آماده باش یگان حفاظت آذربایجان غربی برای مقابله با آتشسوزی جنگلها

ارومیه -فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجان غربی از آماده‌باش کلیه نیروهای یگان حفاظت برای مقابله با عوامل ایجاد آتش‌سوزی‌های احتمالی در سطح عرصه‌های منابع طبیعی استان خبردا

به گزارش خبرنگار مهر، سرهنگ یوسفعلی ابراهیم‌ پور ظهر سه شنبه در گفتگو با خبرنگاران با اشاره به افزایش احتمال وقوع آتش‌سوزی‌ها در سطح عرصه‌های منابع طبیعی همزمان باآغاز فصل گرما، اظهارداشت: با توجه به شرایط آب و هوایی و بارندگی‌ها در فصل بهار شاهد ایجاد پوشش گیاهی مناسب در عرصه‌های طبیعی در ابتدای سال جاری بوده که با خشک شدن پوشش گیاهی در فصل گرما احتمال وقوع حریق در مناطق جنگلی و مرتعی افزایش می‌یابد.

ابراهیم‌ پور ادامه داد: کلیه پاسگاه‌ها و نیروهای یگان حفاظت منابع طبیعی آذربایجان غربی آمادگی کامل جهت مقابله با عوامل ایجاد آتش‌سوزی‌های احتمالی در سطح عرصه‌های جنگلی و مرتعی استان را دارا بوده و برنامه‌ریزی‌های لازم در این راستا صورت گرفته است.

وی اضافه کرد: با اقداماتی که از طریق سازمان جنگل‌ها و مراتع کشور انجام شده امسال یک سری امکانات اطفای حریق در اختیار یگان حفاظت منابع طبیعی استان قرار گرفته و در مقایسه با سال‌های گذشته از وضعیت مطلوبی برخوردار بوده و امید است با افزایش امکانات اقدامات در راستای مقابله با آتش‌سوزی‌های احتمالی به نحو مطلوب اجرایی و عملیاتی شود.

ابراهیم‌ پور بر اهمیت حفاظت و حراست از منابع طبیعی و ملی تاکید و عنوان کرد: حفاظت از منابع طبیعی و ملی به عنوان وظیفه ملی، شرعی و قانونی ضروری است و باید از هر نوع آتش‌سوزی در جنگل‌ها و مراتع خودداری شود.

فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجان غربی با بیان اینکه یگان حفاظت منابع طبیعی استان با تشکیل اکیپ‌های شبانه‌روزی آماده مقابله با وقوع آتش‌سوزی بوده است ادامه داد: در صورت بروز آتش‌سوزی و اعلام گزارش در شهرستانها و بخش‌ها سریعا نسبت به مقابله با هر گونه حریق احتمالی اقدام می‌شود.

ابراهیم‌ پور در راستای پیشگیری و جلوگیری از آتش‌سوزی‌ها در سطح عرصه‌های منابع طبیعی گفت: ضرورت دارد از روشن کردن آتش در سطح جنگل‌ها و مراتع خودداری و باید از خاموش نمودن آتش افروخته قبل از ترک محل در تفرجگاه‌ها و مناطق جنگلی اطمینان حاصل شود.

وی عدم پرتاب ته سیگار روشن یا چوب کبریت نیمه مشتعل در مناطق جنگلی و مرتعی و حاشیه جاده‌ها، عدم آتش زدن مازاد محصولات کشاورزی در زمین‌های زراعی و باغی مجاور جنگل‌ها و مراتع، رعایت احتیاط لازم در هنگام ایجاد آتش جهت فراری دادن جانوران مضر در جنگل‌ها و مراتع، خودداری از آتش زدن لاستیک‌های مستعمل و روغن سوخته اتومبیل در پارکینگ‌های مجاور مناطق جنگلی و مرتع، رعایت اصول علمی و احتیاط کامل جهت انفجار دینامیت به وسیله معدنچیان و... را از جمله اقدامات پیشگیرانه برای جلوگیری از وقوع حریق در مناطق جنگلی و مرتعی عنوان کرد.

ابراهیم‌ پور خاطرنشان کرد: طبق ماده ۴۵ آتش زدن نباتات در مزارع و باغات داخل یا مجاور جنگل بدون اجازه و نظارت مأموران جنگلبانی ممنوع است در صورتی که در نتیجه‌ بی‌مبالاتی حریق در جنگل ایجاد شود مرتکب به حبس تأدیبی از دو ماه تا یک سال محکوم خواهد شد.

فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجان غربی ادامه داد: طبق ‌ماده ۴۶ هر کس مبادرت به کت زدن یا روشن کردن آتش در تنه درخت جنگلی نماید به حبس تأدیبی از سه ماه تا یک سال و برای هر درخت که‌کت یا پی‌زده و یا در آن آتش روشن کرده باشد به پرداخت جریمه نقدی محکوم خواهد شد.

وی بر ضرورت بهره‌گیری از مشارکت مردم جهت جلوگیری از وقوع حریق در مناطق جنگلی و مرتعی تاکید کرد و ابراز داشت: کاهش و پیشگیری از آتش‌سوزی‌ در عرصه‌های منابع طبیعی نیازمند مشارکت مردم بوده و مردم می‌توانند در صورت مشاهده هر گونه آتش‌سوزی و یا تخریب و تصرف عرصه‌های منابع طبیعی از طریق شماره شبانه‌روزی ۱۵۰۴ گزارشات خود را اطلاع دهند.

ابراهیم‌پور با بیان اینکه تجهیز بهره‌برداران مرتعی و روستاییان همجوار مراتع و جنگل به وسائل انفرادی اطفای حریق در جهت تسریع پیشگیری و اطفای حریق موثر بوده، ادامه داد: باید از ظرفیت مردمی در راستای مقابله با عوامل تخریب و تصرف عرصه‌های منابع طبیعی و کاهش وقوع آتش‌سوزی‌ها بهره‌گیری شود.

فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجان غربی یادآور شد: با توجه به گستردگی عرصه‌ها کنترل و مهار حریق در عرصه دشوار بوده و در این راستا هماهنگی و همکاری ارگان‌های ذیربط در مواقع بروز حادثه در عرصه‌های جنگلی و مرتعی استان امری ضروری به نظر می‌رسد.

کد خبر 3697350

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 0 =