جزئیات پرداخت وام به مددجویان کمیته امداد/وام های ۷ تا ۷۵ میلیونی

معاون اشتغال و خودکفایی کمیته امداد امام خمینی(ره) به جزئیات وام های پرداختی به مددجویان تحت پوشش اشاره کرد و گفت: امسال وام‌ها حداقل به هفت میلیون تومان و حداکثر به ۷۵ میلیون تومان افزایش یافته است.

به گزارش خبرنگار مهر، محمد امید در نشست خبری صبح دوشنبه اشتغال را مهمترین سرفصل کمیته امداد امام خمینی(ره)  دانست و گفت: امروزه مهمترین مساله کشور، اشتغال بوده و کار کمیته امداد، ایجاد شغل‌های کوچک و خانگی است.

وی با بیان اینکه استعدادیابی، گام اول اشتغالزایی است افزود: این کار توسط مشاوران کمیته امداد امام خمینی(ره) انجام می‌گیرد.

معاون اشتغال و خودکفایی کمیته امداد امام خمینی(ره) بیان کرد: آموزش و مهارت‌آموزی، ارائه تسهیلات و تزریق منابع، نظارت، کمک به ارائه و فروش محصولات، بودجه سالانه کشور، صندوق توسعه ملی و کمک‌های مردمی از گام‌هایی است که برای اشتغالزایی مددجویان برداشته می‌شود.

امید یادآور شد: با کمک به ارائه و فروش محصولات مددجویان، توانستیم ۲۲۰ هزار فرش را به مبلغ ۲۵۰ میلیارد تومان در بازار ارائه کنیم.

وی ادامه داد: بودجه سالانه کشور در سال ۹۴-۹۳ مبلغ دو هزار میلیارد تومان از سهمیه قرض‌الحسنه برای ۲۰ بانک در نظر گرفته شده است و میزان وام پرداختی تا سال گذشته برای افراد ۱۵ میلیون و امسال وام‌های گروهی تا ۷۵ میلیون افزایش می‌یابد.

معاون اشتغال و خودکفایی کمیته امداد امام خمینی(ره) با بیان اینکه سالانه میزان ۱۲۰ میلیارد تومان نیز دولت به کمیته امداد پرداخت می‌کند، عنوان کرد: صندوق توسعه ملی نیز به میزان ۱۰۰ میلیارد تومان به کمیته امداد برای اشتغالزایی کمک می‌کند.

امید با بیان اینکه آموزش، رکن اصلی کمیته امداد است، خاطرنشان کرد: تعداد ۳۸۰هزار آموزش مانند جوشکاری‌های صنعتی، غواصی و سنگ‌های قیمتی برای اشتغالزایی به مددجویان ارائه شده است.

وی با بیان اینکه کمیته امداد یک اداره کاریابی دارد، تصریح کرد: به بنگاه‌های اقتصادی نیز کمک می‌کنیم تا مددجویان در آنجا مشغول به کار شوند و تا یک سال سهم بیمه آنان را پرداخت خواهیم کرد.

معاون اشتغال و خودکفایی کمیته امداد امام خمینی(ره)  ادامه داد: برای برخی از مراکز کاریابی نیز بابت اشتغالزایی برای مددجویان، ۴۰۰ هزار تومان به ازای هر فرد پرداخت می‌شود.

امید افزود: تعداد ۴۱۰هزار خانوار طی چهار سال گذشته خودکفا شده‌اند و اگر امروز تحت پوشش کمیته امداد قرار می‌گرفتند، این کمیته باید سالانه ۸۰۰ میلیارد تومان بلاعوض به آنان کمک می‌کرد.

وی با اشاره به دارایی‌های ۶۰۰ هزار طرح فعال مددجویان، عنوان کرد: مددجویان توانستند تعداد ۴.۵ میلیون دام سبک، ۱.۵ میلیون دام سنگین، ۱۷ درصد صنعت حمل و نقل درون شهری، ۳۷ درصد قایق سبک و ۱۶ درصد صنایع دستی از تسهیلات کمیته امداد بهره‌مند شده‌اند.

معاون اشتغال و خودکفایی کمیته امداد امام خمینی(ره) بیان کرد: کمیته امداد طی چهار سال گذشته توانسته است مبلغ ۴۲۰۰ میلیارد تومان از منابع بانکی دریافت کند که ۱۵۰۰ میلیارد تومان هزینه ایجاد اشتغال شده و ۶۰۰ فرصت شغلی ایجاد کرده‌اند.

امید تصریح کرد: در سال جاری تاکنون از اعتبار دو هزار میلیاردی بانک‌ها، هزار میلیارد تومان ابلاغ شده است و سال گذشته نیز از دو هزار میلیارد تومان، تنها ۱۲۰۰ میلیارد تومان تخصیص داده شد.

وی افزود: از هزار میلیارد اعتبار ابلاغ شده، ۲۵۰ میلیارد تومان وصول شده است؛ در صورتی که در مدت مشابه سال گذشته مبلغ ۱۹۷ میلیارد تومان وصولی داشته‌ایم که توانسته‌ایم با همین وصولی‌ها، ۱۹ هزار اشتغال ایجاد کنیم.

معاون اشتغال و خودکفایی کمیته امداد امام خمینی(ره) یادآور شد: جلسات متعددی را با بانک‌ها برگزار کرده‌ایم تا پایان شهریورماه ۱۵۰۰ میلیارد تومان ابلاغ شود و در تلاش هستیم تا پایان سال دو هزار میلیارد تومان را دریافت کنیم.

امید با بیان اینکه مقام اول اشتغال را در کسب و کارهای کوچک بدست آورده‌ایم، افزود: کمیته امداد سال گذشته ۱۲۷ هزار و ۵۰۰ فرصت شغلی ایجاد کرده که مجموعاً ۱۵۰۰ میلیارد تومان هزینه شده است که حداقل تسهیلات پنج میلیون و حداکثر ۴۰ میلیون بوده است اما امسال حداقل وام‌ها هفت میلیون تومان و حداکثر ۷۵ میلیون تومان است. همچنین در سال گذشته ۴۵ درصد اشتغال‌های کوچک را کمیته امداد ایجاد کرده است.

وی با بیان اینکه امسال پیش‌بینی شده تا ۱۱۰ هزار نفر خودکفا شوند، تصریح کرد: جشن ملی خودکفایی اردیبهشت ماه برگزار می‌شود.

معاون اشتغال و خودکفایی کمیته امداد امام خمینی(ره) یادآور شد: ۳۷ درصد افراد خودکفا، خانم بوده که از این تعداد، ۶۰ درصد زنان سرپرست خانوار و ۴۰ درصد دختران مجرد تحت پوشش کمیته امداد هستند.

امید با اشاره به معیار خودکفایی بیان کرد: باید کف درآمدهای ماهیانه خانواده‌های خودکفا از ۸۰۰ هزار تومان تا یک میلیون و ۴۰۰هزار تومان باشد که این طرح باید خانواده‌های دو تا سه نفره در نظر گرفته شده است.

وی با بیان اینکه خودکفایی در کمیته امداد اجباری نیست، تصریح کرد: بسیاری از مددجویان مستمری نمی‌خواهند و دوست دارند تحت آموزش‌های خودکفایی قرار گیرند.

معاون اشتغال و خودکفایی کمیته امداد امام خمینی(ره) با بیان اینکه نظارت بر کسانی که خودکفا می‌شوند، وجود دارد خاطرنشان کرد: یک کارت همت به این خانواده‌ها داده می‌شود و نظارت، پشتیبانی و ارائه وام‌های قرض‌الحسنه همچنان ادامه دارد؛ تنها مستمری آنان حذف می‌شود و از تعداد ۱۰۰ هزار نفر خودکفا به طور میانگین سه درصد مجدداً تحت پوشش کمیته امداد قرار می‌گیرند.

امید افزود: تمام طرح‌های کمیته امداد شامل بیمه هستند که از ۲۵۰ هزار مددجو، سهم بیمه ۱۳۰ هزار نفر را دولت پرداخت می‌کند.

وی ادامه داد: تعداد یک میلیون و ۱۰۰ هزار خانوار از طریق بیمه تامین اجتماعی خودکفا شده‌اند و اکنون مستمری دریافت می‌کنند.

به گفته معاون اشتغال و خودکفایی کمیته امداد امام خمینی(ره)، بیشترین تاخیر و معوقات مددجویان در پرداخت اقساط وام‌های زیر پنج درصد بوده، اما به طور میانگین تعویق‌ها سه درصد است.

امید با بیان اینکه زنان سرپرست‌ خانوار که ضمانت وام ندارند، کمیته امداد ضمانت آنان را انجام می‌دهد، گفت: هر ساله ۱۰ هزار نفر را کمیته امداد ضمانت می‌کند و این در حالی است در سال گذشته تمام کمک ضمانت‌ها را مددجویان پرداخت کرده‌اند و تنها یک استان به دلیل مشکلاتی که داشت، ضمانت آن را کمیته امداد پرداخت کرد.

وی بیان کرد: پرداخت اقساط برای ۱۰ میلیون وام، نزدیک به ۲۰۰ هزار تومان و برای ۱۵ میلیون، ۲۵۰ هزار تومان است و طرح‌های کشاورزی هر شش ماه یکبار اقساط وام خود را پرداخت می‌کنند و دامداران نیز هنگام زاد و ولد دام‌ها، هزینه‌های اقساط خود را می‌پردازند.

کد خبر 2900203

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • 1 + 10 =

  نظرات

  • علیرضا IR ۰۱:۴۴ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۲
   0 0
   چرا به مردم دروغ میگیدآقایون به مایک خانواده ۵نفره ۱۵میلیون دادن که همون اول ۶۰۰تومن ازواممون روکسرکردن بعدازظهر ماه مستمریمون رو خودشون بدون اطلاع به ما قطع کردن قسطاشون ۱۰روز دیر میشه ضامنمون روتهدمیکنن که چکتون رومیذاریم اجرایی که مون رو معلوم نیست می ریزن یانه من وام گوسفندداری برداشتم قضاوت باش