باید در کالبد تهران روح تازه ای بدمیم

شهردار تهران گفت : باید در کالبد تهران روح تازه ای بدمیم و این روح و روحیه باید در قالب پدیده های فرهنگی، هنری و اجتماعی به شهر دمیده شود.

به گزارش خبرنگار مهر، محمد علی نجفی، شهردار تهران در نشست با اصحاب فرهنگ ،هنر و رسانه با بیان این که قرار بود این مراسم در هفته کتاب برگزار شود اما به دلیل زلزله با تاخیر انجام شدگفت: در این تاخیر وارد ماه ربیع الاول، بهار ماه ها و ماه شور و نشاط و شادی در جامعه اسلامی شدیم. حسن  دیگر آن بود که با آغاز رسمی کار دکتر صالحی امیری در معاونت امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران مصادف شد.

وی ادامه داد: می دانیم و متاثر هستیم که عده ای از هموطنان عزیز ما در غم از دست دادن خانه و کاشانه خود و از آن مهم تر در غم از دست دادن تعدادی از عزیزان خود داغدار و غمگین هستند اما این سنت الهی است و زندگی باید استمرار داشته باشد. ما هم جز همدردی و انجام برخی همکاری ها و کمک ها نسبت به هموطنان خودمان کار دیگری نمی توانیم انجام دهیم.

شهردار تهران با بیان این که برای کسانی که جان خود را از دست دادند آمرزش و برای بازماندگان آرامش درخواست داریم گفت:خوشحال هستم شهرداری تهران در حد توان و به سهم و نوبه خودش توانست در برابر مقابله با آثار زیان بار این پدیده سهمی داشته باشد. از اعضای شورای شهر نیز تشکر می کنم که با مصوبه امروز، از نظر بودجه ای آنها هم در کنار شهرداری تهران نقشی را عهده دار شدند.

نجفی در ادامه با بیان این که تهران ما علی رغم همه جذابیت ها و زیبایی ها، و همه ظرفیت های قابل توجه خود امروز با مشکلات و چالش های بزرگی نیز روبرو است گفت: نا رسایی ها و کمبود های شهر خود را شهروندان لمس می کنند از این رو نیازی به اشاره به آنها نیست. تهران از جهت های مختلفی دچار بی قوارگی و بد قوارگی شده است. از جهت معماری و منظر شهری، اجتماعی ، فرهنگی و ... نوعی دلزدگی و واخوردگی بر روابط شهر و شهروندان حاکم شده است و جسم و جان شهر ما رنجور است.

وی با اشاره به این که شخصیت و ماهیت شهر لطمه خورده است. ما باید در کالبد تهران روح تازه ای بدمیم و این روح و روحیه باید در قالب پدیده های فرهنگی، هنری و اجتماعی به شهر دمیده شودگفت:نگرش ها و رویکردهای گذشته این امر را نمی توانند میسر کنند. باید سیاست ها و روش های پیشین را که توان حل مسایل امروز تهران به صورت بنیادین و پایدار را ندارند کنار بگذاریم و به صورت جدی و عمیقی به رویکردها وسیاست های جدیدی بیاندیشیم.

شهردار تهران با اشاره به این که پیش نیاز این تغییر شکل گیری ایده های نو است گفت: برای مواجهه با چالش ها به ایده‌های جدید نیاز داریم که از منظری تازه و چشمی دیگر شهر و شهروندان و روابط بین آنها را مورد تجزیه و تجلیل قرار دهد.امروز از هنرمندان و اهالی فرهنگ استمداد می کنم به ما کمک کنید تا به راه حل نزدیک شویم.  تجربه چهل  سال اخیر کشور نشان می دهد بی توجهی به این احساسات چه زیان هایی به بار می آورد و فاصله های وحشتنناکی بین مردم و مسئولان ایجاد می کند. ذکر نمونه هایی درباره آنچه بر عرصه موسیقی و سینما اتفاق افتاده است ضرورتی ندارد.

وی اضافه کرد: باید جامعه شهر  را در حرکت به عقلانیت و اخلاق گرایی اجتماعی کمک کنیم. رهبری احساسات جامعه شهری تا حدود زیادی در دست هنرمندان، اهل فرهنگ و رسانه است،فرهنگ و هنر حیاتی ترین و ضروری ترین شاخص زندگی شهری امروز ما است و این شاخص باید شهر و شهروندان را از عنصر امید، مشارکت و شکوفایی برخوردار سازد.

شهردار تهران با بیان این که انتظار داریم هنرمندان با ابزاری که در دست دارند ما را در دستیابی به محیطی پر از آسایش  و آرامش برای شهروندان کمک کنند گفت: ما به مجموعه ای از رویکرد ها و برنامه های جدید اندیشیده‌ایم و امیدواریم با کمک صاحب نظران و اهل فن آنها را تدوین و اجرا کنیم.

نجفی ادامه داد: یکی ازا ین رویکرد ها این است که در اکثر فعالیت های شهری ما تسهیل گر هستیم و نه تصدی گر. ما باید عرضه آنچه را که در این عرصه فرهنگ و هنر تحقق میابد و در دل جامعه تولید می شود را تسهیل کنیم.شهرداری تهران فیلم و تئاتر نخواهند ساخت ولی وظیفه خود می داند از ساخت و نمایش آنها حمایت کند.

به گفته شهردار تهران در گذشته شهرداری بیش از حد مراسم محور و مناسک محور بود و به کارایی و اثر بخشی فعالیت ها کمتر توجه داشته است اما از این به بعد پرداختن به محتوا و کیفیت فعالیت ها در ابعاد فیزیکی اجتماعی فرهنگی و هنری بیشتر مورد توجه قرار می گیرد البته این در مقایسه با فعالیت های کمی و صرف برگزاری مراسم ها دشوار است.

نجفی با تاکید بر این که باید از این پوسته سختی که تهران ما را فرا گرفته است عبور کنیم و در عمق جان شهر و شهروندان عزیز خود انتظار یک تحول و تولد جدید را داشته باشیم گفت:شاید آنچه عرض می کنم بیش از حد خیال پردازانه تلقی شود اما علی رغم همه مشکلات مالی که در این دو ماه و نیم اخیر درباره آن صحبت کردیم و علی رغم همه مشکلات اقتصادی که شهر و شهروندان را تحت فشار قرار داده است علی رغم همه مشکلات سیاسی که در دو ماه گذشته بعضا به اجمال به آنها اشاره کردم و علی رغم همه مشکلات امنیتی که به آنها اشاره نکردم امیدوارم با پشتیبانی شهروندان و حمایت و همفکری جوامع فرهنگی هنری و موسیقیایی شهر بتوانیم این مهم را انجام دهیم و شهری بسازیم در خور انسان امروز و تهرانی امروز.ضمن تقدیر و تشکر از نقطه نظرات هنرمندان، بنده با همه پیشنهاد های مطرح شده موافق هستم و امیددوارم در زمان معقولی بتوانیم همه آنها را اجرایی و عملیاتی کنیم.

کد خبر 4151279

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 2 =