«منشور شوراهای هنری مجموعه تئاتر شهر» منتشر شد

شوراهای هنری مجموعه تئاتر شهر در آخرین روزهای سال ۹۳ طی انتشار متنی با عنوان «منشور شوراهای هنری مجموعه تئاتر» سیاست های کلی این مجموعه های مشورتی را تببین کردند.

به گزارش خبرگزاری مهر در متن «منشور شوراهای هنری مجموعه تئاتر شهر» آمده است:

«با تقدیم احترام به ساحت دست اندرکاران تئاتر کشور و نظر به تشکیل شوراهای تخصص هنری به منظور هویت بخشی به سالن های تابعه این مجموعه، شوراهای هنری ضمن در نظر گرفتن تمام پیشنهادات مطروحه در سال های گذشته  و در نظر گرفتن شرایط واقعی و موجود معاونت امور هنری و اداره کل هنرهای نمایشی کشور، نکاتی را که مورد تفاهم و اشتراک است به صورت منشور هنری تئاتر شهر به شرح ذیل اعلام می کند:

این شورا نبود امکانات سخت افزاری تئاتر و محدودیت های بسیار بر سر راه تولید تئاتر را مد نظر قرار داده است. در این خصوص هر سالن با اتخاذ تصمیم نهایی برای ایجاد امكان اجرایی بازه ای بیش از چهار تا هشت اجرا نخواهند داشت كه مجموعه این تلاش ها می تواند منجر به اجرای تقریباً سی نمایش در طول سال ۹۴ شود.

متاسفانه در سال های گذشته همواره شاهد نبود تعاریف، قوانین و قواعد یکسان در خصوص نحوه اجراها بوده ایم که منجر به دامن زدن به ساختارهای غیر قابل عبور اداری شده است. این مقوله منجر به نبود دانایی متقابل هنرمندان و مدیران نسبت به امور یکدیگر و ایجاد سوء تفاهماتی شده است.

با گذشت زمان همواره به اثبات رسیده است که خود هنرمندان تئاتر بهترین و مصمم ترین قاعده گذاران این فضا بوده اند. به این روی شوراهای هنری ضمن استقبال از واگذاری تصمیم به خرد جمعی، با ابراز امیدواری مضاعف، ادامه روند این منشور را خواستارند.

اجراهای تئاتر در دنیا دارای تطور و تنوع بسیار است. این گوناگونی در تمام سطوح ایده، متن و اجرا وجود دارد. شوراهای هنری مجموعه تئاتر شهر با در نظر گرفتن تئاتر شهر به عنوان نگین انگشتری تئاتر دولتی کشور در نظرات و مشخصه های هر سالن تلاش کرده اند تا هر سالن دارای قوانینی متمایز باشد.

شوراهای هنری طی برگزاری جلسات متعدد نسبت به مکتوب کردن موارد مطروحه برای هر سالن، این نکات را شفاف در اختیار هنرمندان تئاتر قرار خواهد داد.

شوراهای هنری سالن ها امیدوارند سامانه تئاتری این مجموعه با این تعاریف و برنامه ریزی ها به سمت و سوی شفاف سازی حركت كند تا از رودربایستی های رایج در دفاتر مدیران با هنرمندان دوری شود.

توضیح: علیرغم نکات فوق، شوراهای هنری ضمن استقبال از طرح پیشنهادی خانه تئاتر با عنوان «طرح ملی توسعه و گسترش فضاهای تئاتری کشور» خواستار توسعه فضاهای هنری و افزایش بودجه در خور سالانه تئاتر کشور است. این شورا از تکمیل و به کار بستن هر قرارداد مالی که منجر به قانون مند کردن مراتب دست مزد هنرمندان باشد استقبال می کند و پیشنهادات خود را نیز در این خصوص به مدیران تقدیم خواهد کرد.

در این خصوص و با در نظر گرفتن بند چهارم این منشور، شوراها سعی و جد و اهتمام فراوان به کار بسته اند تا مدل های مالی گوناگونی نیز مکتوب کرده و به مدیران ارائه دهند. شوراهای هنری مجموعه تئاتر شهر منکر توانمندی ها و کاستی های موجود مجراهای دولتی نیستند، با این وجود اعضای تمامی این شوراها یکی از مهمترین تعاریف را در راستای تولید تئاتر وجوهات حمایتی گسترده معاونت هنری و اداره کل هنرهای نمایشی اعم از معنوی و مادی به عنوان تولیت تئاتر کشور می داند. این شوراها امیدوارند ثبات این منشور و رسیدن به محصول بتواند دوران اوج تئاتری را به این مجموعه بازگرداند.

شورای هنری تئاتر شهر قراردادهای تیپ خانه تئاتر را یكی از راهكارهای موجود برای رفع نابسامانی های مالی دانسته و اعتقاد دارد كه این قرارداد كف مطالبات به حق دست اندركاران تئاتر بود و امیدوار است شرایط مالی تئاتر به گونه ای اصلاح شود تا بار دیگر قرارداد تیپ بر اساس افزایش نرخ تورم و به طور كامل اجرایی شود.»

کد خبر 2521708

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha