گالری «قباد شیوا» افتتاح شد/ هنرمندی که طاووس گرافیک ایران است

آیین افتتاح گالری «قباد شیوا» روز گذشته با حضور رییس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران و تعدادی از هنرمندان در پردیس تئاتر تهران برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رسانه خبری سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، آیین افتتاح نگارخانه «قباد شیوا» به مناسبت هفتاد و هفتمین زادروز این هنرمند با حضور محمود صلاحی رییس و امیرعبدالحسینی معاون هنری سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران و هنرمندانی همچون کامبیز درمبخش، بهزاد شیشه‌گران، علی خسروی، فرزاد ادیبی، ساعد مشکی، مجید بلوچ، علی خورشیدپور و اونیش امین الهی پنجشنبه ۲۶ بهمن در پردیس تئاتر تهران برگزار شد. 

در ابتدای مراسم شهرام کرمی مدیر هنرهای نمایشی سازمان فرهنگی هنری شهرداری گفت: خیلی خوشحالم که در یک جمع واقعا صمیمی به بهانه افتتاح یک نگارخانه به نام یکی از مفاخر بزرگ هنر ایران استاد قباد شیوا حضور دارم. این اتفاق خوشایند یکی از برنامه‌های اصلی این مجموعه بود. پردیس تئاتر تهران مجموعه‌ای است که در راستای تکریم بزرگان هنر این سرزمین، مجموعه سالن‌هایش را به نام یکی از بزرگان تئاتر و سینمای کشور نام‌گذاری کرده است. پنج سالن به نام استادان بزرگوار محمدعلی کشاورز، علی نصیریان، جمشید مشایخی، زنده یاد داوود رشیدی و محمود استاد محمد نام گذاری شده است اما پردیس تئاتر تهران نیاز به یک نگارخانه داشت که امروز آن هم به نام استاد قباد شیوا افتتاح شد.

وی افزود: قباد شیوا را شاید همه با پیشینه و سابقه هنرهای تجسمی بشناسند اما برای ما اهالی تئاتر، وی به عنوان کسی که  سهم زیادی در کمک به رشد تئاتر به خصوص در حوزه تجسمی و پوسترهای تئاتر دارد، همیشه قابل احترام است. مجموعه آثاری هم که امروز برای افتتاح گالری ارایه شده است، مجموعه پوسترهایی است که شیوا در حوزه تئاتر طراحی کرده‌ است.

در ادامه مراسم زهرا پاشایی هنرمند حوزه طراحی و گرافیک و دبیر هنری افتتاحیه نمایشگاه «قباد شیوا» گفت: امروز جمع شده‌ایم تا این گالری را به نام استاد قباد شیوا افتتاح کنیم. طراحان گرافیک و در کل هنرمندان هنرهای تجمسی برای ارایه کارهای خود نیاز به گالری دارند و نیاز دارند آثارشان در کتاب چاپ شود. ما به فضایی که آثار خود را نمایش دهیم، نیاز داریم چون نمی‌شود از تاثیر هنرهای تجسمی بر افکار و تفکر این نسل و نسل‌های آینده چشم پوشی کرد. 

فرزاد ادیبی هنرمند حوزه گرافیک و عضو انجمن صنفی طراحان گرافیک ایران نیز بیان کرد: غافلگیر شدم از دیدن این بنا در این منطقه از تهران و فکر کردم، می‌شود اینجا را با کارهای درجه یک طراحان ایرانی آراست که اگر این آثار اینجا را بیاراید، سطح این مجتمع فرهنگی هنری و این منطقه ارتقا پیدا خواهد کرد. 

وی افزود: قباد شیوای ایرانی، قباد شیوایی است که در آمریکا درس خوانده و از طراحان برجسته آمریکایی کار آموخته است. او می‌توانست غربی‌ترین باشد اما حالا ایرانی ترین است و این برای ما درس بسیار بزرگی است. کسی که در غرب درس خوانده غیر از اینکه ایرانی است و متواضع، می بینیم که چقدر شعر، رنگ و زندگی در کارهای این استاد بزرگ موج می‌زند. وقتی من داشتم به اینجا می‌آمدم یک لحظه با خودم فکر کردم که چقدر مسیر طولانی است اما پیش خودم گفتم هر که طاووس خواهد جور هندوستان کشد. قطعا اینجا هندوستان نیست اما قباد شیوای ایرانی طاووس گرافیک ایران است.

در ادامه قباد شیوا گفت: وظیفه خودم می‌دانم از بخش هنری سازمان فرهنگی هنری تشکر کنم که اسم من را برای این گالری انتخاب کرده‌اند و از خانم پاشایی که بسیار زحمت کشیده‌اند ولی از همه بیشتر برای حضور شما عزیزان در این مکان خوشحال هستم.

محمود صلاحی رییس سازمان فرهنگی هنری گفت: مجموعه‌هایی که برای فرهنگ و هنر در شهر تهران توسط شهرداری ساخته شد برای خود اهالی فرهنگ و هنر و مردم تهران است. در این سال‌ها پنج پردیس سینمایی ساختیم؛ ملت، راگا، تماشا، رازی و آزادی. همچنین ۲ پردیس تئاتر ساختیم که یکی از آنها در خیابان ملک است و مراحل نهایی خود را می‌گذراند و دیگری همین پردیس تئاتر تهران است که پارسال افتتاح شد. البته سالن‌های جدا هم ساختیم مثلا در باغ کتاب تهران ۸ سالن سینما و تئاتر وجود دارد که امسال در جشنواره فیلم فجر افتتاح شد. در فرهنگسراهایی هم که فضا داشتیم سالن سینمایی و سالن تئاتر ساختیم و این اتفاق رو به توسعه است.

وی افزود: تهران ۹ میلیون نفر جمعیت دارد و ۲ میلیون نفر هم غیر از ساکن هستند که در رفت و آمد هستند که در کل می‌شوند ۱۱ میلیون نفر. در تعریف شهری و مدیریت شهری، شهری را که یک میلیون نفر جمعیت داشته باشد، می‌گویند کلان شهر که تعداد آن هزارتا در دنیاست، شهری را که سه میلیون نفر جمعیت داشته باشد، می‌گویند ابر کلان شهر. تهران سه برابر ابرکلان شهرها جمعیت دارد پس معلوم است که تهران به کار فرهنگی هنری خیلی بیشتر از چیزی که هست نیاز دارد.

صلاحی در پایان بیان کرد: پردیس تئاتر تهران در جنوب شهر تهران برای کاهش فاصله جنوب و شمال ساخته شده است. بالاخره مردم جنوب تهران هم نیاز به سینما، ‌تئاتر، ‌پارک و ... دارند. این مجموعه سالن‌های بزرگ تئاتر دارد اما یک نقص داشت و آن هم این بود که گالری نداشت. همانطور که سالن‌های تئاتر به نام بزرگ‌های این عرصه نام گذاری شده، گالری هم باید به نام یکی از بزرگان این حوزه نام گذاری می‌شد. البته در این رشته هنرمند زیاد است که یکی از سرامدان آن استاد قباد شیواست. 

گالری «قباد شیوا» به مناسبت هفتاد و هفتمین زادروز قباد شیوا پنجشنبه ۲۶ بهمن افتتاح شد و قباد شیوا شمع هفتاد و هفت سالگی خود را همزمان با افتتاح این گالری فوت کرد.

کد خبر 4229030

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha