دولت‌آبادی «تاسر زُلف عروسان سخن» را به نمایشگاه کتاب می‌رساند

تازه‌ترین کتاب محمود دولت‌آبادی با عنوان «تاسر زُلف عروسان سخن» در نمایشگاه کتاب تهران عرضه می‌شود. اثر تازه نویسنده «کلیدر» به‌گزینی او از مشهورترین آثار نثر فارسی است.

به گزارش خبرگزاری مهر، محمود دولت‌آبادی گزیده‌ای از شاهکارهای نثر کلاسیک فارسی را در قالب یک کتاب منتشر می‌کند. این کتاب که «تا سر زُلف عروسان سخن» نام دارد، حاصل سال‌ها تدقیق و بازخوانی نویسنده «روزگار سپری‌شده مردم سالخورده» در ادبیات کلاسیک ایران است.

دولت‌آبادی در مقدمه‌ای این انتخاب را «به‌گزین نثر فارسی» نامیده و درباره انتخاب‌های خود توضیح داده است.

«از سر زُلف عروسان سخن» شامل قطعه‌هایی از متون نثر کلاسیک فارسی عمدتاً بین قرن چهارم هجری شمسی تا دوازدهم است. دولت‌آبادی در این کتاب تکه‌هایی از آثاری مانند «تاریخ بلعمی»، «تاریخ طبری»، «نوروزنامه»، «تاریخ بیهقی»، «سیاست‌نامه»، «گلستان سعدی»، «هزار و یک شب» و ... را کنار هم آورده است؛ متونی که در سال‌های نویسندگی‌اش بیش از همه با آنها حشر و نشر داشته است.

این کتاب سیصد صفحه‌ای  را نشر «چشمه» در روزهای نمایشگاه کتاب عرضه خواه کرد. دولت‌آبادی در سال‌های اخیر برخی تجاربش را در حوزه ادبیات کلاسیک در اختیار مخاطبان گذاشته که آخرین‌شان داستان «حسنک وزیر» با تحشیه و صدای او بوده که مدتی‌ است منتشر شده است.

نشر چشمه در روزهای نمایشگاه برخی از آثار تجدیدچاپ‌شده این نویسنده را هم عرضه خواهد کرد. «تا سر زُلف عروسان سخن» اولین گزیده دولت‌آبادی از متون کلاسیک ایران به شمار می‌رود.

کد خبر 2564593

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 4 =