اعتکاف هنری فعالان انقلابی عرصه گرافیک از قم تا مشهد

قم- بیش از ۸۰ نفر از فعالان انقلابی عرصه گرافیک پس از برگزاری کارگاه تولید پوستر نقش بهشت طی سال گذشته در قم این بار اعتکاف هنری خود را در کنار حرم مطهر رضوی برگزار کردند.

خبرگزاری مهر، گروه استان‌ها - مهدی بخشی سورکی: به دنبال برگزاری کارگاه کشوری تولید پوستر «نقش بهشت» با نگاهی نو به نقوش و آرایه‌های معماری حرم مطهر حضرت معصومه(س) در سال گذشته در شهر مقدس قم و در جوار حرم مطهر، این بار ۸۰ نفر از طراحان انقلابی در جوار حرم رضوی گردهم آمدند تا اعتکافی هنری برپا کرده و در نهایت پوسترهای تولید شده‌ خود در این کارگاه را تقدیم آستان قدسی حضرت علی بن موسی الرضا(ع) کنند.

کارگاه کشوری تولید پوستر «نقش بهشت» در مشهد مقدس تحت اشراف مسعود نجابتی از اساتید برجسته استان قم و کشور، فارغ التحصیل گرافیک از دانشگاه هنر و عضو انجمن صنفی طراحان گرافیک ایران و عضو انجمن خوشنویسان ایران برگزار شد.

نقش این استاد قمی در سال‌های اخیر برای مجموعه فعالان انقلابی عرصه گرافیک در سراسر کشور به مثابه پدری دلسوز بوده که دغدغه مندانه برای رشد و تعالی فرزندانش در این زمینه تلاش کرده و از هیچ کوششی دریغ ندارد.

هنرمندان طراح در روز اول کارگاه پای سخنان اساتید رشته‌های مختلف نشستند تا از کلام، هنر و تجربه آنها برای طرح‌های خود الهام و ایده‌ تازه‌ای بگیرند و پس از آن از موزه آستان قدس نیز بازدید و از عصر روز اول کار خود را برای طراحی پوستر آغاز کردند و اساتیدی چون استاد مسعود نجابتی، استاد سید مهدی حسینی، استاد حامد مغروری، استاد مهدی صحراگرد، استاد روح الله ابوالفضلی، استاد رضا باباجانی، استاد حمیدرضا کشاورز و استاد طاهر نبی زاده آنان را راهبری کردند تا طراحان جوان بتوانند اثردرخور و شان آستان قدس رضوی تولید کنند.

روحیه کار جمعی، فضای معنوی کارگاه در جوار حرم مطهر رضوی، ارتباط دوستانه، صمیمی و با نشاط طراحان، حضور اساتید توانا و نیز فراهم آمدن امکانات لازم سخت افزای و نرم افزاری برای حاضرین در کارگاه کشوری تولید پوستر نقش بهشت آنها را بر آن داشت تا از این فرصت طلایی که کمتر ممکن است در محیط حرفه‌ای کار با آن روبه رو شوند؛ حداکثر استفاده را ببرند.

کار کارگاه در طی سه روز متوالی صبح‌ها از ساعت ۸ آغاز و بی وقفه تا ۱۲ شب ادامه داشت و در طی این مدت طراحان تلاش می‌کردند تا طرحی در خور و شان آستان قدس رضوی ارئه کنند.

در عصر روز سوم کارگاه نیز آثار طراحان به نمایش درآمد و هر یک از آنان لحظاتی را به تماشای پوسترهای خلق شده توسط خود و دوستانشان نشستند.

در بین فعالان عرصه گرافیک در کشور ضعف‌هایی دیده می‌شد که می‌بایست این ضعف‌ها در جایی برطرف شود

استاد مسعود نجابتی که در حقیقت استان ناظر کارگاه تولید پوستر نقش بوده و تمامی کارها به تأیید ایشان نهایی می‌شد در گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره به اهداف برگزاری سلسله کارگاه‌های نقش بهشت اظهار داشت: یکی از اهداف برگزاری این کارگاه‌ها دنبال کردن جنبه آموزشی است و امروز همانگونه که در عرصه‌های مختلف نیازمند به آموزش هستیم در عرصه هنر نیز باید به امر آموزش اهتمام ویژه‌ای داشت.

نجابتی افزود: ایده برگزاری کارگاه تولید پوستر نقش بهشت از سال گذشته شکل گرفت و در گام نخست طراحان در شهر مقدس قم و در جوار حرم مطهر کریمه اهل بیت حضرت فاطمه معصومه(س) در طی سه روز با محوریت نقوش و آرایه‌های معماری حرم مطهر مبادرت به تولید پوستر کردند.

کارگاه تولید پوستر نقش بهشت محصول محور نبوده بلکه آموزش محور است

وی بیان داشت: در بین فعالان عرصه گرافیک در کشور ضعف‌هایی دیده می‌شد که می‌بایست این ضعف‌ها در جایی برطرف شود که بهترین مکان در واقع همین کارگاه‌ها است.

 نجابتی با بیان اینکه فضای دانشگاهی و آکادمیک نمی‌تواند آنگونه که باید و شاید به نیازهای طراحان در مرحله عمل پاسخ دهد افزود: برگزاری این گونه کارگاه‌ها در حقیقت پاسخ به نیازهای طراحان در مرحله عمل است تا طراحان در این فضای تکمیلی بتوانند رشد پیدا کنند.

استاد برجسته گرافیک کشور ادامه داد: کارگاه تولید پوستر نقش بهشت محصول محور نیست، بلکه آموزش محور است و هدف ما این نبوده است که تنها تعداد مشخصی آثار تولید شود، بلکه هدف اصلی برطرف کردن مشکلات تکنیکی طراحان در تبادل تجربیات با استاتید و سایر هنرمندان حاضر است تا با بهره گیری از دانش اساتید، شاهد تولید آثار فاخری باشیم.

کارگاه پوستر نقش بهشت به دنبال تدوین طرح درس دانشگاهی است

وی گفت: پوستر، مستقل‌ترین محصول گرافیک است که برای بیان یک مفهوم نیاز به چیز دیگری نیست و طراحان از این ظرفیت می‌بایست برای انتقال مفاهیم مختلف بهره برند.

نجابتی فزود: در کارگاه‌های تولید پوستر نقش بهشت بدنبال آن هستیم تا طرح درسی ارائه کنیم که این طرح درس‌ها با برگزاری هر کارگاه تکمیل‌تر می‌شود و امیدواریم در نهایت به صورت واحد دانشگاهی ارائه شود.

استاد برجسته گرافیک کشور، در ادامه تأکید کرد: کارگاه‌های نقش بهشت بر خلاف کارگاه‌های مشابهی که در کشور برگزار می‌شود در حقیقت به دنبال مباحث آموزشی است و آموزش محور بودن آن بر تولید محور بودن غالب است.

برگزاری کارگاه کشوری تولید پوستر نقش بهشت دو با حضور ۸۰ طراح

دبیر کارگاه کشوری تولید پوستر نقش بهشت نیز در گفتگو با خبرنگار مهر با ارائه گزارشی از روند شکل گیری این کارگاه اظهار داشت: بعد از برگزاری موفقیت آمیز اولین کارگاه تولید پوستر نقش بهشت که با نگاهی نو به آرایه‌های معماری و نقوش حرم مطهر حضرت معصومه(س) در شهر مقدس قم برگزار شد، با استقبالی که صورت گرفت و بازخوردهای خوبی که به همراه داشت، تصمیم گرفته شد تا این کارگاه این بار در حرم مطهر رضوی برگزار شود.

سید مهدی حسینی، با اشاره به نحوه پذیرش طراحان و هنرمندان عرصه گرافیک برای حضور در این کارگاه عنوان کرد: فراخوان این کارگاه در سایت کانون هنر شیعی اعلام شد و ۶۲۰ نفر از فعالان عرصه گرافیک ثبت نام کردند و توانستند به مرحله داوری راه یابند.

وی اضافه کرد: از تعداد ۶۲۰ نفری که توانستند ثبت نام خود را کامل کنند پس از داوری صورت گرفته از سوی اساتید، ۸۰ نفر توانستند به مرحله حضور در کارگاه را یابند.

مدیر کانون هنر شیعی، افزود: به دلیل محدویت های موجود و انتخاب تنها ۸۰ نفر برای حضور در کارگاه، این امر داوری را برای اساتید سخت کرد و داورها پس از سه دوره داوری با ملاک قرار دادن رزومه و آثار ارسالی داوطلبان، این تعداد را انتخاب کردند.

آثار تولیدی توسط طراحان در واقع نذر فرهنگی آنان به شمار می‌رود که تقدیم آستان قدس رضوی شد

حسینی با اشاره به اینکه اساتیدی در کنار طراحان در کارگاه کشوری تولید پوستر نقش بهشت حضور داشتند، بیان داشت: اساتید کارگاه‌ها بر اساس نیازهای طراحان و تخصص‌های مورد نیاز دعوت شده‌اند که در عرصه خوشنویسی، نگارگری و نقوش و آرایه‌های سنتی از جمله آنها بوده است.

دبیر کارگاه کشوری تولید پوستر نقش بهشت بیان داشت: آثار تولیدی توسط طراحان در واقع نذر فرهنگی آنان به شمار می‌رود که تقدیم به آستان قدس رضوی شده تا از این آثار در ایام دهه کرامت و دیگر مناسبت‌های سال از آنان برای اکران عمومی استفاده شود.

مدیر کانون هنر شیعی، اضافه کرد: استقبال این تعداد از هنرمندان باید گوشزدی برای مسئولان فرهنگی باشد تا بتوانند با برنامه ریزی‌های مختلف در عرصه هنر از ظرفیت‌های آنان بهره مند شوند.

برگزاری کارگاه نقش بهشت از مصادیق کار هنری تمیز و مردمی است

رئیس سازمان فرهنگی آستان قدس رضوی نیز درباره برگزاری کارگاه نقش بهشت اظهار داشته است: برگزاری این کارگاه از مصادیق کار هنری تمیز و مردمی است که نیروهای مخلص و متدین وارد عرصه فرهنگی شدند تا این اقدام ارزشمند رقم بخورد.

حجت الاسلام حجت گنابادی اضافه کرد: از روزی که حرم مطهر رضوی پایه گذاری شده هیچگاه از هنر و هنرمندان خالی نبوده است و امروز شاهد یک کارنامه پرافتخار هستیم و هنرمندان وظیفه دارند که ضمن پاسداشت این هنرهای ارزنده در مسیر ترویج هرچه بیشتر آن بکوشند.

وی با تقدیر از حضور استاد نجابتی در این کارگاه گفت: ایشان نقش راهبری برای هنرمندان و این حرکت هنری و معنوی داشتند که حضورشان بسیار ارزشمند و مغتنم بود.

رئیس سازمان فرهنگی آستان قدس رضوی عنوان کرد: برپایی کارگاه تولید پوستر نقش بهشت در حقیقت این انگیزه و نوید را می‌دهد که بتوانیم شبکه خادمان هنری امام رضا (ع) را شکل دهیم تا خط هنر ولایی و رضوی گسترده شود.

عضو شورای سیاست گذاری نهضت مردمی پوستر انقلاب نیز در گفتگو با خبرنگار مهر، اظهار داشت: اماکن مقدس و حرم‌های مطهر ائمه معصومین(ع) منبع هنرهای اصیل اسلامی هستند که ایده برگزاری کارگاه نقش بهشت در حقیقت به منظور توجه به این منظومه‌های هنری در جهان اسلام و تشییع بوده است.

حجت الاسلام قاسم پور ادامه داد: کارگاه‌های نقش بهشت بر خلاف دیگر کارگاه‌های کشوری آموزش، محور است و البته در کنار آن به دلیل حضور هنرمند در یک فضای کاملاً معنوی، حسی و معرفتی، خلق اثر نیز انجام خواهد شد.

این استقبال نشان دهنده خلأهای موجود در این عرصه است و نشان می‌دهد که چنین فضاهایی در اختیار هنرمندان قرار داده نشده است

عضو شورای سیاست گذاری نهضت مردمی پوستر انقلاب به برگزاری نخستین دوره این کارگاه در سال گذشته اشاره کرد و گفت: برگزاری این کارگاه در سال گذشته قبل از دهه کرامت برای هنرمندان اتفاق مبارکی بود و تجربه خوبی برای شرکت کنندگان در کارگاه رقم خورد و خروجی‌های خوبی به دست آمد که این خروجی‌ها همزمان با دهه کرامت دراستانهای مختلف کشور اکران شد.

وی اضافه کرد: قرار نبود که این کارگاه سالانه برگزار شود ولی استقبال خوب هنرمندان از برنامه سال گذشته موجب شد که امسال اتفاق بسیار بی نظیری در شکل گیری دومین کارگاه در مشهد مقدس شکل بگیرد و ما شاهد استقبال هنرمندان از سراسر کشور بودیم.

عضو شورای سیاست گذاری نهضت مردمی پوستر انقلاب استقبال گسترده هنرمندان برای شرکت در کارگاه نقش بهشت را مورد توجه قرار داد و خاطرنشان کرد: این استقبال نشان دهنده خلأهای موجود در این عرصه است و نشان می‌دهد که چنین فضاهایی در اختیار هنرمندان قرار داده نشده است.

وی یادآور شد: در کارگاه‌هایی که در پنج سال گذشته برگزار کردیم تلاش کردیم به جریان هنری گرافیک الگویی داده تا نشان دهد گرافیک پاک و متعالی می‌تواند با کارهای بین المللی رقابت کند.

قاسم پور با اشاره به تولید بیش از ۱۰۰ اثر در کارگاه حبل الله بیان کرد: استاد نجابتی گفت که ۱۰ اثر از این آثار در حد آثار بین المللی است. در چنین حرکت‌هایی جریان مؤمن و انقلابی ثابت می‌کند که می‌تواند در حوزه تخصصی گرافیک با اشل استاندارد سخن بگوید و مخاطب جهانی پیدا کند.

آثار تولید شده کارگاه نقش بهشت در حرم امام رضا(ع) در معرض دید زائران قرار خواهد گرفت

مدیرعامل مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی نیز گفت: پیشنهاد برگزاری کارگاه تولید پوستر نقش بهشت سال گذشته از سوی برخی از مراکز مردمی فعال در عرصه پوستر از جمله نهضت مردمی پوستر انقلاب و کانون هنر شیعی به مرکز آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی ارائه شد و با توجه به گزارش و عملکرد خوبی که این کارگاه در حرم مطهر حضرت معصومه (س) داشت، تصمیم گرفته شد تا این کارگاه در جوار حرم مطهر رضوی نیز برگزار شود.

وی عنوان کرد: نهادها و مراکز مختلفی پیشنهاد برگزاری کارگاه این چنینی را داشتند اما مرکز آفرینش‌های هنری تصمیم گرفت تا با این جمع مردمی کار کند چرا که هم دارای خروجی مناسبی بودند و هم جنبه‌های آموزشی این کارگاه برای مجموعه آفرینش‌های هنری آستان قدس قابل توجه بود.

مدیرعامل مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی ابراز داشت: موضوع این کارگاه نیز جالب توجه بود که هنرمندن طراح با محوریت آرایه‌های معماری و نقوس آستان قدس رضوی پوسترهایی را طراحی می‌کنند.

علی ثابت نیا با بیان اینکه می‌بایست به مسائل آموزشی توجه ویژه‌ای داشت افزود: یکی از اقداماتی که می‌تواند در راستای افزایش کیفیت آثار طراحان و هنرمندان جوان مؤثر باشد در حقیقت برگزاری چنین کارگاه‌های جمعی است که طراحان زیر نظر اساتید و با تبادل افکار و تجربیات خود سطح هنری‌شان را بالا خواهند برد.

مدیرعامل مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی افزود: آثار تولید شده در این کارگاه در فضای حرم مطهر امام رضا(ع) در معرض دید زائران قرار خواهد گرفت و طراحان در طول سال نیز می‌توانند پوسترهایی که با موضوع امام رضا(ع) طراحی می‌کنند را به مرکز آفرینش‌های هنری آستان قدس ارائه کنند تا از آن برای اکران عمومی در حرم مطهر رضوی استفاده شود.

کد خبر 4034468

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 3 =