بیانیه بسیج دانشجویی دانشگاه امیرکبیر در مورد تغییرات سازمان فضایی

بسیج دانشجویی دانشگاه امیرکبیر با اعلام نگرانی جامعه نخبگان از تصمیم اخیر دولت در مورد سازمان فضایی اعلام کرد: هر جایگاهی پایین تر از معاونت ریاست جمهوری،نمی تواند سکان دار اجرا در صنعت فضایی باشد.

به گزارش خبرنگار مهر، در پی تصمیم شورایعالی ادارای مبنی بر تغییر ساختار سازمان فضایی کشور و بردن این سازمان به زیرمجموعه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، بسیج دانشجویی  دانشکده مهندسی هوافضای دانشگاه صنعتی امیرکبیر در بیانیه ای تحلیلی اعلام کرد: انحلال سازمان فضایی عقبگردی است که موتور پیشرفت صنعت فضایی را ازکار خواهد انداخت.

در این بیانیه با بیان اینکه مدیریت یک و نیم سال اخیر سازمان فضایی ایران موجب دلسردی متخصصان و کارشناسان شده آمده است: نباید انسجام و یکپارچگی مجموعه های فضایی از دست برود؛ چرا سرپرستانی بدون تخصص فضایی و اعتقاد به توانمندی داخلی برای سازمانی در پیشانی جهاد علمی منصوب شدند؛ آیا مسئولین نمی دانند کشورهای بیگانه مترصد جذب نخبگان صنعت فضایی ما هستند؛ با ادامه این روند مدیریت، بیم افزایش مهاجرت علمی در این حوزه می رود.

متن این بیانیه به این شرح است:

" یا من له الهواء والفضاء

بار دیگر متخصصان میهن عزیزمان درس تلاش و مجاهدت و اتکا به توان داخلی را مشق کرده و خبر پرتاب موفقیت آمیز ماهواره فجر را که حاصل زحمات گروه فضایی شرکت صاایران و وزارت دفاع بوده است، اعلام کردند که جا دارد این پیروزی بزرگ و افتخار آمیز را خدمت مقام معظم رهبری، مردم شریف ایران و علی الخصوص جامعه دانشگاهی کشور تبریک عرض و برای زحمت کشان این عرصه آرزوی توفیق کنیم.

از سویی دیگر همزمان با روز ملی فناوری فضایی، شاهد نگرانی جامعه نخبگانی از تلخ شدن این کام شیرین با تصمیم اخیر دولت در مورد انحلال سازمان فضایی هستیم که در ادامه به نکاتی در این مورد خواهیم پرداخت.

1. شناخت جایگاه و اهمیت دست آورد های فضایی و نیازهای اساسی کشور به حوزه فضایی نظیر تبادلات بانکی، ارتباطات مخابراتی و تلویزیونی و سایر امور و همچنین تاکیدات مقام معظم رهبری موید این مطلب است که سازمان فضایی باید در سطح عالی مملکتی استقرار یابد و در شرایط فعلی هر جایگاهی پایین تر از سطح معاونت ریاست جمهوری نمی تواند سکان دار امور سیاست گذاری، برنامه ریزی و اجرا در صنعت فضایی باشد و رسیدن کشور به افق مطرح شده در سند چشم انداز بیست ساله را با مخاطره جدی مواجه خواهد کرد.

2. مهم ترین مسئله ای که در ارتباط با سازمان فضایی باید به آن توجه ویژه شود، حفظ انسجام و یکپارچگی آن است. همه می دانیم که در پی تاسیس سازمان فضایی و منسجم و یکپارچه کردن آن بود که پروژه و طرح های کلان و ملی به ثمر رسید اما انحلال این سازمان و از دست دادن هویت مستقل آن عقبگردی بزرگ است که موتور پیشرفت صنعت فضایی را از کار خواهد انداخت . لازم به ذکر است که سابقا هم اهمیت حفظ یکپارچگی سازمان فضایی از زبان آقای شریعتمداری (سرپرست وقت) هم بیان شده بود.

3. نکته مهم دیگر این است که انحلال پژوهشگاه فضایی تبعات دیگری از جمله از بین رفتن سیستم استاندارد گذار و تدوین گر اسناد پشتیبان فنی را نیز به همراه خواهد داشت که مرکز ملی فضایی هم به عنوان یک نهاد سیاستگذار نمی تواند متکفل این وظایف باشد و از سوی دیگر تبدیل سازمان فضایی به زیرمجموعه ای از وزارت ارتباطات و اطلاعات، عملا فعالیت های این سازمان را به یک قسمت آن که در وزارت ارتباطات امکان پذیر است و مورد نیاز آن وزارت خانه است، محدود می کند و در صورتی که پژوهشکده های فضانوردی به وزارت علوم و رانشگر فضایی و سامانه های انرژی به وزارت کشاورزی انتقال یابد ضمن از بین بردن یکپارچگی سازمان، به عنوان یک نهاد پژوهشی محدود اداره شده و فاقد توان عملیات خواهند شد؛ در غیر این صورت هم باید شاهد بلاتکلیفی این پژوهشکده های مهم باشیم .

4. بسیج دانشجویی دانشکده مهندسی هوافضای دانشگاه صنعتی امیرکبیر اعلام می دارد که تصمیم اخیر دولت در مورد سازمان فضایی را در کنار نحوه تعامل دولت با سازمان فضایی در یک سال و نیم گذشته می بیند. تعاملی که نمود آن خالی بودن کرسی ریاست سازمان و اداره آن توسط سرپرست هایی که علاوه بر نداشتن تخصص فضایی، اعتقادی به اتکا به توان داخلی نداشتند که این مدیریت بی ثبات موجب آن شده است که توفیق چندانی در این مدت در سازمان فضایی نداشته باشیم و این امر خود نه تنها موجب دلسردی متخصصان و کارشناسان این حوزه شده بلکه متاسفانه این روحیه را به سطح جامعه دانشگاهی تیز کشانده که با ادامه این روند بیم مهاجرت علمی نخبگان این حوزه را افزایش داده است و سوال اینجاست که آیا مسئولین نمی دانند کشورهای بیگانه (و بعضا در همین همسایگی ما) مترصد جذب کارشناسان و نخبگان صنعت فضایی ما هستند ؟!

کد خبر 2485506

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha