دنبال می کند و شخصیت‌هایش را به راهی غلط می کشاند.

سال پیش وقتی گروه داوری جایزه «دی ولت» آلمان این جایزه را شایسته او دانسته بود درباره اش گفت: جاناتان فرانزن مهمترین نویسنده اجتماعی نسل خودش است  و در رمان‌هایش مسایل نافذ روانشناسانه را زیر ذره بین می گذارد و شخصیت هایش را از میان مسایل اجتماعی و با دقیق‌ترین لطافت طبع و دیدی که در چندین نسل می توان مشاهده کرد، پیش می برد و تراژدی افسانه خانوادگی را در دوران ما بیان می کند.

جاناتان فرانزن نویسنده 53 ساله آمریکایی که با کتاب «تصحیحات» در سال 2001 به یک چهره مشهور ادبی بدل شد و فروشی 3 میلیون نسخه ای را تجربه کرد، کتاب بعدی اش «آزادی» را با فاصله زمانی 10 ساله، منتشر کرد. او از معدود نویسندگان معاصر است که تصویرش روی جلد مجله «تایم» جای گرفته و خالق چهار رمان و 3 کتاب غیرداستانی است.

رمان جدید جاناتان فرانزن سپتامبر آینده (شهریور سال بعد) به بازار می‌آید.

کد خبر 2423431