در جمع خبرنگاران مطرح شد؛

کاهش ۱۶ درصدی پرونده‌های معاینات نزاع در لرستان طی امسال

شناسهٔ خبر: 4198284 -
خرم‌آباد - مدیرکل پزشکی قانونی لرستان از کاهش ۱۶ درصدی پرونده‌های معاینات نزاع در این استان طی امسال خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر، دکتر حمیدرضا نظیفی در جمع خبرنگاران اظهار داشت: طی ۹ ماهه ‌نخست سال جاری در لرستان تعداد ۱۰ هزار و ۱۳۵ پرونده آسیب و ضرب‌وجرح حاصل از نزاع ثبت و بررسی‌شده است، که از این میزان پرونده تعداد ۷ هزار و ۶۲۸ مورد در بخش معاینات مردان و ۲ هزار و ۵۰۷ مورد در ‌بخش معاینات زنان موردبررسی و کارشناسی قرارگرفته است.

کاهش ۱۶ درصدی پرونده‌های نزاع

عضو شورای قضائی استان لرستان بابیان اینکه معاینات نزاع شایع‌ترین و بیشترین حجم پرونده‌های موردبررسی را در پزشکی قانونی تشکیل می‌دهد، اظهار کرد: طی ۹ ماهه نخست سال گذشته نیز تعداد ۱۲هزار و ۸۵ ‌پرونده شامل ۹ هزار و ۱۷۲ نفر مرد و ۲ هزار و ۹۱۳ نفر زن، معاینات نزاع موردبررسی قرارگرفته است.

نظیفی تصریح کرد: مقایسه آماری ۹ ماهه نخست سال جاری و همان بازه زمانی سال قبل نشان از کاهش ۱۶ ‌درصدی تعداد پرونده‌های تشکیل‌شده برای معاینات نزاع در استان لرستان دارد.

مدیرکل پزشکی قانونی استان ‌لرستان تصریح کرد: بیشترین پرونده‌های ارجاعی به مراکز پزشکی قانونی لرستان طی ۹ ماهه نخست امسال با ‌موضوع نزاع به ترتیب شامل شهرهای خرم‌آباد با ۳ هزار و ۵۱۱ مورد، شهرستان بروجرد ۲ هزار و ۷۶ مورد و ‌شهرستان دورود با ۹۵۲ مورد بوده است و کمترین میزان نزاع در شهرستان پلدختر با ۳۸۵ مورد به ثبت رسیده ‌است.

وی بابیان اینکه معاینات نزاع بیشترین حجم پرونده‌های موردبررسی است، اظهار کرد: طی سال گذشته ‌ تعداد ۱۲ هزار و ۲۱۹ نفر به دلیل صدمات ناشی از نزاع به ادارات پزشکی قانونی استان لرستان مراجعه ‌کردند که به لحاظ تفکیک جنسیتی تعداد ۲ هزار و ۹۳۷ زن و ۹ هزار و ۲۸۲ نفر مرد بودند و از مجموع ‌مراجعین مدعی نزاع در سال گذشته، تعداد ۱۱ هزار و ۹۳۰ نفر، نزاع واقعی داشته‌اند. ‌

پرونده‌های با ماهیت خودزنی ۶۸ درصد کاهش یافت

نظیفی تأکید کرد: بررسی‌های گروه آمار و انفورماتیک پزشکی قانونی لرستان نشان می‌دهد که ‌از کل آمار مراجعین مدعی نزاع طی ۹ ماهه نخست سال جاری تعداد ۷۵ نفر پرونده غیر منازعه و جراحات ‌حاصل از خودزنی و یا الگوی ضایعات ایجادشده با رضایت شخصی داشته‌اند و برای ۷۵ نفر نیز پرونده ‌تشکیل‌شده ترکیبی از منازعه و غیر منازعه بوده است.

وی خاطرنشان کرد: همچنین از کل آمار مراجعین مدعی ‌نزاع در ۹ ماهه نخست سال گذشته تعداد ۲۳۶ نفر پرونده غیر منازعه یا جراحات حاصل از خودزنی و یا الگوی ‌ضایعات ایجادشده با رضایت شخصی داشته‌اند و برای ۶۴ نفر نیز پرونده تشکیل‌شده ترکیبی از منازعه و غیر ‌منازعه بوده است.

مدیرکل پزشکی قانونی لرستان تأکید کرد: مقایسه آماری این دو موضوع نشان می‌دهد که پرونده‌های کارشناسی شده با ‌ماهیت غیر منازعه یا خودزنی ۶۸ درصد کاهش و پرونده‌های کارشناسی شده با ماهیت ترکیبی از منازعه و غیر ‌منازعه ۱۷ درصد افزایش داشته است.

نظیفی بابیان اینکه «نزاع» شایع‌ترین دلیل معاینات سرپایی پزشکی قانونی است، ‌اظهار داشت: یکی از وظایف سازمان پزشکی قانونی کشور، کارشناسی آسیب‌های مصدومان منازعات است که ‌با استعلام مرجع قضایی به این سازمان ارجاع می‌شوند، مصدومانی که در بسیاری موارد در پی یک درگیری ‌ساده دچار آسیب و صدمات جسمانی غیرقابل جبرانی می‌شوند و خسارات آن به‌مراتب بیشتر و جدی‌تر از ‌دلیلی است که به خاطر آن با یکدیگر درگیر شدند.

مبنای صدور نظریه کارشناسی نوع و عمق جراحت است

وی با یادآوری نکاتی به مراجعین نزاع در هنگام مراجعه به پزشکی قانونی تأکید کرد: ظاهر خون‌آلود ‌تأثیری در صدور نظریه کارشناسی توسط پزشکی قانونی ندارد، آنچه مبنای صدور نظریه کارشناسی در خصوص ‌جراحات است، نوع جراحت و عمق آن است، لذا معاینه دقیق‌تر ضایعات نیازمند تمیز بودن موضع و بررسی ‌دقیق آن توسط کارشناس پزشکی قانونی است.

مدیرکل پزشکی قانونی لرستان بیان داشت: در مواردی برای بررسی دقیق‌تر جراحات و یا ‌عوارض صدمات نیازمند اخذ مشاوره و یا تصویربرداری و یا سایر اقدامات پاراکلنیکی هستیم، این امر برای حفظ ‌حقوق مراجعین و اظهارنظر دقیق در خصوص صدمات است.

وی ادامه داد: در صورت وجود جراحات و ‌صدمات عمده و تهدیدکننده، فرد می‌تواند پس از انجام اقدامات درمانی به پزشکی قانونی مراجعه کند، سوابق ‌اقدامات انجام‌شده از سوی پزشکی قانونی از مرجع درمان‌کننده اخذ خواهد شد تا حقی از فردی ضایع نشود. ‌

عضو شورای قضائی استان لرستان اظهار داشت: جرم نزاع از دسته جرائم ارتکابی خشن است که عوامل فرهنگی، ‌سبک زندگی، سطح اقتصادی و فقر در وقوع آن نقش پررنگی دارند، بر اساس این گزارش و بنا به مشاهدات ‌بخش‌های معاینات بالینی پزشکی قانونی، پسران جوان بیشترین گروه مراجعین منازعات هستند، جوانان عمدتاً ‌تحریک‌پذیرتر بوده درحالی‌که در سنین سالمندی و میان‌سالی پرخاشگری کمتر دیده می‌شود. ‌ ‌ ‌

x

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
5 + 4 =