پرسشگری حق مسلم مردم است

قائم مقام دبیرکل حزب اعتماد ملی گفت: پرسشگری، حق مسلم مردم است که از صاحبان قدرت بپرسند. احدی و نهادی نمی تواند ادعا کند که من از پاسخگویی معاف هستم.

به گزارش خبرنگار مهر، رسول منتجب نیا قائم مقام دبیرکل حزب اعتماد ملی صبح امروز در شانزدهمین کنگره حزب مردم سالاری اظهار داشت: در شعار کنگره مردم سالاری، فقط پاسخگویی سه قوه عنوان شده؛ در حالیکه پرسشگری و پاسخگویی علاوه بر سه قوه، شامل همه مسئولان و نهادها می شود. 

وی با بیان اینکه همه باید پرسشگر و همه باید پاسخگو باشند افزود: در نهاد انسان، پرسشگری نهادینه شده است. از طرف دیگر، به دلیل حب نفس و برخی غرایز، نسبت به پاسخگویی همیشه فرار می کنیم.

منتجب نیا گفت: پاسخگویی را نمی پسندیم اما پرسشگری را قبول داریم. باید همه انسان ها هم پرسشگر باشند و هم پاسخگو. هیچ کسی نمی تواند خود را از پرسشگری معاف بداند. 

وی تصریح کرد: مساله پاسخگویی مهم است. در قرآن روی پرسش و پاسخ تاکید شده است. اربابان قدرت و اولیای امور باید بیش از هر کس دیگری پاسخگو باشند چون قدرت، توهم زا و تبخترآور است. 

قائم مقام دبیرکل حزب اعتماد ملی تاکید کرد: پرسشگری، حق مسلم مردم است که از صاحبان قدرت بپرسند. احدی و نهادی نمی تواند ادعا کند که من از پاسخگویی معاف هستم. پرسشگری مساله ای عام است. 

منتجب نیا اظهار داشت: وقتی قدرت را به دست می گیریم، فراتر از قانون حرکت می کنیم و خود را مستثنا از پاسخگویی می دانیم؛ در این صورت، اعتراض ها و سوال ها انباشته می شود که اگر پیشگیری صورت نگیرد، به حرکت های تخریبی و گسترده خواهد انجامید. 

وی اضافه کرد: چرا مردم نباید در کشور ما آزادانه تجمع و اعتراض کنند و نیروهای امنیتی به جای برخورد با آن ها امنیت آن ها را تامین کنند؟ چرا در کشور، فضایی را تعبیه نکنیم تا صاحب نظران و اندیشمندان بیایند و نظرات شان را بیان کنند و ما هم با گوش جان بشویم و عمل کنیم؛ نه اینکه فقط تشویق کنیم و شعار بدهیم. 

منتجب نیا گفت: روحانی گفت که فریاد مردم را شنیدیم؛ اگر روحانی و روحانی ها و همه مسئولان این فریاد را شنیدند و عمل کردند، جلوی این حرکت گرفته می شود در غیر اینصورت با دستور و رهنمود این آتش زیر خاکستر خاموش نخواهد شد.

کد خبر 4241020

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 8 =