۵۰۰۰ شرکت دارویی و تجهیزات پزشکی دست از کار کشیده اند

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، گفت: بی توجهی به ظرفیت بخش خصوصی سبب کاهش فعالیت شرکت های تولیدی و وارد کنندگان دارو از ۷ هزار به ۲ هزار شرکت شده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، محسن علیجانی زمانی، درباره اظهارات سخنگوی سازمان غذا و دارو در خصوص اینکه ضروری است بخشی از واردات داروهای حیاتی به دولت برگردد، زیرا بخش خصوص در تامین داروهای حیاتی موفق نبوده است، تاکید کرد: نقش وزارت بهداشت سیاستگذاری در حوزه سلامت، تامین دارو و تجهیزات مورد نیاز است، بنابراین تا جای ممکن باید ریل گذاری را به نحوی انجام داد که تصدی گری های این وزارت خانه کاهش پیدا کند.

وی با تاکید بر نهایت استفاده از ظرفیت بخش خصوصی در خصوص واردات داروهای خاص، افزود: البته بخش خصوصی دارای دغدغه هایی دربخش نقدینگی و تامین مطالبات خود است، بنابراین وزارت بهداشت باید به این مسئله توجه کند؛ زیرا اگر بخش خصوصی به دلیل عدم تامین مطالبات نتواند فعالیت کرده و به دنبال آن وزارت بهداشت این حوزه را مدیریت کند، رونق از بخش خصوصی گرفته می شود.

علیجانی زمانی با بیان اینکه سازمان غذا و دارو باید تا جای ممکن از ظرفیت بخش خصوصی برای تامین داروهای حیاتی بیماران استفاده کند، تصریح کرد: دولت باید با بخش خصوصی به هرنحوی مشکلات خود را حل کرده و درجلسات و هم اندیشی ها راهکار مناسبی برای حل مشکلات اندیشیده شود؛ به عنوان مثال درجلسات اخیر کمیسیون بهداشت و درمان با مسئولان مربوطه درحوزه تولیدات و واردات دارویی و تجهیزات پزشکی بحث عدم تامین مطلبات بخش خصوصی از دولت مورد توجه قرار گرفت.

وی با تاکید براینکه بی توجهی به دریافت مطالبات بخش خصوصی سبب بروز مشکلاتی در واردات داروهای خاص شده است، گفت: بارها مسئولان بخش خصوصی مطرح کردند که اگر وزارت بهداشت بدهی های این بخش را پرداخت کند، می توان داروهای بیشتری را درانبارها دپو و نگهداری کرد، تا درصورت تحمیل فشار به دلیل خروج آمریکا از برجام درتامین  دارو دغدغه ای وجود نداشته باشد؛ لذا به طورحتم عدم استفاده از ظرفیت بخش خصوصی مشکلات حوزه سلامت را افزایش می دهد.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، افزود: در طی ۲ سال گذشته میزان فعالیت ۷۰۰۰ شرکت فعال در زمینه دارو و تجهیزات پزشکی به دلیل عدم پرداخت مطالبات و برخی مشکلات دیگر به ۲۰۰۰ شرکت کاهش پیدا کرده است.

کد خبر 4301131

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 13 =