مدارس آذربایجان غربی دارای یک میلیون ۷۸۲ جلد کتاب هستند

شناسهٔ خبر: 4094003 -
ارومیه - معاون پرورشی اداره کل آموزش و پرورش آذربایجان‌غربی گفت: در مجموع یک میلیون و ۷۸۲ هزار جلد کتاب در مدارس استان موجود است.

به گزارش خبرگزاری مهر، قدرت الله قاسمی در شورای آموزش و پرورش آذربایجان غربی افزود: کتابخانه‌های مدارس سه دسته مستقل، مشترک و کلاسی هستند که منظور از کتابخانه‌های آموزشگاهی مستقل، اتاق محافظت شده‌ای است که تنها به منظور کتابخانه از آن استفاده شده و در این رابطه از مجموع سه هزار و ۶۵۷ مدرسه، تعداد کتابخانه‌های آموزشگاهی به هزار و ۱۴ کتابخانه رسیده است.

 معاون پرورشی اداره کل آموزش و پرورش آذربایجان‌غربی گفت: همچنین کتابخانه‌های آموزشگاهی مشترک نیز مکانی است که تنها کتابخانه نبوده بلکه موارد استفاده دیگری دارد که در این رابطه، مجموع کتابخانه‌های آموزشگاهی مشترک سطح استان ۴۲۴ کتابخانه است.

وی با اشاره به اینکه کتابخانه‌های کلاسی نیز ویژه مدارس دوره ابتدایی است اظهار کرد: این کتابخانه‌ها مجموعه‌ای از مواد کتابخانه است که در قالب یک قفسه ۸۰ در ۱۰۰ سانتی‌متری به طور ثابت در هر کلاس یک دبستان برای استفاده دانش‌آموزان و معلم کلاس منظور شده است.

قاسمی برنامه‌های آموزش و پرورش برای تقویت کتابخانه مدارس را برشمرد و افزود: اهدای کتاب، جذب مشارکت سایر دستگاه‌ها، خرید کمد کتابخانه کلاسی و نیز اجرای زنگ کتاب از جمله این برنامه‌ها به شمار می‌رود.

وی تعداد کتاب‌های موجود مقطع ابتدایی را ۴۹۰ هزار و ۹۵۵ جلد دانست و بیان کرد: علاوه بر آن تعداد کتاب‌های دوره متوسطه اول ۶۵۵ هزار و ۲۶۵ جلد و متوسطه دوم ۶۳۶ هزار و ۲۶۰ جلد است

وی با اشاره به تعداد مدارس فاقد کتابخانه مستقل و غیرمستقل بدون احتساب کتابخانه‌های کلاس مدارس ابتدایی اظهار کرد: در این زمینه نیز تعداد یک هزار و ۹۵۰ مدرسه ابتدایی، ۱۷۸ مدرسه دوره اول متوسطه و ۹۱ مدرسه دوره دوم متوسطه و در مجموع دو هزار و ۲۱۹ مدرسه فاقد کتابخانه هستند ...

معاون پرورشی اداره کل آموزش و پرورش آذربایجان‌غربی به راهکارهای ارتقا سرانه مطالعه پرداخت و گفت: بی‌تردید با تقویت کتابخانه‌های مدارس، برگزاری مسابقات متنوع فرهنگی با محوریت معرفی کتاب، برگزاری نمایشگاه‌های کتاب دانش‌آموزی در مدارس و برگزاری جشن اهدای کتاب در مدارس می‌توان به تقویت این موضوع کمک کرد.

وی فرسوده بودن کتاب‌های موجود در کتابخانه‌های مدارس استان را از جمله نقاط ضعف برشمرد بیان کرد: از سوی دیگر نبود اعتبار لازم برای به روزرسانی کتابخانه‌های مدارس استان، محدود بودن منابع لازم برای دانش‌آموزان و نیز پایین بودن سرانه کتاب دانش‌آموزان آذربایجان‌غربی نسبت به میانگین کشوری را از جمله این عوامل می‌توان شمرد.

قاسمی سرانه استانی و کشوری کتاب را برشمرد و افزود: در این رابطه سرانه استانی آن ۳.۳ و سرانه کشوری آن نیز هفت جلد است.

x

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
2 + 0 =