لزوم تقویت پیام‌رسان‌های بومی به‌جای فیلترینگ تلگرام

دبیر شورایعالی فضای مجازی گفت: با تقویت پیام رسان های بومی باید شرایطی فراهم کرد که بدون نیاز به فیلترینگ تلگرام، کاربران ایرانی به پیام‌رسانهای بومی مهاجرت کنند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از مرکز مدیریت راهبردی افتای ریاست جمهوری، ابوالحسن فیروزآبادی در همایش علمی-تخصصی افتا با عنوان «کلان داده- اینترنت اشیاء» گفت: همزمان با ورود به دوران انقلاب صنعتی چهارم و گسترش اینترنت اشیاء، نظام شبکه ای و دیتا داده های عظیم، ما نیازمند حکمرانی چالاک برای افزایش بهره وری بخش های مختلف کشور هستیم.

وی با بیان اینکه در فضای جدید مجازی مجبور هستیم از سکوهای بومی (پلتفرم ها)، ماشین های جستجوی بومی و پیام رسان های ایرانی استفاده کنیم، افزود: دولت مصمم است تا سازوکار حمایت از تولید پلتفرم های خدمات پایه را فراهم کند تا با مشارکت آگاهانه مردم و بخش خصوصی این سکوهای ارتباطی تولید شود.

فیروزآبادی ادامه داد: با گسترش شبکه های مجازی و شرکت هایی همچون گوگل، فیسبوک و تلگرام مرزهای جغرافیایی و حتی ملت ها تضعیف شده اند و اگر قرار است هویت ایرانی بودن خود را حفظ کنیم، خود باید تولیدکننده دانش و ابزارهای مورد نیاز خود در عرصه فضای مجازی باشیم.

رئیس مرکز ملی فضای مجازی با اشاره به اینکه امنیت یک امر اجتماعی است که باید با نوآوری همراه باشد افزود: اگر نوآوری وجود نداشته باشد با گسترش و توسعه ای که فضای مجازی و دنیای کلان داده و اطلاعات دارد، دولتهای فاقد نوآوری روز به‌روز کوچکتر و منفعل تر شده و به سمت نابودی می روند.

فیروزآبادی با تاکید براینکه حضور در فضای مجازی نیازمند رابطه دوطرفه کاربران و ارائه دهندگان محتوا است، گفت: باید همه هویت ها مشخص شود تا از حریم خصوصی و امنیت به طور عام پاسداری شود. براین اساس در جلسات متعددی با حضور ۲۴ دستگاه اجرایی کشور، اصول لازم برای استفاده از اینترنت اشیا استخراج و مدون شده است تا هم حریم خصوصی هموطنان و هم امنیت عمومی رعایت شود .

دبیر شورای عالی فضای مجازی گفت: حتی بنگاههای جهانی خصوصی تولید کننده کلان داده (Big Data) نیز برای حفظ حریم خصوصی مردم اهمیت فراوانی قائل هستند.

وی افزود: با تقویت پیام رسان های بومی و تصویب قوانین مهم در حوزه فضای مجازی باید شرایطی فراهم کرد که کاربران ایرانی بدون نیاز به فیلترکردن تلگرام، به پیام رسان های ایرانی مهاجرت کنند.

رئیس مرکز ملی فضای مجازی گفت: سیاست های حمایتی و هدایتگرانه دولت همراه با حکمرانی چالاک و مقرراتگذاری به موقع می‌تواند هم مقررات دست و پاگیر قبلی را بردارد و هم فضای سالم رقابتی در عرصه فضای مجازی بوجود آورد.

کد خبر 4250020

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 3 =