شرکت‌های دانش بنیان در زمینه علوم خاک تاسیس شود

رفسنجان - رئیس انجمن علوم خاک ایران بر لزوم تاسیس و تشکیل شرکت‌های دانش بنیان در زمینه علوم خاک در کشور تاکید کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، منوچهر گرجی پیش از ظهر امروز در افتتاحیه چهاردهمین کنگره علوم خاک ایران در رفسنجان اظهار داشت: در دهه های گذشته عنصر خاک مغفول مانده و به پتانسیل و ارزش افزوده آن توجهی نشده است.

وی با اشاره به ویژگیهای با ارزش خاک، افزود: اگر ما می خواهیم راهی برای مقاومت در برابر خشکسالی داشته باشیم یکی از راهها خاک است، برای افزایش محصول راهی جز کار بر روی خاک نداریم، اگر می خواهیم مسئله ریزگردها حل شود یکی از راهها خاک است، در نجات سدها باید به مدیریت خاک توجه داشته باشیم و اگر می خواهیم ارزش و حاصلخیزی اراضی کشاورزی را حفظ کنیم باید به خاک توجه کنیم.

وی با بیان اینکه پتانسیل عظیمی در خاک نهفته است که از آن غفلت صورت گرفته، یادآور شد: متاسفانه کشور ما در فرسایش خاک جزو رتبه اول تا سوم از این نظر است در تحقیقی که وزارت کشاورزی آمریکا در سال ۲۰۱۱ انجام داده است به ازای هر تن فرسایش خاک ۲۸ دلار به این کشور خسارت وارد می شود.

رئیس انجمن علوم خاک ایران با اظهار اینکه خوشبختانه با تلاشهای صورت گرفته آگاهی نسبی درباره محیط زیست و خاک افزایش یافته است، تصریح کرد: در سال ۲۰۱۵ که سال جهانی خاک نامگذاری شده است مسئولین کشور نیز توجه ویژه ای به این مقوله داشته و مقام معظم رهبری نیز در زمینه حفظ خاک تأکید عمیق داشته اند.

گرجی افزود: چندی پیش که نزد معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی بودم وی از راه اندازی دفتر مستقل خاک در این وزارتخانه خبر داد که این نوید سبب می شود خانواده علوم خاک کشور خود را آماده رویدادهای خوب در این زمینه باشد.

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران با ابراز امیدواری از تصویب قانون حفاظت از خاک، خبر داد: برنامه جامع ۱۰ ساله مدیریت خاک در معاونت آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی در حال اقدام است که در صورت اجرا برای نخستین بار برای منابع خاکی در کشور بودجه ای اختصاص داده می شود.

وی تأکید کرد: باید شرکت‌های دانش‌بنیان در این رابطه تشکیل و آموزش‌های لازم را بدهیم و همچنین بودجه مناسبی جذب شود.

تحول در آموزش و کاربردی نمودن آموخته ها، ایجاد پیشرفت علمی از طریق توسعه فناوری و تجاری سازی، یکپارچه سازی موسسات تحقیقاتی و تلاش های مضاعف پژوهشی و آماده سازی خانواده بزرگ علوم خاک کشور برای ایفای نقش موثرتر در فضای جدید از دیگر مواردی بود که رئیس انجمن علوم خاک ایران به آنها اشاره کرد.

لزوم حرکت به سوی عملیاتی کردن علوم

امام جمعه رفسنجان نیز در با ابراز خرسندی از حضور در چهاردهمین همایش علوم خاک ایران، گفت: امیدواریم در این نشست دستاوردهای مهمی فراروی دانشمندان و کسانی که طالب علم هستند قرار بگیرد و دانشجویان بهره بیشتری ببرند.

حجت‌الاسلام عباس رمضانی‌پور با تأکید بر اینکه باید به فکر حرکت از مقاله محوری به سمت اختراع و پیاده کردن علوم بر روی زمین باشیم، افزود: پیاده کرده علوم سبب می شود این علم مورد استفاده عموم قرار گیرد و جنبه عملی پیدا کند.

وی خاک را یک ماده حیاتی و ارزشمند دانست که اشرف مخلوقات از آن به وجود آمده و بیان کرد: مخلوق این خاک مسجود همه ملائک قرار گرفته است و زمانی که ابلیس به آدم سجده نکرد، ملعون همیشگی می‌شود و ارزش خاک بسیار بالا است.

وی ادامه داد: علاوه بر اینکه از بطن خاک همه مواد غذایی بشریت را تأمین می‌کنیم، همه کسانی که در دنیا قدم گذاشته‌اند از دل خاک ارتزاق می‌کنند.

امام جمعه رفسنجان تصریح کرد: در کشور ایران به برکت نظام اسلامی جهش و حرکت خوبی حاصل شده و با خردمندی رهبر فرزانه انقلاب احترام ویژه ای به پیشکسوتان و سرمایه های عظیم کشور قائل هستیم.

حجت الاسلام رمضانی پور تأکید کرد: بنا بر تقاضای رهبر معظم انقلاب اقتصاد ما باید یک اقتصاد دانش بنیان شود و براساس این علوم اقتصاد ما پایه گذاری شود تا استقلال کشور به وجود آید.

کاهش میانگین تولید پسته در رفسنجان

فرماندار رفسنجان نیز در ادامه با قدردانی از برگزارکنندگان این کنگره علمی، ابراز داشت: شهرستان رفسنجان از دیر باز مهد پرورش دانشمندان، اساتید برتر و نخبگان بوده است و در دفاع مقدس نیز با داشتن بیش از ۱۱هزار رزمنده پا به کار لقب فاتحان اروند را به خود اختصاص داده است و تا کنون قابلیت های بسیاری در زمینه منابع انسانی و اقتصادی داشته است.

حمید ملانوری سپس به اهمیت حفظ منابع خاک در شهرستان اشاره کرد و یادآور شد: اقتصاد رفسنجان بر پایه کشاورزی و محصول پسته است که در این مقوله بحث خاک ارزش بسیاری داشته و از ضروریات است.

وی رفسنجان را بحرانی ترین دشت آبی کشور نامید و گفت: به دلیل سوء مدیریت در حوزه خاک و آب وضعیت بحرانی شده که این سو مدیریت باعث کاهش تولید محصول در بخش کشاورزی شده است، در حال حاضر ۹۵ درصد آب در بخش کشاورزی، ۵ درصد در حوزه صنعت و سایر مصارف غیر کشاورزی مصرف می شود.

فرماندار رفسنجان تصریح کرد: میانگین تولید پسته در رفسنجان از ۷۰۰ کیلو در سال گذشته به ۴۰۰ کیلو در سال جاری در هر هکتار کاهش یافته است که این مسئله چالشی جدی برای شهرستان است.

ملانوری ابراز امیدواری کرد: برگزاری این کنگره بتواند به بهره وری و ارزش افزوده در حوزه کشاورزی شهرستان کمک کند

کد خبر 2907995

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 2 =