سخت گیری بانکها در پرداخت تسهیلات اشتغال/روند کند پرداخت تسهیلات

بیرجند- فرماندار بیرجند با اشاره به سخت گیری بانکها در پرداخت تسهیلات اشتغال گفت: درخواست دو ضامن برای تسهیلات اشتغال‌زایی کمتر از  ۱۵ میلیون تومان توجیه ندارد.

به گزارش خبرنگار مهر، علی ناصری، صبح یکشنبه در کمیته اشتغال و سرمایه‌گذاری شهرستان بیرجند گفت: در خواست از بانک‌ها، سهل کردن پذیرش ضامن‌هایی است که افراد برای دریافت تسهیلات اشتغال‌زایی معرفی می‌کنند.

 وی اظهار کرد: در حال حاضر تسهیلات کمتر از ۲۰۰ میلیون ریال نیاز به معرفی دو ضامن دارد ولی درباره تسهیلات کمتر از ۱۵ میلیون تومان درخواست دو ضامن از فرد قابل پذیرش نیست.

فرماندار بیرجند بیان کرد: از آنجایی که تسهیلات خود اشتغالی نهادهای حمایتی چون کمیته امداد حدود ۱۵ میلیون تومان است این مسئله قابل تأمل و ارزیابی است.

ناصری ادامه داد: بسیاری از بانک‌ها از فرد متقاضی درخواست تسهیلات، طلب ضامن کارمند می‌کنند در حالی که اگر رویه بر سهل‌گیری در امور باشد ضامن کاسب نیز می‌تواند مورد پذیرش بانک‌ها قرار گیرد.

وی افزود: در مواردی فرد متقاضی تسهیلات یک ضامن کارمند و یک ضامن بازنشسته معرفی کرده ولی بانک از او می‌خواهد که ضامن دوم نیز کارمند باشد که این موضوعات روند دریافت تسهیلات اشتغال‌زایی را با مشکل رو به رو می‌کند.

فرماندار بیرجند گفت: بسیاری از گره‌های اقتصادی  به ویژه در بحث اشتغال با مساعدت‌های نهادها و دستگاه‌های اجرایی قابل حل است.

ناصری اظهار کرد: در زمینه تسهیلات اشتغال‌زایی به مددجویان بهزیستی بر اساس قانون تسهیلات باید به خود فرد معلول پرداخته شود که این مسئله مشکلاتی را به وجود آورده است.

وی با اشاره به اینکه بسیاری از معلولان دارای معلولیت شدید هستند و امکان کار برای آنان وجود ندارد، بیان کرد: در حالی که اگر براساس قانون بتوان به فردی که قیم اوست و یا اعضای درجه یک خانواده فرد وام خود اشتغالی پرداخت شود گرهی از کار این معلول گشوده می‌شود.

فرماندار بیرجند ادامه داد: این مسئله از آن جهت حائز اهمیت است که بسیاری از خانواده‌های دارای فرزند معلول به لحاظ اقتصادی نیز دچار مشکلات عدیده‌ای هستند.

ناصری گفت: در حوزه دستگاه‌های حمایتی چون بهزیستی و کمیته امداد هر مساعدتی که بکنیم از طرفی نشان از مسئولیت اخلاقی و اجتماعی ما است و از جنبه دیگر به تحقق مؤلفه‌های اقتصاد مقاومتی کمک می‌کند.

فرماندار بیرجند یادآور شد: توصیه این است که پایان هر هفته دستگاه‌های اجرایی مرتبط با بانک عامل جلسه گذاشته و علل مشکل در پرداخت تسهیلات به افراد را مورد بررسی قرار دهند.

کد خبر 4199167

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 12 =