بررسی علمی وضعیت خاک کشاورزی کردستان نیازی ضروری است

سنندج- رییس سازمان جهادکشاورزی کردستان با اشاره به اینکه اراضی کشاورزی استان مستعد فرسایش است، گفت: بررسی وضعیت خاک استان بر مبنای علمی نیازی اساسی است.

به گزارش خبرنگارمهر، خالد جعفری امروز سه شنبه در همایش استانی روزجهانی خاک که در تالار مولوی دانشگاه کردستان برگزارشد، با اشاره به اینکه خاک همچنان  بستر تولید است، گفت: با پیشرفت علم و ارائه روش های نوین تولید در بسترهای غیرخاک، هنوز بهره مندی از این شیوه در دنیا به یک درصد هم نرسیده است.

وی با اشاره به اینکه  سرعت تشکیل خاک بسیار طولانی و منبعی تجدید ناپذیر است، عنوان کرد: بر اساس پژوهش های انجام شده یک سوم خاک حاصلخیز در دنیا از بین رفته است.

وی اظهارداشت: بر این اساس روزی بنام روز جهانی خاک معرفی شده تا عموم مردم  به ویژه بهره برداران در مسیر بهره برداری صحیح از این ظرفیت ارزشمند و حیاتی گام بردارند.

رییس سازمان جهادکشاورزی کردستان اضافه کرد: وضعیت خاک در ایران از استاندارهای جهانی کمتر و پتانسیل تولید در کشورمان بسیار پایین است.

جعفری با اشاره به اینکه وضعیت خاک کردستان به دلیل شرایط توپوگرافی آن متفاوت از کشورمان است، اظهار داشت: میزان اراضی کشاورزی استان بیش از یک میلیون و ۱۰۰ هزار هکتار است که از این میزان ۱۳ درصد آن آبی و مابقی دیم است.

وی اضافه کرد: وضعیت خاک استان کردستان با توجه به قرارگیری اراضی کشاورزی در شیب، مستعد فرسایش است و اگر بهره برداری ناصحیح هم از آن شود بیشتر تخریب خواهد شد.

وی فرسایش و نحوه کشت و کار غیر اصولی و استفاده غیر علمی از کود و سموم را از مخاطرات پیش روی خاک خواند و اظهارداشت: باتوجه به شرایط کنونی بررسی وضعیت خاک کمتر بر مبنای علمی و تحقیقی  و بیشتر به صورت ظاهری است.

رییس سازمان جهادکشاورزی کردستان گفت: این سازمان در راستای تولید محصول سالم خود را متعهد به حفظ این برکت الهی می داند و در این راستا هم اقداماتی انجام داده و می دهد.

جعفری بیان کرد: معتقد به استفاده از علم و تکنولوژی روز در راستای عمل به رسالت سازمانی خود هستیم.

وی اضافه کرد: اداره کل منابع طبیعی با اجرای پروژه های مختلف هم چون ایجاط بانکت سعی در کاهش فرسایش خاک دارد.

وی ادامه داد: معاونت تولیدات گیاهی طرح کشاوری حفاظتی مبتنی بر استفاده بهنیه خاک و کمترین میزان تخریب را دنبال می کند.

کد خبر 4183155

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 4 =