نشست رونمایی کتب برگزیده جشنواره خاتم برگزار شد

نشست رونمایی کتب برگزیده دومین دوره جشنواره خاتم با حضور دست اندرکاران این جشنواره و جمعی از اهالی قلم برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، نشست رونمایی کتب برگزیده دومین دوره جشنواره خاتم (رد نامنظمی روی برف ها مجموعه داستان بزرگسال و یک لبخند بی انتها مجموعه داستان نوجوان) با حضور هیأت علمی جشنواره خاتم و جمعی از نویسندگان در دفتر نشر فرهنگ اسلامی برگزار گردید.

علی اکبر اشعری رئیس شورای سیاستگذاری جشنواره خاتم در ابتدای این نشست گفت: با توجه به آثاری که در این دو دوره به دست ما رسیده است می توان سوژه های داستانی را به چند دسته تقسیم کرد که براساس آن طرح های داستانی شکل گرفته است. استفاده از وقایع تاریخی و مستندات مربوط به آنها، دیگری رفتارهای پیامبر و سبک زندگی ایشان و در آخر مفاهیم دریافتی که نگارندگان داستان ها اززندگی پیامبر(ص) دریافت کرده اند.

در ادامه مجید قیصری دبیر جشنواره خاتم گفت: نوشتن در فضای داستانی با این همه مصائب و سختی ها کار بسیار دشواری است. هدف جشنواره خاتم دستیابی به نوشتن داستان درباره پیامبر مکرم اسلام است و نه صرفاً داستان هایی که به جشنواره برسد و ارائه آمار و ارقام توسط جشنواره داده شود ما اگر بتوانیم تنها موجب فکرکردن نویسندگان درباره پیامبر شویم کار خودمان را کرده ایم چرا که هر نویسنده ایرانی در طول عمر داستان نویسی خود فقط یک داستان درباره پیامبر بنویسد و آن داستان در میان داستانهایش بدرخشد آن وقت ما ده سال دیگر چندین داستان خوب با موضوع پیامبر خواهیم داشت.   

حمیدرضا شاه آبادی عضو هیأت علمی جشنواره خاتم از دیگر سخنرانان این نشست گفت: ما در پرداخت اینگونه داستان ها خط داستانی و تاریخی مشخصی داریم که به راحتی نمی توان از آن عبور کرد. مثل بازنویسی عادی در واقع تلقی می‌شود. بهتر است یک داستان حاشیه ای در نظر بگیریم تا جریان را بهتر به تصویر بکشیم. و روح جریان راهم با اینکار منتقل می کنیم.

زهرا زواریان عضو دیگر هیأت علمی این جشنواره هم گفت: از نظر مخاطب شناسی باید به موضوع پرداخت که و بررسی کنیم که چرا کتاب های ما مخاطبان خودشان را پیدا نمی کنند.

در ادامه این نشست، نویسندگانی چون اکبر والایی و طاهره ایبد نیز به بیان نظرات خود پرداختند.

کد خبر 4165012

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 1 =