همه انبیا مصدق پیامبران قبل از خود بوده اند

اسقف «مونسینیور آندره آتا»، رییس سازمان زیارت و گردشگری واتیكان در صدر هیئتی، با حضور در بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء با آیت الله جوادی آملی دیدار و گفتگو كرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، اسقف «مونسینیور آندره آتا»، رییس سازمان زیارت و گردشگری واتیكان در صدر هیئتی، با حضور در بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء با آیت الله جوادی آملی دیدار و گفتگو كرد.

آیت الله جوادی آملی در این دیدار در سخنانی به ویژگی های زائر حقیقی اشاره كرد و گفت: توریست های هر کشوری برای دیدن آثار تاریخی کشورهای دیگر که از سنگ، گل و چوب ساخته شده است به آن کشورها سفر می کنند، اما زائر به دنبال کشف معارف و دیدن جای حضور و قدم زدن انبیاء و فرشتگان الهی سفر می کند.

وی در ادامه تصریح کرد :زیارت تنها حضور زائر در جوار مزور نیست؛ زیارت این نیست که تنها زائر مهمان مزور باشد بلکه زیارت آن است که مزور هم میهمان زائر باشد.

آملی گفت: اگر کسی به زیارت مسیح علیه السلام رفت و معارف مسیح علیه السلام را در وجود خود نیافت زائر حقیقی مسیح نیست؛ اگر کسی به قلمرو اسلام آمد و به مدینه رفت و معارف رسول الله را در جان خود متبلور ندید، زائر حقیقی حضرت رسول نبوده است. برای اینکه بدانیم زیارت ما صرفاً فیزیکی بوده است و یا متافیزیکی، باید به قلبمان یک نگاه مجدد بکنیم.

آیت الله جوادی آملی با اشاره به آیات قرآن کریم، پیامبران را مصدق یکدیگر خواندند و تاکید کرد :ما اگر به زیارت انبیاء الهی رفتیم و صدای وحدت و هماهنگی آنها را شنیدیم بدانیم که زیارت حقیقی پیغمبر را انجام داده ایم چون حرف انبیاء این است که همه انبیاء مصدق پیامبر قبل از خود بوده اند که به مقتضای عصر و مصر خود نسبت به پیامبر قبل از خود حرف تازه ای آورده اند.

وی با تاکید بر زندگی مسالمت آمیز پیروان همه ادیان در کنار هم تاکید کرد و گفت: پیروان ادیان توحیدی اگر درست زندگی کنند و با دستورات و آموزه های پیامبرشان هماهنگ باشند و به شیوه آنان زندگی کنند باید بدانند که هیچ اختلافی بین سلسله انبیاء نیست لذا به همین جهت هیچ اختلافی نیز نباید بین پیروان ادیان باشد.

آیت الله جوادی آملی به مشترکات بسیار ادیان توحیدی با یکدیگر اشاره کردند و گفت: ادیان الهی در دارای مشترکات فراوانی هستند مانند اینکه نظام هستی توسط یک نظامند آفریده شده است و یا ابدی بودن انسان به معنای اینکه انسان در مصاف با مرگ، مرگ را می میراند؛ نمی پوسد بلکه از پوست به در می آید.

آیت الله جوادی آملی ریشه اختلافات و درگیری بین مذاهب و ادیان مختلف را دسیسه های استکبار و صهیونیزم دانستن و بیان کرد: ادیان باید یکدیگر را تحمل کنند و بدانند آنچه به نام جنگ های نیابتی و به دست تکفیری ها، سلفی ها و داعش راه افتاده همه دسیسه استکبار است.

وی در فراز پایانی فرمایشات خود تاکید کرد: ما که به زیارت بزرگان دین خود می رویم باید خود را بیازماییم که آیا در حوزه جانمان راهنمایی های آنان زنده شد یا نه؟! چرا که به همان اندازه که رهنمودهای آنها در دلمان زنده شد زیارت ما مقبول است.

در پایان این دیدار رییس سازمان زیارت و گردشگری واتیکان نیز در سخنانی گفت: زیارت متعلق به همگان به ویژه سه دین بزرگ اهل کتاب است؛ زائر همیشه در حال حرکت است و زیارت تجربه هر انسانی است، زائر در جستجوی زندگی، امید و خداوند می باشد و در این مسیر خود با بسیاری از وسوسه ها و مشکلات مواجه می شود اما اگر حقیقتاً هدفش عبادت و جستجوی خداوند باشد می تواند این وسوسه ها را شکست دهد.

وی تاکید کرد: باید به دنبال مسائلی باشیم که ما را به هم نزدیک می کند و نه مسائل مورد اختلاف که باعث دوری ما از هم می شود. در پایان این دیدار، رئیس سازمان زیارت واتیکان نشان ویژه زیارت واتیکان را به رسم یادبود به محضر آیت الله جوادی آملی تقدیم کرد.

کد خبر 3041876

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 10 =