۵۴۰۰ میلیارد تومان نوسازی و تعمیرات شبکه برق اعتبار نیاز دارد

قزوین- مدیرکل دفتر نظارت برتوزیع شرکت توانیر گفت: تعمیر و نگهداری تاسیسات شبکه های توزیع نیروی برق دو هزار و 400 میلیارد تومان و نوسازی آن سه هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد.

سید اعتضاد مقیمی در حاشیه برگزاری چهارمین همایش منطقه‌ای بهره‌برداری شرکت‌های توزیع نیروی برق استان‌های شمال غرب کشور سه شنبه شب در گفت و گو با خبرنگار مهر اظهار داشت: با توجه به تصميم دولت در اجرايي کردن طرح هدفمندی یارانه‌ها، تمامی دستگاه‌های مرتبط و شرکت‌های برق منطقه‌ای و توزيع با هماهنگی و مديريت كميته راهبری كاهش تلفات انرژی موظف شده‌اند با توجه به برنامه‌های زمان‌بندی مشخص كه هرساله تبيين و مطابق زمان‌بندی معين ابلاغ می‌شود تلفات در محدوده عملياتی خود را به حداقل برسانند تا در توليد و مصرف برق اين سرمايه ملی به مقدار قابل‌توجهی صرفه‌جویی شود.

وی افزود: بر طبق طرح کاهش تلفات که سال گذشته تصویب شد و افق تعریف‌شده امسال قرار بود تلفات از ۱۵ درصد به ۱۰ درصد برسد که این میزان خوشبختانه در کشور به رقم  ۱۰.۸ رسیده است که هدف‌گذاری‌های دیگری هم داریم که در مدت چهار سال آینده آن را کاهش خواهیم داد.

مقیمی تصریح کرد: در این بخش نیازمند اعتبارات بیشتری هستیم چون در بخش فنی می‌توانیم موفق شویم اما در غیر فنی نیازمند همکاری گسترده‌تری با حوزه قضایی، مجلس و نیروی انتظامی هستیم تا مشکلات را حل کنیم.

وی یادآور شد: ماده هشت که منع واگذاری انشعاب هست در چند سال اخیر محدودیت‌هایی در صنعت برق ایجاد کرده که اگر این موضوع حل نشود در روند کاری مشکل‌ساز می‌شود.

مقیمی در خصوص برق غیرمجاز هم تصریح کرد: وقتی به‌راحتی ساخت‌وساز غیرمجاز در کشور صورت می‌گیرد کسانی که این کار را انجام می‌دهند انتظار دارند شبکه برق هم به‌صورت غیرمجاز به‌راحتی و بدون هزینه برقرار شود که این کار منطقی نیست.

۳۰ میلیون مشترک برق در کشور

مدیرکل دفتر نظارت بر توزیع شرکت توانیر یادآور شد: در حال حاضر بیش از ۳۰ میلیون مشترک برق در کشور داریم و اگر محدودیت‌های ماده هشت برطرف شود می‌توانیم هم تلفات انرژِی و هم برق غیرمجاز را کاهش دهیم.

وی بیان کرد: در خصوص انشعاب غیرمجاز ماده هشت در همه نقاط کشور و حاشیه و اطراف مراکز استان وجود دارد که مقدار آن متغیر است اما برای پیشگیری ضمن جمع‌آوری انشعابات غیرقانونی که در دستور کار است ساماندهی و واگذاری انشعاب در اولویت قرار دارد تا با موضوع حاشیه‌ نشینی هم برخورد کنیم.

مقیمی در مورد سرقت از شبکه‌ها گفت:به‌طورمعمول از شبکه فشار ضعیف سرقت می‌شود اما از شبکه فشار متوسط این کار به‌سادگی امکان‌پذیر نیست مگر آنکه یک مشترکی در لوازم اندازه‌گیری دخالت و دست‌کاری کند که آن‌هم پیچیده و خطرناک است.

وی گفت: شرکت‌های توزیع نیروی برق در سال‌های اخیر با اجرای طرح‌های مقابله با انشعابات غیرمجاز و جلوگیری از سرقت تجهیزات برق‌رسانی نقش مؤثری درکاهش این پدیده ناهنجار داشته‌اند و هم‌اکنون با تداوم طرح‌های این شرکت درزمینهٔ افزایش و توسعه سیستم‌های کنترلی در شبکه برق‌رسانی نسبت به این موضوع تأکید شده است.

مقیمی یادآور شد: توسل به شیوه نادرست سرقت برق علاوه بر عواقب و جرائم مادی، عملی غیرشرعی است که فتاوای علمای دین مؤید این ادعاست که استفاده غیرمجاز از برق جایز نیست و نداشتن تمکن مالی مجوزی برای سرقت برق نخواهد بود.

وی در مورد فرسودگی شبکه هم اظهار داشت: فرسودگی در تجهیزات و تأسیسات برق در مناطق مختلف با یکدیگر تفاوت دارد و بر اساس شرایط آب و هوایی باید بهینه‌سازی شود و چون این وضعیت در مناطق خشک و مرطوب فرق می‌کند و تجهیزات عمر متوسطی دارد لازم است در مناطق مرطوب نوسازی با سرعت بیشتری و در زمان‌های کوتاه‌تری صورت گیرد.

سه هزار میلیارد تومان اعتبار برای بهینه‌سازی ونوسازی شبکه برق

مقیمی با اشاره به محدودیت منابع مالی برای نوسازی شبکه اظهار داشت: به‌هرحال بروز فرسودگی در شبکه طبیعی است و شاید در سال‌های اخیر هم بیشتر شده باشد اما بازسازی در حال انجام است که به دلیل کمبود منابع اعتباری سرعت بهینه‌سازی در شبکه برق کمتر شده و کند است.

وی اضافه کرد: برای بهینه‌سازی شبکه توزیع برق در کشور سالانه باید دو تا سه هزار میلیارد تومان اعتبار داشته باشیم که تأمین این میزان بسیار سخت است لذا کار به‌تدریج و با سرعت کمی اجرا می‌شود.

مقیمی گفت:با درنظر گرفتن عمر تجهیزات بایدنوسازی و بهینه‌سازی تأسیسات برقی دردستور کار قرار گیرد و وسایلی مانند کابل و ترانسفورماتور عمری جداگانه دارد و بازسازی و نوسازی آن متفاوت است که به دلیل کمبود مالی سرعت‌پایین است.

وی بیان کرد: مصرف‌کنندگان نهایی انرژی الکتریکی همواره خواستار دریافت مداوم برق باکیفیت مناسب هستند بنابراین در بهره‌برداری از شبکه‌های توزیع دو اصل اساسی تداوم ارائه سرویس به مصرف‌کنندگان و حفظ کیفیت مناسب سرویس مهم است که ارائه سرویس به مصرف‌کنندگان برق به دلایل مختلف ممکن است با اختلال مواجه شود که غیر از مواردی مانند اعمال خاموشی‌های ناشی از کمبود انرژی برق، اغلب موارد مربوط به شبکه توزیع است.

حمایت از حضور بخش خصوصی در تولید پراکنده

مدیرکل دفتر نظارت بر توزیع شرکت توانیر یادآور شد: در سال‌های اخير روند رو به رشد مصرف انرژی پديده بحران انرژی را در جهان به وجود آورده و مطالعات نشان می‌دهد منابع انرژی فسيلی در بعد از سال ۲۱۰۰ عملاً قابل‌استفاده نيستند و يا هزينه بالای استخراج، اجازه بهره‌برداری از آن را نمی‌دهد از سوی ديگر خطرات ناشی از آلودگی محیط‌ زیست ازجمله عللی است كه استفاده از منابع انرژی فسيلي را محدود می‌سازد لذا برنامه‌ریزی جهت افزايش راندمان و بهره‌گیری از انرژی‌های تجديد پذير به‌عنوان سیاست‌های راهبردی صنعت برق موردتوجه است.

وی بیان کرد: طرح توليد پراكنده و انرژی‌های نو به‌منظور توسعه توليد پراكنده در كشور و همچنين افزايش سهم توليد برق كشور از انرژی‌های تجديد پذير در شركت توانير ایجادشده است.

مقیمی اظهار داشت: سیاست وزارت نیرو ایجاد شرایط برای حضور سرمایه‌گذار برای تولید انرژِی پاک است که خوشبختانه موفق بوده‌ایم و به نفع کشور است تا همکاری دولت و بخش خصوصی بیشتر شود.

وی اضافه کرد: سیاست توسعه انرژی‌های نو سرعت بیشتری گرفته به‌ویژه در بادی و خورشیدی استان قزوین در فتوولتائیک به‌عنوان پایلوت تعریف‌شده و وضعیت خوبی دارد و از موقعیت باد و خورشید خوبی برخوردار است که ما هم حمایت می‌کنیم تا طرح‌های بیشتری را اجرا کند.

تعمیرات پیشگیرانه در شبکه‌های توزیع برق

مقیمی اظهار داشت: نگهداری و تعمیرات یکی از مباحث مهم هر صنعت است که با روش‌های مختلف منجر به افزایش بهره‌وری و کارایی می‌شود، چراکه با توجه به کمبود منابع اعم از انرژی، نیروی انسانی، سرمایه این کار  می‌تواند کمک شایانی در جهت دستیابی به اهداف بهینه‌سازی کند.

وی اضافه کرد: یکی از مسائل عمده شرکت‌های توزیع نیروی برق حفظ آمادگی و به‌روز نگه‌داشتن تجهیزات و تأسیسات برق‌رسانی است و اصولی‌ ترین راه‌حل این مسئله استفاده از سیستم برنامه‌ریزی نگهداری و تعمیرات، بویژه سیستم تعمیرات پیشگیرانه است.

وی در خصوص اعتبار موردنیاز برای تعمیر و نگهداری گفت: رویکرد شرکت توانیر در نیمه دوم در بهره‌برداری سرویس و نگهداری پیشگیرانه است که همه شرکت‌ها باید آن را جدی بگیرند اما با ساختار شبکه و موقعیت جغرافیایی در حال حاضر دو هزار و 400 میلیارد تومان برای تعمیر و نگهداری نیاز داریم که امیدواریم تامین شود.

 

کد خبر 2970864

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 8 =