اصفهان ظرفیت صنعتی شدن نداشت/یك میلیون نخل در آستانه نابودی

اهواز - مدیرکل آموزش و مشارکتهای مردمی سازمان حفاظت محیط زیست کشور گفت: اصفهان ظرفیت صنعتی شدن نداشت ولی برخی با اقدامات نسنجیده مشکلات مختلفی برای آن ایجاد کردند.

به گزارش خبرنگار مهر، محمد درویش عصر امروز در نشست مسئولان سازمان محیط زیست کشور با سازمان های مردم نهاد و فعالان اجتماعی در سالن جلسات حوزه استاندار بیان کرد: نباید انگشت اتهام خود را به سوی آسمان نشانه ببریم. باید صادقانه و به صراحت به کم کاری و تغییر رفتار و دست کاری های غیر علمی در محیط زیست اعتراف کنیم.

درویش افزود: در دولت های قبل برخی دولتمردان به نیت خدمت کردن به مردم استان خود اقداماتی انجام دادند که اکنون دود آن در چشم مردم و محیط زیست رفته است.

احداث غیركارشناسی فولاد مباركه

وی با اشاره به احداث غیرکارشناسی فولاد مبارکه در اصفهان اظهار کرد: کارخانه هایی که باید در هرمزگان احداث می شد با نفوذ و اعمال قدرت برخی به اصفهان انتقال یافت و این شهر را به منجلاب صنعت تبدیل کرد.

کارشناس محیط زیست کشور پدیده فرونشست در برخی مناطق اصفهان را نتیجه این اقدامات دانست و گفت: اکنون شهر اصفهان با دو پدیده فرونشست و مورچه خوار در بسیاری از مناطق خود روبرو است که این نتیجه تلاش برای تبدیل شدن اصفهان به یک شهر صنعتی است.

درویش بیان کرد: دریاچه ارومیه را نیز چنین اقدامات و عملکرد های خودسرانه و غیر ارزیابی شده به این نقطه رساند و باید کوتاهی دولتمردان را در دهه های قبل بپدیریم.

یك میلیون نخل در خطر نابودی

وی با اشاره به گوشزدهای کارشناسان و خطر نابودی یك میلیون از نخل های خوزستان اظهار کرد: سالهای قبل در وبلاگ خود و در تحقیقاتم خطر نابودی نخلستان های خوزستان در منطقه قصبه را اعلام کردم ولی این امر از سوی مسئولان وقت رد و حتی وبلاگ شخصی ام در اثر این اظهارات فیلتر شد.

کارشناس محیط زیست کشور بیان کرد: خوزستان به عنوان ثروتمندترین استان کشور از لحاظ داشتن نفت، گاز، آب های سطحی و بسیاری دیگر از نعمت های الهی، چرا باید در چنین بحران های سختی قرار گیرد و مردم آن از مشکلات عدیده رنج ببرند؟

درویش بیان کرد: با خواندن سفرنامه های مختلف هیچگاه به برهه ای از تاریخ بر نمی خوریم که اینچنین زیستگاه های کشورمان به مرز نابودی رسیده باشند و این دوره و شرایط خطرناک در کشور تازگی دارد.

وی گفت: تنها خوزستان نیست که در وضعیت نامساعد محیط زیستی قرار گرفته است. بسیاری از استان های ما در اثر مدیریت های غلط و اقدامات نسنجیده در حالت بحرانی قرار گرفتند.

کارشناس محیط زیست کشور با اشاره به سیاست های طبیعت ستیزانه دولت قبل عنوان کرد: در دولت گذشته، پروژه هایی کلید خورد که روندی طبیعت ستیزانه داشت. از جمله اقدامات غلط احداث سد گتوند است.

درویش در پایان گفت: بارها از خطرات احداث این سد و نزدیکی آن به گنبد نمکی صحبت به میان آمد ولی در آخر این سد احداث شد و ما بیم آن داریم که کل کارون شور شود و یا سازه های بتنی این سد از بین برود.

کد خبر 2499927

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 3 =