شهید یاسینی خلبانی که آسمان جنگ را به تسخیر خود درآورد

آبادان - شهید علیرضا یاسینی از جمله خلبانانی بود که در طول هشت سال دفاع مقدس سخت ترین عملیات های جنگی را انجام داد و به کابوسی برای نیرویهای عراقی تبدیل شده بود.

به گزارش خبرنگار مهر، شهید سید علیرضا یاسینی در سال ۱۳۳۰ در شهرستان آبادان دیده به جهان گشود. وی در سال ۱۳۴۸ وارد دانشگاه خلبانی نیروی هوایی شد و پس از گذراندن دوره مقدماتی پرواز با هواپیمای اف-۳۳ برای تکمیل دوره تکمیلی به کشور آمریکا رفت.

پس از بازگشت به ایران با درجه ستوان دومی در پایگاه ششم شکاری بوشهر مشغول خدمت شد. شهید یاسینی با شروع جنگ تحمیلی عراق علیه ایران از جمله خلبانانی بود که در عملیات ۱۴۰ فروندی در حمله به خاک عراق نقش مهمی ایفا کرد. وی به علت شایستگی های نشان داده شده در ۱۰ اسفند ۱۳۷۲ به سمت رئیس ستاد و معاون هماهنگ کننده نیروی هوایی ارتش ایران منصوب شد و تا هنگام شهادت این سمت را بر عهده داشت.

شهید یاسینی مهارت خاصی در هدایت هواپیمای اف ۴ داشت. در یکی از ماموریت ها هواپیمای وی در هنگام بازگشت از عملیاتی برون مرزی مورد تعقیب یک فروند میگ ۲۳ عراقی قرار می‌گیرد که در اروندرود مورد اصابت موشک قرار می گیرد. به محض برخورد، سیستم اجکت خلبان خود به خود فعال می شود و خلبان اجکت می کند ولی شهید سرلشکر یاسینی که به عنوان افسر کابین عقب در این پرواز بود، با مهارت خاصی هواپیما را در حالی که تقریبا سیستم هیدرولیک خود را از دست داده بود، در پایگاه ششم به زمین می نشاند.

در یکی دیگر از عملیاتها، وی از پایگاه ششم شکاری برای زدن هدفی در عراق به پرواز درمی آید و بعد از عبور از اروندرود، در محدوده خورموسی با ارتفاع پائین و با سرعت بالا درحال پرواز بود که ناگهان هواپیما با یک دسته پرندگان برخورد می‌کند. در این هنگام به دلیل شکستن کانپه کابین جلو، شهید یاسینی بیهوش می‌شود. سرتیپ اقدام که به عنوان کمک در این پرواز بود، بعد از چند لحظه بیهوشی حالت عادی پیدا کرده و به تصور این که یاسینی اجکت کرده، سعی در بازگرداندن جنگنده می‌کند ولی به دلیل مشکلاتی که در سیستم ناوبری بوجود آمده بود، راه خود را گم می‌کنند.

شهید علیرضا یاسینی

بعد از دقایقی که با ناامیدی درحال گشتن به دنبال راه بودند، ناگهان صدای دلنشینی را که اکثر خلبان‌های فانتوم با آن آشنا بودند، از طریق رادیوی هواپیما می‌شنوند و این صدای شهید سرهنگ خلبان هاشم آل آقا بود که بعد از تماس رادیویی از طریق ایشان، اعلام می‌شود که یاسینی اجکت نکرده و فقط چترش باز شده و روی صندلی است.

این شهید بزرگوار در طول دوران حیات خود به جز این که همواره به عنوان افسر خلبان کابین جلو اف ۴ خدمت می‌کرد، در مسئولیت های فراوانی از جمله: فرمانده عملیات پایگاه سوم شکاری همدان،  فرمانده پایگاه های شکاری همدان و چابهار، افسر هماهنگ کننده آموزش خلبانان ایرانی در پاکستان، فرمانده پایگاه ششم شکاری بوشهر، مدیریت جنگ الکترونیک و معاون عملیاتی نهاجا، فرمانده منطقه هوایی شیراز، معاون هماهنگ کننده و رئیس ستاد نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی انجام وظیفه کرد.

پروازهای متعدد جنگی او در نیمه دوم سال ۱۳۵۹ و نیمه اول سال ۱۳۶۰، دو سال ارشدیت برایش به ثبت رسانید و درجه نظامی اش از سروانی به سرگردی ارتقاء یافت. همچنین شهید یاسینی ۷ مورد تشویق در دستور، ۵ مورد ارشدیت جمعی به مدت ۶۰ ماه و اعطاء ۲ مورد نشان درجه ۲ فتح(از دست مقام معظم رهبری) در دوران حضور درخشانش در صحنه های سرنوشت ساز جنگ تحمیلی دریافت نمودند.

شهادت و پرواز ابدی

در ساعت ۶:۳۰ روز ۱۵ دی ماه سال ۱۳۷۳ هواپیمای جت استار حامل فرماندهان ارشد نیروی هوایی، (شهید منصور ستاری، شهید یاسینی و شهید مصطفی اردستانی) از تهران به سمت کیش پرواز کرد تا فرماندهان در جلسه شورای هماهنگی نیروی هوایی در کیش شرکت کنند. بعداز ظهر قرار می شود که هواپیما قبل از عظیمت به تهران، در پایگاه هوایی اصفهان توقفی کوتاه کند. بعد از بازدیدی کوتاه از این پایگاه، هواپیما در ساعت ۸:۳۰ شب آماده پرواز به سمت تهران می شود و پس از دقایقی هواپیما به پرواز درمی‌آید. ناگهان از سوی خلبان اعلام می شود که به علت بازشدن پنجره کابین خلبان، هواپیما مجبور به فرود اضطراری است. لحظاتی بعد هواپیما در حال گردش برای نشستن بر روی باند در ۶۴ کیلومتری جنوب پایگاه اصفهان، سقوط می کند و چراغ زندگی سید علی رضا یاسینی برای همیشه خاموش می شود و او به درجه رفیع شهادت نائل می آید.

شهید یاسینی در زمان شهادت ۴۳ سال داشت و از وی سه فرزند پسر و یک دختر به یادگار مانده ولی یاد و خاطره دلاوری ها و رشادت هایش، هیچگاه از ذهن مردم ایران و پرسنل نیروی هوایی ارتش، پاک نخواهد شد.

شهید علیرضا یاسینی

حجت السلام سیدرضا تقوی، رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه کشور چهارشنبه  شب در اولین کنگره سرلشکر خلبان شهید علیرضا یاسینی و ۶۶ شهید خوزستانی نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران که در محل سینما نفت آبادان برگزار شد، اظهار کرد: ایران، امروز به عنوان یک بازیگر سیاسی و بین المللی مطرح است که این موضوع نشات گرفته از برکت مجهادت های شهدا است.

وی در همین خصوص افزود: باید برای شهدا یادواره و برای جانبازان همایش برگزار شود زیرا یکی از ارکان نظام اسلامی نیروهای باعزت و افتخار آفرین این کشور است.

رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه کشور با بیان اینکه امروز دشمنان می دانند که ایران قدرتمند است، ادامه داد: ایران در دمشق، بغداد، افغانستان و هر محلی که انسان ها دم از آزادی می زنند حضور دارد.

تقوی با اشاره به مباحث مطرح شده از سوی آمریکا در خصوص گزینه های روی میز، عنوان کرد: اگر آمریکا می توانست حتی یک لحظه تحمل نمی کرد و به ایران حمله می کرد.

وی تاکید کرد: اسرائیل اگر دست از پا خطا کند از تهران، تل آویو را مورد هدف قرار می دهیم.

رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه کشور تصریح کرد: امروز قدرت دفاعی ایران حرف اول را در جهان می زند و این افتخارات مربوط به شهدا است.

وی با اشاره به نیروهای جمهوری اسلامی ایران ابراز کرد: نیروی هوایی نیروی خدایی است و بیعت همافران با امام کمر طاغوت بشکند و این موضوع در تاریخ ثبت شود.

امیر سرتیپ دوم خلبان نیک بخش حبیبی، رئیس مرکز مطالعات راهبردی نیروی هوایی ارتش نیز در این کنگره اظهار کرد: حضور ما در این مراسم به برکت خوان شهدا است.رشادتهای شهدای کشورمان باعث اقتدار و سربلندی ایران در سراسر جهان شده اند.

شهید علیرضا یاسینی

رئیس مرکز مطالعات راهبردی نیروی هوایی ارتش با اشاره به شهید علیرضا یاسینی عنوان کرد: شهید علیرضا یاسین یکی از پرافتخارترین شهدای است که محبوبیت ویژه ای نیز نزد رهبر معظم رهبری داشته است.

امیرسرتیپ دوم خلبان حبیبی در بخش دیگری از این کنگره با دعوت از رزمندگان، جانبازان و آزادگان نیروهای به بالای سن از آنها خواست تا خاطرات مقاومت های ولایتمدارانه خلبانان نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی را برای حضار بازگو کند که با توجه به شوخی های خلبانان نیروی هوایی در هنگام تعریف خاطرات، این بخش از مراسم مورد استقبال حضار قرار گرفت.

امیدوارم نقش یکی از خلبانان را بازی کنم

حمید فرخ نژاد، بازیگر سینما و تلوزیون نیز در این مراسم اظهار کرد: شهدا نقش بزرگی را برای کشور ایران ایفا کردند. امیدوارم روزی بتوانم نقش یکی از دلاورمردان نیروهای هوایی ارتش جمهوری اسلامی را بازی کنم.

به گزارش خبرنگار مهر این کنگره با استقبال گسترده مردم شهر آبادان رو به رو شد به صورتی که در همان ثانیه های اولیه سالن سینما نفت این شهر مملو از جمعیت شد.

اولین کنگره سرلشکر خلبان شهید علیرضا یاسینی و ۶۶ شهید والامقام خوزستانی نیروی هوایی جهوری اسلامی ایران چهارشنبه شب در مخل سینمای نفت آبادان برگزار شد و در آن شخصیت این خلبان تیزپرواز مورد بررسی قرار گرفت.

این کنگره که از ساعت ۱۹:۳۰ آغاز شده بود تا ساعت ۱۲ شب همچنان ادامه داشت و مردم به ویژه قشر جوان با خلبانان نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران عکس یادگاری می گرفتند. در پایان این کنگره از خانواده های شهدا تجلیل شد.

گزارش: محمود نواصر

کد خبر 2500848

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 4 =