رنگین کمان سوغاتی و غذاهای سنتی؛

آثار باستانی و طبیعت بکر گردشگران نوروز را جذب کرمانشاه می کند

شناسهٔ خبر: 3932692 -
کرمانشاه- کرمانشاه با داشتن آثار باستانی و طبیعتی بکر و زیبا در ایام نوروز میزبان گردشگران و مهمانان نوروزی از سراسر ایران و جهان می‌شود.

خبرگزاری مهر، گروه استان‌ها- فاطمه محمدی: کرمانشاه سرزمین سنگ و آب و دریایی بی‌کران از رازهای سربه مهر تاریخ است؛ گوشه گوشه این دیار یادآور شکوه پادشاهان وعظمت تاریخ ایران زمین است.

از آثار باستانی، سراب‌های زیبا و طبیعت بکر تا سوغات و غذاهای سنتی و صنایع دستی همه از مهمترین جاذبه‌های استان کرمانشاه به شمار می آید و مردمانی خون گرم و مهمان نواز آماده‌اند تا خوان نعمتشان را برای مهمانان نوروزی بگسترانند.  

بیستون جلوه شکوه تمدن بشری است

"بیستون" یکی از جلوه‌های شکوه ایران باستان و تمدن بشری است، محوطه تاریخی بیستون طولی قریب به ۵ کیلومتر و عرضی به وسعت ۳ کیلومتردارد و کتیبه داریوش بزرگ از مهمترین آثار باستانی این مجموعه است. شکوه و عظمت داریوش بزرگ، امپراطور هخامنشی را در بیستون می توان دید. ثبت جهانی کتیبه بیستون ارزشی صدچندان به این مجموعه باستانی بخشیده و هر ساله مسافران و گردشگران بسیاری برای دیدن کتیبه بیستون رهسپار این دیار می شوند.

شهرستان بیستون با برخورداری از طبیعی زیبا و بهاری تجربه تفرج در محیطی آرام  رویایی را برای گردشگران و مهمانان نوروزی به ارمغان می‌آورد.

کتیبه جهانی بیستون سال های سال است که میزبان علاقه مندان به تاریخ و طبیعت است و اثری ارزشمند از دوران حکومت هخامنشیان را در خود جای داده است.

اسرار سر به مُهر تاریخ در سنگ نگاره اردشیر دوم

"طاق بستان" اثری باستانی و به یادگار مانده از دوران حکومت ساسانیان است، نقوش این مجموعه تاریخش به نخستین نقاشی سه بعدی تاریخ معروف شده است، محوطه تاریخی طاقبستان در دامنه این کوه و در شمال شرقی کرمانشاه قرار دارد. سنگ نگاره اردشیر دوم و دو ایوان سنگی کوچک و بزرگ اطلاعات زیادی از اسرار سر به مُهر تاریخ برای علاقه مندان به تاریخ باستان نشان می دهد.

طاقبستان در موقعیتی بکر و در دامان طبیعت کوه و آب قرار دارد و فرصتی مغتنم برای گذران لحظه‌های نوروزی در این محدوده تاریخی وجود دارد.

ارزش اثر تاریخی طاقبستان در سراسر جهان زبانزد است و شکوه و  گردشگران نوروزی می توانند لحظاتی را در طاقبستان، نظاره گر عظمت دوران حکومت ساسانیان باشند.

سنگ نگاره آنوبانینی جلوه‌ای از شکوه تاریخ لولوبیان

"کتیبه آنوبانینی" قدمتی قریب به ۵ هزار سال تاریخ و عظمت را نشان می دهد نقش برجسته زیبای آنوبانینی اثری باستانی از دوران حکومت پادشاه لولوبی به نام آنوبانینی است. این اثر ارزشمند تاریخی در ۱۲۰ کیلومتری کرمانشاه در شهرستان سرپلذهاب بر بلندای صخره "میان کل" واقع شده است.

کتیبه آنوبانینی از قدیمی ترین نقش برجسته های ایران است که بر اساس اسناد تاریخی ۲۰۰۰ سال از کتیبه داریوش یشتر قدمت دارد.

آنوبانینی نام پادشاه سلسله لولوبیان است و سنگ نوشته آنوبانینی اثری ماندگار از تاریخ این سلسله در ایران باستان به شمار می آید.

سراب نیلوفر میزبان مسافران و گردشگران نوروزی

از میان آثار طبیعی کرمانشاه نام "سراب نیلوفر" به چشم می‌خورد، این سراب با نیلوفرهای آبیش میزبان گردشگران و دوستداران طبیعت می‌شود. سراب نیلوفر در ۲۰ کیلومتری شمال غرب کرمانشاه واقع شده و تلالو و زلالی آب این سراب در کنار عطر دل انگیر بهاری، آن را به یکی از جاذبه های گردشگری تبدیل کرده است.

سراب نیلوفر طی سالیان قبل نیز پذیرای مهمانان و گردشگران نوروزی از اقصی نقاط  ایران و جهان بوده و برای نوروز ۹۶ نیز مهیای بازدید گردشگران است.

بارش نزولات آسمانی سبب فوران آب در سراب زیبای نیلوفرانه شده و منظره ای دل انگیز و عطرآگین در محدوده سراب، چشم هر رهگذری را به خود جلب می کند.

آبشار پیران اثر خارق العاده طبیعی در دل کوه

"آبشار پیران" اثر خارق العاده طبیعی در شمال غرب شهر ریژآو در شهرستان سرپلذهاب قرار دارد. آبشار پیران با ۱۸۰ متر ارتفاع از طولانی ترین آبشارهای ایران است، این آبشار در سه طبقه و در حصاری از کوه و جنگل و آب قرار گرفته است.

آبشار پیران هم اکنون در محیطی بسیار زیبا و با داشتن مسیر دسترسی آسان برای گردشگران و مسافران اماده بازدید علاقه مندان است.

طراوت و سرزندگی بهار در روستای "شالان"

گذری به روستای "شالان"، طراوات و سرزندگی بهار را برای دوستداران طبیعت بکر و خدادادی به ارمغان می‌آورد، گویی شالان تکه ای از بهشت است و زیبایی آفرینش و قدرت خداوند منان را می توان در طبیعت بکر و دل انگیز شالان دید. شالان در 33 کیلومتری کرندغرب واقع شده و طبیعتی بکر و کوهستانی دارد و از سرسبزترین روستاهای استان به شمار می آید.

روستای دالاهو از دیگر مناطق بکر و طبیعی استان است که هم نوا با رودخانه پرآب الوند شده و از سرسبزترین تفرجگاهی طبیعی به شمار می آید. دلاهور سرشار از گلهای بهاری و گیاهان دارویی و زیستگاه پرندگان و جانوران آبزی است. زیارتگاه بابا یادگار، مقبره ابودجانه، مسجد عبدالله بن عمر از جمله آثار ارزشمند دالاهو است و قدمت بسیاری از آرامگاه های این منطقه به دوران صفویه باز می گردد.

تکیه بیگلربیگی و تکیه معاون الملک معماری باشکوه دوران قاجار

تکیه بیگلربیگی از آثار فاخر دوره قاجاریه است، گچ بری و آیینه کاری این اثر باشکوه، چشم هر بیننده ای را می رباید. تکیه بیگلر بیگی ۲۴ اتاق و ۳ درب ورودی دارد و سردر آن با مقرنس های گچی به طرز بسیار زیبایی برجسته شده، گنبدخانه حسینیه تکیه بیگلر بیگی نمایی دلنشین و معنوی دارد، این تکیه از آثار ملی ایران به شمار می آید ومعماری باشکوه و هلالی شکل خود را در بافت کهن کرمانشاه به یادگار گذاشته است.

تکیه معاون الملک  نیز از یادگارهای باشکوه دوران قاجاریه در کرمانشاه است که به ثبت ملی رسیده، این اثر روزگاری میزبان آیین های مذهبی و مبارزات ضد استبدادی مشروطه خواهان بود. عمارت تکیه سه قسمت مجزای حسینیه، زینبیه و عباسیه دارد، کاشی کاری زیبا و هفت رنگ، حجره های متعدد و موزه این تکیه را به یکی از شاهکارهای معماری اسلامی تبدیل کرده است.

لباس محلی زنان و مردان کُرد الهام گرفته از طبیعت چهارفصل

لباس محلی زنان و مردان کُرد جلوه ای از هنر و زیبایی این دیار و از جاذبه های گردشگری استان کرمانشاه محسوب می شود. پوشش محلی کرمانشاه آکنده از هنر و زیبایی و الهام گرفته از طبیعت چهار فصل است و تنوع الوان و نقش و نگار از ویژگی بارز پوشش زنان و مردان کُرد است.

سربند، قبا، روپوش، رداپوش ابریشمی، کرواسی فقیانه از جمله لباس های محلی زنان و مردان کُرد است، زنان کُرد معولا زیبایی پوشش محلی خود را با زیور آلات سنتی و رنگارنگ دوچندان می‌کنند.

اصالت و هویت تاریخ مردمان کُرد در صنایع دستی

صنایع دستی کرمانشاه اما لطفی دیگر دارد و می توان هنر و اصالت و هویت و تاریخ مردمان کُرد را در تار و پود قالی، چیغ،  گلیم، جاجیم دید، مهارت بافندگان در تنوع الوان و نقش و نگارهای زیبای قالی و گلیم و جاجیم خودنمایی میکند.

گیوه همان پاپوش سنتی از مهمترین صنایع دستی استان و بویژه منطقه اورامان است گیوه های زیرپارچه ای، تخت آجیده، تخت لاستیکی، رویه ابریشمی و چرمی از انواع گیوه های کرمانشاه است که ماندگاری بسیار بالایی داشته و قابیلت صادرات به اقصی نقاط جهان را دارد.

گیوه پاپوشی نرم و سبک و مقاوم است و گیوه بافی در شهرستان های کرمانشاه، پاوه و هرسین رواج دارد.

نان برنجی، کاک و نان خرمایی سوغات معروف کرمانشاه

اما از سوغاتی های بنام و مشهور کرمانشاه بگوییم، بژی، کاک، نان برنجی، نان خرمایی، روخن حیوانی "رون دان"،  نان شکری از جمله سوغات های لذیذ کرمانشاه است، نان برنجی شاخصه خاص سوغات این استان به شمار می آید و با ترکیبی ساده از زعفران ناب، گلاب، آرد برنج مرغوب، تخم مرغ، هِل، شکر و روغن تهیه می شود.

کاک نیز شیرینی بسیار خوش طعم است و در فهرست میراث معنوی ایرانیان به ثبت رسیده است.

دنده کباب و خورشت خلال غذای لذیذ کرمانشاهیان

از میان غذاهای خاص کرمانشاه قبل از هر چیز نام دنده کباب پرآوازه است، دنده کباب از دنده گوسفند طبخ می شود و با چاشنی ادویه و پیاز و سیر و لیموترش و جعفری و روغن زیتون گوارای وجود مهمانان و گردشگران می شود.

آش کشک بادمجان، سورانه، خورشت کنگر، آش دوغ، ترخینه، کوکوی پاغازه، شلمین و خورشت خلال از غذاهای ناب و ویژه کرمانشاه است و به یکبار امتحان کردن می ارزد.

خورشت خلال کرمانشاه در سفره مهمانان و گردشگران صفایی دیگر دارد و غذایی لذیذ، مقوی و خوش رنگ و طعم برای مهمانان است.

x

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
3 + 0 =