اجرای برنامه های فرهنگی در مازندران چالش زا نیست/رونق سینماها

ساری - مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران گفت: خوشبختانه اجرای برنامه‌های فرهنگی و هنری در استان چالش زا نیست و همکاری و تعامل خوبی با بخش‌های مختلف وجود دارد.

خبرگزاری مهر - گروه استان‌ها: احد جاودانی که به همراه معاون و مسئول روابط عمومی از دفتر مهر در ساری بازدید کرد به پرسش‌های مختلف این رسانه پاسخ داد.

وی درباره وضعیت اجرای برنامه‌های فرهنگی و هنری در استان، مازندران را تنها استانی دانست که اجرای برنامه‌های فرهنگی و هنری در آن با چالش مواجه نشده است و افزود: هیچ‌وقت تعطیلی یک برنامه هنری را به دلیل مخالفت برخی از افراد نداشته‌ایم چراکه تلاش ما بر استفاده از ظرفیت‌های مختلف و تعامل باهمه دستگاه‌های اجرایی و مرتبط بوده است.

وی بابیان اینکه تمام نهادهای مرتبط در جریان چرایی اجرای این برنامه‌ها بوده و کیفیت برنامه‌ها از قبل تشریح شده است، افزود: تقریباً حمایت همه را با خود همراه داریم وتلاش می‌کنیم تا حدود قوانین و شرع را رعایت کنیم.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران با اشاره به اینکه مجوز اجرای برنامه‌های هنری بر اساس قانون با اداره فرهنگ و ارشاد است، ادامه داد: برای اجرای آن نیز هماهنگی لازم را با شورای تأمین شهرستان‌ها داریم.

جاودانی، نوروز را یک رخداد ملی و پدیده فرهنگی اجتماعی دانست که مردم به آن نگاه مثبت دارندو افزود: تلاش مردم بر استفاده خوب از این رویداد و زمانی برای ایجاد حرکت‌های جدید در شهر و روستا است.

وی وضعیت استان‌ها را در ایام عید باهم متفاوت برشمرد و خاطرنشان کرد: در مازندران، مردم علاوه بر دیدوبازدید معمول با حجم بالایی از میهمانان مواجه می‌شوند که این امر نیازمند آمادگی در حوزه‌های مختلف برای استقبال از حجم بالای گردشگر است تا آن‌ها با خاطره خوب استان را ترک کنند.

وی با اشاره به تشکیل کمیته‌های متعدد برای ستاد خدمات سفر، ازجمله آن‌ها به کمیته فرهنگی با مسئولیت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی اشاره کرد و افزود: هدف ما تلاش برای انجام برنامه‌هایی است تا گردشگران بتوانند برداشت فرهنگی بهتری نسبت به استان داشته باشند.

اجرای برنامه های فرهنگی نوروزی

جاودانی ازجمله برنامه‌هایی که برای آمادگی روحی مردم برای ورود به سال جدید انجام می‌شود به سنت نوروز خوانی اشاره کرد و افزود: چند سالی است که در مازندران این سنت جاافتاده و استقبال خوبی از آن شده و هدف ما بسیج گروه‌های هنری و جلب حمایت شهرداری‌ها برای برگزاری این سنت در همه شهرهای استان و برخی روستاها است.

وی با اشاره به فضای جامعه و مشکل افسردگی مردم و همچنین جوان بودن جامعه، ایجاد نشاط و شادابی را با انجام برنامه‌هایی مانند نوروز خوانی ضروری دانست و بر احیای آن تأکید و خاطرنشان کرد: این برنامه منبعث از فرهنگ ملی و دینی ما و انتقال‌دهنده آموزه‌های دینی و ملی و ایجادکننده نشاط در جامعه است.

وی از برگزاری نمایشگاه صنایع‌دستی در عمده شهرهای مازندران، به‌ویژه شهرهای حاشیه دریا در ایام نوروز خبر داد و افزود: نمایشگاه صنایع‌دستی مازندران مردم را بافرهنگ و مردم این دیار آشنا می‌کند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران از دیگر برنامه‌های ایام نوروز به برگزاری نمایشگاه کتاب در برخی شهرها و عمدتاً با ناشران مازندرانی و برپایی جنگ شادی در پارک‌ها و مراکز فرهنگی استان اشاره کرد.

رشد فروش سینماهای مازندران

وی با اشاره به فروش خوب سینما در ایام نوروز سال گذشته و رشد آن، از اضافه شدن دو سینمای جدید در رامسر خبر داد و افزود: امسال تلاش شده تا فیلم‌های خوب و مورد اقبال مردم در سینماهای استان اکران شود.

وی بوم‌گردی را موجب توسعه گردشگری استان دانست و ادامه داد: برنامه‌های این‌چنینی موجب رغبت بیشتر گردشگران داخلی و خارجی برای ورود به استان خواهد بود.

جاودانی با اشاره به استقبال زیاد مردم از اجرای برنامه موسیقی زنده در نوروز سال گذشته در برخی شهرهای استان، گفت: گردشگران وقت خود را قبل از ورود به استان برای شرکت در جشنواره‌های موسیقی تقسیم کرده بودند و هنرمندان فروش بسیار خوبی داشته‌اند که هم به توسعه گردشگری و هم به اقتصاد مازندران کمک کرده است.

وی یکی از عوامل استقرار گردشگر را اجرای موسیقی زنده دانست و ادامه داد: امسال هم تلاش شد با رعایت ضوابط وزارت ارشاد و نظر شورای تأمین شهرستان‌ها، جشنواره موسیقی را در تعدادی از شهرهای مازندران تعریف کنیم.

جاودانی میزان فروش بلیت جشنواره‌های موسیقی را در نوروز ۹۶ حدود ۴ میلیارد و ۱۸۰ میلیون تومان برشمرد و خاطرنشان کرد: این میزان بالاترین رقم فروش در کشور بوده است.

وی ازجمله دلایل افزایش ورود گردشگر به استان و استقبال آن‌ها از اجرای موسیقی زنده را عدم امنیت کشورهای همسایه در سال گذشته و بارانی بودن هوا در ایام عید و اجرای برنامه هنرمندان خوب کشور در استان دانست.

مدیرکل ارشاد مازندران بابیان اینکه اجرای موسیقی محلی در مازندران رشد خوبی داشته، دلیل دیده نشدن این نوع موسیقی را سروصدای بیشتر موسیقی پاپ و سنتی کشور دانست و افزود: برای احیای بهتر موسیقی محلی می‌توان جشنواره لیلم را در ایام نوروز یا تابستان برگزار کنیم.

وی با تأکید بر اینکه اصرار ما در ایام نوروز برای داشتن جشنواره موسیقی محلی است، خاطرنشان کرد: اما بستر آماده نبوده و سرمایه‌گذاران به سمت برنامه‌گذاری موسیقی محلی نمی‌آیند؛ هرچند ما سعی کرده‌ایم تا در کنار اجرای موسیقی پاپ و سنتی، موسیقی محلی را داشته باشیم و اولویت ما موسیقی محلی مازندران است.

کد خبر 4250630

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 7 =