مجموعه مقالات علمي همايش كشوري "گفتگوي علم و دين: مفهوم حيات، انسان و مباحث كاربردي" كه از 12 تا 15 ارديبهشت 1384 در دانشگاه تهران برگزار شد بزودي منتشر مي شود.

به گزارش خبرنگار گره دين و انديشه "مهر" با توجه به ضرورت وجود نظامي هماهنگ و منسجم از مفاهيم حيات، انسان، تكامل حقيقي فرد و جامعه، گروه علم و دين مركز ملي تحقيقات علوم پزشكي كشور، همايش چهار روزه اي با عنوان گفتگوي علم و دين  برگزار نمود. اين همايش در راستاي تبيين مفهوم واقعي سلامت و برنامه ريزي براي ارتقاي سطح سلامت فرد و جامعه برگزار شد.

نظريه هاي علمي، فلسفي و الهياتي در مورد منشاي حيات، حيات و هدفمندي، تبيين حيات و ويژگي هاي اصلي آن، چگونگي پيدايش گونه هاي حيات در جهان طبيعت، فعل خدا در امر پيدايش و تكامل حيات، بررسي نظرية تكامل- داروينيسم- داروينيسم نوين، نظريه هاي انسان در فرهنگ اسلامي، تحقيقات و نظريه‌ هاي موجود در روان‌شناسي اسلامي، روان شناسي، روان درماني و اسلام، معنويت - تجربه ديني و روان شناسي اسلامي و ... از محورهايي است كه در اين همايش مورد بررسي قرار گرفتند.

همچنين در زمينه جهاني شدن، معنويت عصر جديد، محيط زيست، جايگاه اخلاق در قرن 21، تحقيقات جنسيتي، رسانه، تكنولوژي، مكانيك كوانتوم و كاربرد آن در مباحث علم و دين، فرا روان‌ شناسي، ژنتيك، اخلاق پزشكي، طب مكمل و جايگزين، زيست شناسي اجتماعي، پزشكي تكاملي، روان‌شناسي تكاملي، ميزگردها و كارگاه هاي آموزشي برگزار شدند.

هر يك از روزهاي اين همايش چهار روزه به يك موضوع اختصاص دارد كه  به ترتيب عبارت بودند از : 1- رابطه علم و دين، 2- حيات و تكامل ژنتيك، 3- انسان و سلامت، 4- گفت و گوي علم و دين در موضوعات كاربردي محيط زيست و تكنولوژيك.

مقالات همايش كه در يك مجموعه بزودي منتشر مي شود تعداد 216 مقاله را در بر مي گيرد كه از اين تعداد 58 مقاله در سطح دكتري، 54 مقاله در سطح كارشناسي ارشد، 12 مقاله در سطح  كارشناسي ، 48 مقاله در سطح حوزوي و 44 مقاله در سطح دانشجويي بودند.  از اين تعداد 62 نفر هم عضو هيئت علمي هستند.  

همچنين مقالات اين مجموعه بر اساس موضوع عبارتند از: 7 مقاله ترجمه دانشجويي، 41 مقاله مباحث كاربردي، 136 مقاله انسان و سلامت، 22 مقاله حيات، تكامل و ژنتيك، و 17 مقاله  در رابطه علم و دين است.

همايش چهار روزه گفت و گوي علم و دين با همكاري مؤسسه پژوهشي حكمت و فلسفه ايران، دانشگاه مفيد قم، مؤسسه مطالعات مشاوره اسلامي، پژوهشگاه فرهنگ و هنر سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، انجمن زنان مسلمان پژوهشگر و انستيتو روان پزشكي تهران برگزار  شد.

کد خبر 251852

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 12 =