آمار ولادت در سطح استان اصفهان رضایت بخش نیست

گلپایگان - مدیركل ثبت احوال استان اصفهان گفت: آمار ولادت در سطح استان اصفهان رضایت‌بخش نبوده اما امیدواركننده است.

به گزارش خبرنگار مهر، تورج حاجی رحیمیان ظهر سه شنبه در حاشیه جلسه شورای هماهنگی ثبت وقایع حیاتی شهرستان گلپایگان که در محل سالن اجتماعات فرمانداری صورت گرفت، در جمع خبرنگاران اظهار داشت: با توجه به اینکه شورای هماهنگی ثبت وقایع حیاتی در هر شهرستان به ریاست فرماندار و دبیری مسئول اداره ثبت احوال آن تشکیل می شود، لذا شرایط و وضعیت ثبت وقایع حیاتی در این جلسات مورد بررسی قرار می گیرد.

وی با بیان اینکه در جلسه شورای ثبت وقایع حیاتی شهرستان گلپایگان آمارهای خوبی در راستای ثبت ولادت و فوت که در مدت قانونی صورت گرفته، اطلاع رسانی شد، افزود: شهرستان گلپایگان از جمله مراکز موفق از لحاظ ثبت وقایع در استان اصفهان محسوب می شود و استان اصفهان نیز در این خصوص جزء رتبه های برتر کشوری است و تقریباً بالای ۹۹ درصد آمار ولادت و حدود ۹۸ درصد آمار فوت در آن به ثبت رسیده است.

مدیرکل ثبت احوال استان اصفهان با اشاره به اینکه از لحاظ آماری ولادت در سطح استان رضایت بخش نبوده اما امیدوارکننده است، تصریح کرد: استان اصفهان در این راستا یک رشد ۴ درصدی طی شش ماه گذشته نسبت به سال گذشته و در بحث ازدواج نیز یک رشد ۸ درصدی داشته است.

حاجی رحیمیان با اظهار نگرانی نسبت به رشد آمار طلاق یادآور شد: متأسفانه آمار طلاق رشد صعودی داشته که بسیار نگران کننده و می طلبد مسئولان فرهنگی در این زمینه تلاش کرده تا از شیوع طلاق های رو به افزایش به هر نحو جلوگیری به عمل آید که در این راستا در سطح استان از هر ۴.۳ درصد ازدواج یک درصد منجر به طلاق می شود که بسیار نگران کننده است.

وی با اذعان به اینکه استان اصفهان از نظر آمار طلاق در رده بیستم کشور قرار دارد، تاکید کرد: با توجه به اینکه نرخ طلاق در کشور ۱.۸ درصد است در استان اصفهان این نرخ به دو درصد می رسد که نزدیک به نرخ کشوری اما در مجموع نگران کننده است.

مدیرکل ثبت احوال استان اصفهان با اشاره به اینکه تمامی کارت های ملی تا پایان سال ۹۴ اعتبار دارد، افزود: کارت های ملی هوشمند جدید در حال حاضر برای دو دسته هدف که شامل افرادی که به سن ۱۵ سال تمام می رسند و باید شناسنامه خود را عکس دار کنند و افرادی که کارت ملی آنها به هر شکل مفقود و یا نیاز به تغییراتی دارد، صادر می شود.

وی افزود: با توجه به اینکه برای شرکت در انتخابات نمایندگی مجلس خبرگان و شورای اسلامی که در سال جاری انجام خواهد شد نیاز به کارت ملی برای ثبت کد ملی در سامانه های مربوطه و شناسنامه عکس دار به منظور مهر حضور در انتخابات است؛ لذا همکاران ما در حوزه های رأی گیری مستقر بوده تا با استعلام از سامانه نسبت به ثبت کد ملی رأی دهندگان اقدام شود که این امر موجب جلوگیری از دوبار رأی دادن افراد و سوء استفاده از شناسنامه های دیگران خواهد شد.

ثبت وقایع حیاتی نیاز مبرم به برنامه ریزی دارد

در ادامه حسین فراست فرماندار گلپایگان اظهار داشت: آنچه مسلم است تلاش های صورت گرفته در راستای ثبت وقایع حیاتی، رسیدن به آمار صحیح در راستای برنامه ریزی است که در صورت وجود آمار صحیح می توان برای تمام امور در کشور و حتی شهرستان برنامه ریزی صحیح انجام داد.

وی با تأکید بر اینکه داشتن آمار صحیح از جمعیت می تواند ما را در رسیدن به اهداف بلندمدت کمک کند، افزود: رسیدن به آمار دقیق در مسایل زیربنایی و تخصصی یکی از امور ضروری بوده، لذا لازم است شهرداری ها و دهیاری ها در تحقق این امر با ثبت احوال در درج آمار فوت همکاری داشته باشند.

افزایش ۱۰۰ درصدی ولادت طی پنج ماه نخست امسال در گلپایگان

در ادامه علی کاظم مدیر اداره ثبت احوال گلپایگان با ارائه گزارشی از روند فعالیت ثبت وقایع حیاتی در شهرستان اظهار داشت: طی پنج ماه اول سال ۹۴ نسبت به پنج ماهه سال۹۳ شهرستان گلپایگان در ثبت وقایع ولادت با ۱۰۰ درصد افزایش روبرو بوده است.

وی افزود: طی این مدت ثبت آمار فوت شهرستان نیز ۱۰۰ درصد ارتقا داشته و ثبت ازدواج با افزایش روبرو بوده که تعداد ازدواج نسبت به پنج ماهه اول سال ۹۴ به سال ۹۳ حدود ۸.۷۹ درصد افزایش داشته و آمار طلاق نیز به دلیل نبود دفتر طلاق در شهرستان به طور کامل در دسترس نیست.

کاظم در پایان یادآور شد: اداره ثبت احوال شهرستان گلپایگان با همکاری اداره کل استان و مراجع ذیربط در پنج ماهه ابتدای امسال تاکنون حدود سه هزار و ۳۹۹ شناسنامه مکانیزه صادر کرده و تعداد یک هزار و ۸۶۰ کارت ملی هوشمند نیز برای مراجعان ثبت و صادر کرده است که این آمار در سال ۹۳ یک هزار و ۸۰ شناسنامه و ۶۳۰ کارت ملی هوشمند بوده است.

کد خبر 2922241

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 2 =