مدیر عامل بورس کالای ایران عنوان کرد؛

تنظیم بازار محصولات کشاورزی با استفاده از بورس کالا

شناسهٔ خبر: 4046776 -
مدیر عامل بورس کالای ایران گفت: تنظیم بازار محصولات کشاورزی با استفاده از ابزارهای این بازار ، مطمئن تر و شفاف‌تر است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از صدا و سیما، حامد سلطانی‌نژاد در خصوص ورود محصولات کشاورزی به بورس کالای ایران گفت: در ماده ۳۲ قانون برنامه ششم توسعه مقرر شده است که تنظیم بازار محصولات کشاورزی اساسی با استفاده ازابزارهای موجود در بازار سرمایه و بورس کالا صورت بگیرد.

مدیرعامل بورس کالای ایران با بیان اینکه هدف قانون گذار از وضع این قانون این بوده است تا به‌جای روش‌های سنتی مثل نگهداری انبار برای کنترل بازار از قراردادهای بلند مدت و مکانیزم‌های بازاری استفاده کند، گفت: مشخصا در قانون از محصولات کشاورزی نامبرده شده و این اجازه به نهادهای تنظیم‌گر بازار داده شده است تا از ابزارهای بورسی برای مدیریت بازار استفاده کنند.

وی با اشاره به اینکه گندم، مرغ ، جوجه یک روزه و محصولات مشابه، محصولاتی هستند که در خصوص مدیریت بازار و کنترل التهاب آنها بحث‌هایی مطرح بوده است، اضافه کرد: بخشی از مدیریت التهابات و کنترل بازار ،مدیریت‌های حمایتی از کشت و به عمل آوردن محصول است که در قالب ماده ۳۲ قانون افزایش بهره وری کشاورزی و منابع طبیعی قابل انجام است که در ماده ۳۲ قانون برنامه ششم توسعه به این ماده اشاره شده است.

سلطانی‌نژاد ادامه داد: بخشی هم مربوط به مدیریت بازار به‌ واسطه کنترل قیمت‌ها، استفاده از ابزارهای مالی و سپردن مدیریت بازار به ‌نهادهای مستقر در خود بازاراست.

مدیرعامل بورس کالای ایران بیان کرد: اگر مداخله‌ای قرار است صورت بگیرد باید به‌وسیله ابزارهایی باشد که در خود بازار وجود دارد که این ابزارها نیز طیف وسیعی را شامل می‌شوند.

وی با بیان اینکه ابزارهای مدنظر قانون‌گذار ابزارهای فروش بلند مدت محصولات و اطمینان بخش به بازار است از نظر اینکه کالا در بازار وجود دارد و برای آینده قیمت ثابتی دارند، افزود: از جمله ابزارهای کمک کننده به این فرآیند قراردادهای پیمان آتی و قراردادهای فیوچر است و برای حمایت‌های قیمتی هم ابزار اختیار معامله می‌تواند ابزار مناسبی باشد.

سلطانی نژاد ادامه داد: راه‌اندازی این ابزارها کار چندان راحتی نیست و نیازمند یکسری مقدمات ازجمله فرهنگ سازی ، آموزش و نهادسازی است علاوه بر اینکه باید یکسری نهاد مانند صندوق‌های سرمایه‌گذاری کالایی به ‌وجود بیاید که همواره در بازار حضور داشته باشند و عملیات خرید و فروش را انجام دهند. این عمل مانند این است که شما به یک بازار وارد می‌شوید که یکسری تجار در آن حضور دارند و کالای تخصصی خود را از شما خریداری می‌کنند وکالای مورد نیاز شما را می‌فروشند، به این صورت بازار شکل می‌گیرد.

سلطانی نژاد اضافه کرد: باید این اشخاص که در این شکل مدرن بازار می‌خواهند شرکت کنند را به ‌وجود بیاوریم که یکی از این اشخاص مهم صندوق‌های سرمایه‌گذاری کالایی هستند که درحال شکل گرفتن و آستانه شروع فعالیت خود قرار دارند.

مدیرعامل بورس کالای ایران در خصوص میزان تاثیرگذاری ورود محصولات کشاورزی به بورس کالا بر روی کاهش نوسانات قیمتی این اقلام، اظهار داشت: تمامی این ابزارها، ابزار پوشش و کنترل ریسک قیمتی هستند و با استفاده از این ابزارها می‌شود قیمت آینده را پیش‌بینی کرد و به آن رسید.

x

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
3 + 0 =