پرورش گل در منازل یار کمکی گردشگری گرگان/ شهرداری برنامه ریزی کند

گرگان- پرورش گل در بالکن منازل بسیار مورد توجه شهروندان گرگان قرار گرفته و کارشناسان هم می گویند اگر مدیریت شهری برنامه ریزی کند می توان این ظرفیت را به یک جاذبه گردشگری تبدیل کرد.

خبرگزاری مهر، گروه استان ها- اعظم محبی: امروزه به دلیل آپارتمان نشین شدن اکثر مردم، توجه به گل و گلدان کمتر شده و دلیل اصلی آن هم نداشتن حیاط، باغچه یا بالکن بزرگ بیان می شود.

اما در این بین هستند اشخاصی که از هر فرصتی برای زینت بخشیدن خانه خود به انواع گل ها استفاده می کنند که نمونه آن را هم در گرگان بسیار می بینیم.

هنگام عبور از کوچه و خیابان های شهر گرگان بسیار پیش آمده که مقابل یک ساختمان بایستید فقط به این دلیل که نمای بیرونی ساختمان با گل‌آرایی بالکن ها، به زیباترین شکل ممکن آراسته شده باشد.

واقعیت این است که درگیرشدن با هیاهوی زندگی شهری سبب کم رنگ شدن نگاه و بی توجهی به جاذبه های شهری شده اما باید به دنبال زیبایی های منظر شهری بود.

شهر یک کلاس درس است

شهر و اجزاء آن کلاس درسی برای ساکنان آن است، ساختمان های بنا شده با سنگ و بتن حرف های زیادی برای گفتن دارند؛ بالکن ها و پنجره ها با گل های زیبا هر روز به ما لبخند می زنند اما ما کمتر به آن توجه می کنیم.

در واقع گل آرایی و شادمانی بالکن ها و پنجره ها و فضای سبز خانه ها علاوه بر این که غذای روح ما را تولید می کنند، نشان دهنده لطافت روح و سلیقه صاحبان آن آپارتمان هم است.

همین کارهای به ظاهر کوچک و کم هزینه ارزش اقتصادی و موقعیتی ساختمان ها را بالا می برد.

توسعه فضای سبز تنها به عهده مسئولان نیست

باید به خاطر داشته باشیم که توسعه فضای سبز تنها به همت مسئولان برنمی گردد بلکه بخشی از آن هم به مشارکت مردم مربوط می شود. البته نباید فراموش کرد جلب مشارکت شهروندان یکی از وظایف مدیریت شهری است.

توسعه فضای سبز تنها به همت مسئولان برنمی گردد بلکه بخشی از آن هم به مشارکت مردم مربوط می شودنمونه افرادی که به پرورش گل همت گماردند خانم اخلومدی و آقای شاهینی دو شهروند خوش ذوق گرگانی هستند که با بالکن های زیبای پرگل شهر را زینت داده اند.

فاطمه اخلومدی در مورد انگیزه و حسش به خبرنگار مهر گفت: نگهداری از گل کار مشکلی نیست و باید به موقع به آن آب داد و خاک آن را عوض کرد.

وی که گل های شمعدانی، کاکتوس، نیلوفر و عشقه را در بالکن خود پرورش می دهد، افزود: ساعاتی که در بالکن می گذرانم روحیه خوبی گرفته و احساس شادی و نشاط دارم.

توجه عابران

اخلومدی با بیان این که اگر به بالکن و گل ها سر نزنم حس بدی دارم، گفت: زندگی من وقتی شاد است که کنار گل ها باشم و با آن ها صحبت کنم.

وی افزود: وقتی می بینم عابران هنگام عبور سر خود را بالا می آورند و هر کدام این زیبایی را تحسین می کنند برای من بسیار خوشایند است.

اخلومدی تصریح کرد: آن ها همچنین می آموزند که می توان از کوچک ترین فضا برای پرورش گل استفاده کرد.

احساس رضایت و شادی

حمید شاهینی هم تراسی پر از گل های زیبا دارد، وی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: گل ها واقعاً زیبا هستند، از وقتی که پای گل به زندگی من باز شده احساس رضایت و شادی دارم.

وی افزود: ساختمان ها اجزاء بی روحی هستند که با بودن گل روح و زندگی می گیرند و آن را به انسان ها منتقل می کنند.

شاهینی گفت: در زندگی ماشینی و شلوغ، به دلیل عملکرد مطلوب گیاهان در اعصاب و روان و القاء حس آرامش بهتر است از آن ها استفاده کرد.

وی با بیان این که از کودکی به پرورش و نگهداری گیاهان علاقه داشتم، تصریح کرد: نگهداری گل‌ها کار چندان سختی نیست با کمی صبر و دقت می‌توان با نگهداری چند گلدان فضای سبز زیبایی در خانه به وجود آورد.

هدیه‌هایی از نوع گل

شاهینی اظهار کرد: سعی می‌کنم هنگام دیدار دوستان و اقوام خود به آن ها گلدان‌هایی که خود پرورش داده‌ام را هدیه دهم. معتقد هستم گل شادابی و طراوت را به ارمغان می‌آورد پس سعی می‌کنم شادابی را به دیگران هم هدیه دهم.

ساختمان ها اجزاء بی روحی هستند که با بودن گل روح و زندگی می گیرند و آن را به انسان ها منتقل می کنندیک کارشناس گل و گیاهان زینتی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: انواع گل ها در طول سال زینت بخش خانه، زندگی، دیوار حیاط و تراس هستند.

رحمت میقانی افزود: پرورش و نگهداری بسیاری از گل ها ساده بوده و همچنین به کمترین فضا برای رشد احتیاج دارد بنابراین می توان از آن ها برای زینت پشت پنجره یا بالکن ها بهره گرفت.

گل شمعدانی

وی به گل شمعدانی خود اشاره کرد و اضافه کرد: به طور مثال این گل یکی از گیاهانی است که از قدیم مورد توجه همگان بوده و هم نوع پاکوتاه و هم آویزان آن زیبایی خاصی به تراس خانه ها می دهد.

میقانی گفت: برخی محیط زندگی خود را با گل ها مصنوعی تزئین می کنند ولی می توان برای روح و جلوه دادن به ساختمان ها از گیاهان رنگارنگ بهره جست.

وی همچنین گل رز، گل ناز، گل کاغذی، کاکتوس، کاج، نخل مرداب، شب بو، میخک آگلونما، برگ انجیری، بگونیا، بیلبرجیا، پوتوس، حسن یوسف، دیفنباخیا، سئانسیویریا، فیکوس، فیکوس بنجامین، فیل‌گوش، کادی، کروتون، کوردیلین، مارانتا و نخل مرداب را به عنوان گیاهانی معرفی کرد که می توان در آپارتمان و تراس نگهداری کرد.

میقانی اظهار کرد: با توجه به موقعیت بالکن نوع گل هایی که انتخاب می شود متفاوت است؛ باید مقاومت گل ها نسبت به گرما و سرما را در نظر گرفت.

طراحی دکوراسیون بالکن ها

امروزه اکثر خانواده ها فضای کوچکی برای پرورش گل در اختیار دارند اما می توان با ترفندهای ساده آپارتمان های کوچک را به یک فضای جالب و دوست داشتنی تبدیل کرد.

حمیدرضا سوخته سرائی، کارشناس طراحی دکوراسیون داخلی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: با افزایش زندگی آپارتمان نشینی و کاهش متراژ خانه ها بهتر است برای شادابی و نشاط افراد خانواده، به طراحی دکوراسیون داخلی بالکن و تراس منزل اهمیت بیشتری داد تا بتوان فضایی متفاوت و دوست داشتنی را در بالکن و یا تراس منزل ایجاد کرد.

کاربری متفاوت بالکن ها

سوخته سرائی با بیان این که اغلب افراد به طراحی دکوراسیون بالکن و تراس اهمیتی نمی دهند و از بالکن منزل خود برای نگهداری وسایل بی ارزش استفاده می کنند، گفت: ایده هایی زیادی برای طراحی دکوراسیون داخلی بالکن وجود دارد. می توان آن را به کاربری خاص نظیر مطالعه و غذاخوردن و گل آرایی و یا باغبانی و غیره اختصاص داد که آن بستگی به سلیقه و نیاز افراد دارد.

وی با بیان این که یکی از زیباترین کاربری ها استفاده از گلدان ها و گل های رنگارنگ و درختچه های مختلف است، اضافه کرد: تحقیقات نشان داده که گیاهان علاوه بر تصفیه هوا باعث تعادل حالات روحی  می شوند، می توان برای زیباتر شدن فضای بالکن از آن ها استفاده کرد.

سوخته سرائی افزود: می توان کار را با یک گلدان سبز و کوچک در بالکن شروع کنید بعد کم کم تعداد گلدان ها را زیاد کنید، یک صندلی بگذارید و در نهایت از داشتن یک فضای دنج، سرسبز و زیبا لذت ببرید.

پرورش و نگهداری بسیاری از گل ها ساده بوده و همچنین به کمترین فضا برای رشد احتیاج دارد بنابراین می توان از آن ها برای زینت پشت پنجره یا بالکن ها بهره گرفتوی گفت: اگر پنجره اتاق رو به بالکن باز می شود می توانید برای ممانعت از تابش نور خورشید و ایجاد سایه در اتاق از درختچه های بلند و همیشه سبز در جلوی بالکن خود استفاده کرد این درختچه ها همچنین از ورود هوای سرد در زمستان به داخل اتاق جلوگیری می کنند.

سوخته سرائی توضیح داد: برخی از آپارتمان ها دارای بالکن ها با فضای کوچک هستند در این صورت می توان برای شاداب کردن بالکن و اشغال فضای کمتر از گیاهانی استفاده کنید که به صورت عمودی روی دیوارها رشد می کنند.                   

تقویت اقتصاد تولیدکنندگان گل

گل آرایی بالکن ها علاوه بر این که سبب زیبایی ساختمان و شهر شده، به نوعی در جذب گردشگر هم تأثیرگذار خواهد بود. فاطمه زمانی، کارشناس گردشگری درباره این مساله به خبرنگار مهر گفت: توریسم امروزه به دسته های مختلفی از قبیل فرهنگی، تجاری، تفریحی، علمی و غیره تقسیم بندی می شود.

وی با بیان این که در گردشگری، جاذبه ها و جلوه های طبیعی از ارزش دوچندانی برخوردار هستند، افزود: یکی از شاخه های جدید توریسم، گردشگری گل و گیاه است که در دنیای مدرنیته امروز روز به روز در حال افزایش است.

زمانی گفت: این نوع از شاخه گردشگری بازدید از مقصدهایی است که انگیزه اولیه سفر علاقه به دیدن توانمندی های گل و گیاه یک منطقه است.

وی تصریح کرد: ایران و به خصوص مناطق شمالی آن از جمله گلستان دارای پتانسیل بالایی در این زمینه است و استفاده از این ظرفیت، فرصت بالایی در جذب گردشگر به وجود خواهد آورد.

پرورش گل یار کمکی برای طبیعت گرگان خواهد بود

زمانی با بیان این که عمده جذب گردشگر گرگان از طریق طبیعت و جنگل های آن اتفاق می افتد، اضافه کرد: حال اگر یار کمکی از قبیل پرورش گل در منازل و آراستن بالکن ها و پنجره های به انواع گل ها به منابع طبیعی ما اضافه شود مطمئناً این کار جدید سبب جذب بیشتر گردشگر خواهد شد.

این کارشناس گردشگری ادامه داد: چنانچه در بسیاری از کشورهای خارجی شاهد هستیم که انواع تونل های گل سالانه گردشگران زیادی را به خود جذب می کند.

وی اظهار کرد: این کار سبب می شود مسافر فقط در جنگل اتراق نکرده و برای دیدن مناظر زیبا به داخل شهر هم کشیده شود و این امر اقتصاد شهر را هم تقویت خواهد کرد.

گل آرایی بالکن منازل، نه تنها سهم بسزایی در زیبایی ساختمان ها که نقش زیادی در زیبایی شهر دارد. این کار عمل چندان سختی نیست و فقط کمی دقت و مراقبت می خواهد.

متأسفانه بسیاری از افراد قدر بالکن ها را ندانسته و آن را به انباری و مکانی برای نگهداری وسیله های ناکارآمد تبدیل می کنند اما با پرورش گل ها و گیاهان علاوه بر این که روح و شادابی را به شهر هدیه می دهیم اقتصاد تولیدکنندگان گل هم تقویت می شود.

باید درک کرد که بخشی از فضاسازی شهر به همت ما بستگی دارد. گرفتاری های روحی، اقتصادی و اجتماعی توجیهی برای بی تفاوتی ما نسبت به تزئین بالکن یا پشت پنجره نیست زیرا در این کار تنها عشق و علاقه مهم است.

در صورتی که مدیریت شهری گرگان در این رابطه برنامه ریزی کند و آموزش های لازم را به شهروندان ارائه دهد، نه تنها به زیبایی شهر گرگان کمک خواهد کرد، بلکه با توسعه رایگان زیرساخت های گردشگری برای درآمد زایی این شهر هم کمک مفید خواهد بود.

کد خبر 4301002

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 6 =