بحران آب در استان بوشهر جدی است/ ممنوعیت کشت برخی گونه‌ها

بوشهر - در پی خشکسالی‌های اخیر، استان بوشهر با بحران جدی آب مواجه شده و به همین دلیل نیاز است که راهکارهای مناسبی برای مقابله با این بحران اندیشیده شود.

به گزارش خبرنگار مهر، طی چند سال اخیر همواره شاهد خشکسالی‌های پیاپی در استان بوشهر بوده‌ایم و این موضوع باعث شده تا آب‌های سطحی و منابع زیرزمینی آب همواره در حال کاهش باشد و بسیاری از دشت‌های استان نیز ممنوعه شده است.

برای استان بوشهر که بخش قابل توجهی از آب مورد نیاز خود را از استان‌های مجاور تهیه می‌کند، خشکسالی‌ها اثرات مخربی دارد و نبود منابع پایدار آب در استان مشکلاتی را هم برای تامین آب شرب و هم تامین آب کشاورزی ایجاد کرده است.

بخش قابل توجهی از آب در استان بوشهر در بخش کشاوری مصرف می‌شود که عدم استفاده از شیوه‌های مناسب آبیاری به ویژه در بخش نخیلات، مشکلات آب را در بخش کشاورزی تشدید کرده است.

در حال حاضر نخیلات در نقاط مختلف استان بوشهر با روش غرق‌آبی آبیاری می شوند، بدین صورت که فضای کل باغات نخیلات تا ارتفاع حدود نیم‌متر(در برخی نخیلات کمتر و در برخی نیز بیشتر) پر از آب می‌شود.

http://media.mehrnews.com/d/2015/03/25/4/1626415.jpg

شیوه غرق‌آبی باعث مصرف بالای آب در هر دوره آبیاری می‌شود و دارای راندمان پائینی است که برنامه‌ریزی‌هایی برای جایگزینی روش‌های نوین آبیاری به جای آن صورت گرفته است.

کمیت و کیفیت منابع آب در استان بوشهر نامطلوب است

مدیرعامل شرکت سهامی آب منطقه‌ای بوشهر در گفتگو با خبرنگار مهر اعلام کرد: کمیت و کیفیت منابع آب در استان بوشهر نامطلوب است و از سال گذشته نیز شاهد بیلان منفی آب و ادامه روند خشکسالی‌ها در استان بوشهر هستیم.

شاپور رجایی ادامه داد: شرایط کنونی کیفیت و کمیت آب در استان بوشهر عادی نبوده و اوضاع بحرانی است و باید برای مدیریت منابع آب، اتاق فکر بحران منابع آب را تشکیل دهیم که این یکی از برنامه‌های ما در سال جاری است.

وی از تدوین طرح‌های متعددی برای بهبود وضعیت منابع آب استان بوشهر خبر داد و افزود: استان بوشهر دارای ۳۰ دشت است که تا کنون ۱۴ دشت ممنوعه شده است و ۱۰ دشت دیگر نیز در حال ممنوعه شدن هستند.

http://media.mehrnews.com/old/Original/1392/08/08/IMG02321416.jpg

مدیرعامل شرکت سهامی آب منطقه‌ای بوشهر به کاهش منابع آب زیرزمینی در استان بوشهراشاره کرد و بیان داشت: در استان بوشهر حدود ۱۳ هزار و ۵۰۰ حله چاه وجود دارد که حدود ۵ هزار و ۵۰۰ حلقه چاه غیرمجاز است.

وی تاکید کرد: اصلاح شیوه‌های آبیاری به عنوان یکی از برنامه‌های مهم در راستای مقابله با بحران‌های کم‌آبی در دستور کار است که استفاده از شیوه‌های نوین آبیاری به ویژه در بخش نخیلات را پیگیری می کنیم.

رجایی همچنین از اجرای طرح احیا و تعادل بخشی منابع آب زیر زمینی خبر داد و اضافه کرد: این طرح می‌تواند نقش مهمی در احیای منابع زیرزمینی آب داشته باشد و با حمایت و همراهی مسئولان این طرح اجرا می‌شود.

اصلاح شیوه‌های آبیاری در نخیلات

آب‌پخش قطب نخیلات استان بوشهر است و چند میلیون اصله نخل در این منطقه به شیوه غرق‌آبی آبیاری می‌شود . این منطقه به عنوان پایلوت اجرای طرح آبیاری تحت فشار در نخیلات انتخاب شده است.

بخشدار آب پخش در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: آب‌پخش یکی از قطب‌های کشاورزی استان بوشهر است و بخش قابل توجهی از مردم این منطقه در بخش کشاورزی اشتغال دارند که لازم است توجه ویژه‌ای به نیازهای کشاورزان داشته باشیم.

http://media.mehrnews.com/d/2015/03/25/4/1626416.jpg

علی مردانلو با تاکید بر لزوم استفاده بهینه و مدیریت شده از منابع آب، اضافه کرد: با برنامه‌ریزی صورت گرفته، آب‌پخش به عنوان پایلوت اجرای طرح آبیاری تحت فشار و جایگزینی آن به جای آبیاری غرق آبی انتخاب شده است.

وی از اجرای طرح آبیاری تحت فشار نخیلات در ۲۰۰ هکتار از نخیلات منطقه آب‌پخش خبر داد و بیان داشت: استفاده از این روش آبیاری باعث می‌شود شاهد افزایش کیفیت و کمیت محصولات تولیدی نخیلات باشیم.

ممنوعیت کشت برخی گونه‌های کشاورزی

مدیرعامل شرکت بهره برداری از شبکه های آبیاری و زهکشی استان بوشهر نیز در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: مدیریت صحیح منابع آبی برای آبرسانی مناسب به نخیلات و اراضی کشاورزی را با جدیت در دستور کار داریم.

سید مهدی موسوی از ممنوعیت کشت صیفی‌جات در منطقه شبانکاره خبر داد و اضافه کرد: اولویت آبیاری در سال جاری با شبکه آبیاری آب پخش است و شبکه آبیاری شبانکاره برداشت آب را در سال جاری نخواهد داشت.

http://media.mehrnews.com/old/Original/1392/05/20/IMG03070524.jpg

وی از نظارت دقیق بر توزیع عادلانه آب در سال جاری خبر داد و گفت: برنامه‌ریزی مناسبی برای توزیع آب صورت گرفته و تلاش داریم بتوانیم رضایت‌ کشاورزان از شیوه آبیاری را جلب کنیم.

مدیرعامل شرکت بهره برداری از شبکه های آبیاری و زهکشی استان بوشهر همچنین از اصلاح شیوه‌های آبیاری نخیلات خبر داد و گفت: آبیاری تحت فشار جایگزین روش آبیاری سنتی می‌شود که در افزایش راندمان آب نقش مهمی خواهد داشت.

خبرنگار: سعید رضایی
 

کد خبر 2527254

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 2 =