«مصلح جهانی از دیدگاه شیعه و اهل سنت» به چاپ سوم رسید

کتاب «مصلح جهانی از دیدگاه شیعه و اهل سنت» با ترجمه سید هادی خسروشاهی به چاپ سوم رسید.

به گزارش خبرگزاری مهر، کتاب «مصلح جهانی از دیدگاه شیعه و اهل سنت» نوشته شیخ عبدالمحسن العباد و ابوالاعلی مودودی با ترجمه و تحقیق  سید هادی خسروشاهی از سوی بوستان کتاب قم به چاپ سوم رسید.

«مصلح جهانی» گفتمان برجسته اسلامی است که همه مذاهب ـ به ویژه شیعه ـ بر آن تأکید می ورزند. اثر حاضر ـ که حاصل پژوهش ‏ها و تلاش ‏های علمی سید هادی خسروشاهی در ضمن سفرها و ملاقات‏ های گوناگون ایشان است ـ برجسته‏ ترین آرای اندیشوران اهل سنت را درباره مصلح جهانی با قلمی روان، پیش روی خواننده می ‏گذارد و شبهه‏ ها را با منطق و استدلال، پاسخ می ‏گوید.

محتوای کتاب

کتاب «مصلح جهانی از دیدگاه شیعه و اهل سنت» شامل دو نوشتار استاد خسروشاهی تحت عناوین «مصلح بزرگ جهانی» و «مصلح جهانی، مهدی موعود» و برگردان دو کتاب از عبدالمحسن العباد با عنوان «عقیده اهل السنه والاثر فی المهدی المنتظر» و «الرد علی من کذب بالاحادیث الصحیحه الوارده فی المهدی» با عناوین «دیدگاه اهل سنت درباره مهدی منتظر» و «توضیح درباره احادیث مهدی» و گفتاری از سید ابوالاعلی مودودی، نخستین رهبر جماعت اسلامی پاکستان، با عنوان «احیاگر جهانی یا مهدی منتظر» است که سه نوشتار اخیر توسط استاد خسروشاهی به فارسی ترجمه شده ‏اند.

محقق و مترجم فرزانه این کتاب، در دو مقدمه به چگونگی دسترسی به این کتاب‏ها و سه نکته درباره طول عمر امام، افسانه زندگی حضرت در سرداب او و تحریف سخنان امام خمینی(ره) توسط برخی رسانه ‏های مغرض و وابسته عربی می ‏پردازد. سپس پنج بخش این کتاب می ‏آید که هر یک خود کتاب و مقالاتی مجزا از اندیشمندان برجسته مسلمان هستند.

بخش اول، مصلح بزرگ و جهانی نوشتاری از استاد خسروشاهی است که به فوتوریسم و تاریخ فوتوریسم، فوتوریسم از نظر اسلام، مسأله سن یا مظهری از قدرت بی انتهای خدا، نظر علم و عقل درباره عمر و افزایش طول عمر و گفتار ماربین، فیلسوف مستشرق آلمانی درباره اثر اعتقاد به امام زمان(عج) در تقویت روحیه شیعه می آید. این بخش پیش از این در ماهنامه مجموعه حکمت، چاپ قم، سال سوم، اسفند ۱۳۳۷ و شمارۀ ۲ فروردین ۱۳۳۸ منتشر شده بود.

مصلح جهانی، مهدی موعود، عنوان بخش دوم این عنوان تحقیقی است که استاد خسروشاهی ضمن نگارش آن، به مصلح جهانی از منظر اسلام، تصریح به نام مهدی و تعداد ائمه(ع) در روایات نبوی و اسمای ائمه(ع) و تحریف کتاب و تکالیف ما در قبال اجتماعی می پردازد. که این نوشتار هم پیش از این در مجله «نامه آستان قدس رضوی»، چاپ مشهد، شمارۀ ۳، بهمن ۱۳۳۹ و شمارۀ ۴ فروردین ماه ۱۳۴۰ منتشر شده بود.

بخش سوم، ترجمه سخنرانی شیخ عبدالحسن عباد ـ از شخصیت های علمی مجاز و استاد دانشگاه اسلامی مدینه منوره ـ است که تحت عنوان «عقیده اهل السنه والاثر فی المهدی المنتظر» در مجله رسمی دانشگاه اسلامی مدینه چاپ شده است. در این بخش به صورت تحقیقی، اسامی صحابی که احادیث مهدی(عج) را از پیامبر خدا(ص) روایت کردند، اسامی امامانی که احادیث و آثار وارده درباره مهدی را در کتاب های خود آورده اند، بیان اسامی علمایی که به تألیف کتاب درباره مسأله المهدی پرداخته اند، اسامی و سخنان کسانی که از تواتر احادیث المهدی گفته اند و... در پایان این بخش هم عقیده شیخ عبدالعزیز بن باز درباره مهدی (عج) می آید.

بخش چهارم، توضیح درباره احادیث مهدی نوشته شیخ عبدالحسن العباد است که این استاد برجسته اهل سنت، به کسانی که احادیث صحیح درباره مهدی را نمی پذیرند، پاسخ می دهد و دیدگاه های شخصیت های برجسته را درباره مهدی موعود می آورد و با مطالعه این دو بخش از کتاب روشن می شود که برخلاف تصور بعضی که اعتقاد به ظهور مهدی(عج) را ویژه شیعیان می دانند، اصل این اعتقاد از دیدگاه اهل سنت و تشیع همسان بوده و در صحت بشارت های وارده از پیامبر اکرم(ص) در بین هیچ کدام از دو دیدگاه اختلافی وجود ندارد، بلکه اختلاف در طُرُق و اسناد احادیث، و سپس مصداق خارجی است که آن نیز قابل تحقیق و بررسی است.

در بخش چهارم، که مفصل ترین بخش این کتاب در بیش از ۱۰۰ صفحه است اندیشه های قدمای اهل سنت درباره اندیشه مهدی، ابن تیمیه، ابن خلدون، ابن قیم، امام شاطبی، ابوالاعلی مودودی، و دیدگاه دیگر علمای معروف اهل سنت ذکر می شود.

«احیاگر جهانی یا مهدی منتظر» نوشتاری از استاد سید ابوالاعلی مودودی است که در کتاب «موجز تاریخ تجدید الدین و احیائه» آمده است که مودودی در آن به بررسی مسأله مهدی موعود می پردازد و آن حضرت را احیاگر جهانی معرفی می کند، ولی در پاره ای از احادیث تردید روا می دارد و دیدگاه ویژه ای را اظهار می کند که استاد خسروشاهی، در پاورقی آنها را مورد نقد قرار می دهد. این مطلب پیش از این در «کعبه مقصود»، نشریه ویژه نیمه شعبان مسجد انگجی تبریز درج گردید.

در پایان کتاب هم دو پیوست درباره زندگی ابدی و قدرت الهی (دستخط آیت الله شیخ آقابزرگ تهرانی درباره طول عمر حضرت مهدی(عج) و مسأله مهدی در چهاردهمین کنفرانس اندیشه اسلامی در مهرماه ۱۳۵۹ می آید. در این پیوست شرح جلسه استاد خسروشاهی با امام خمینی(ره) به مناسبت شرکت در همین کنفرانس در الجزایر و متن کامل سخنان استاد خسروشاهی در تبیین سخنان امام خمینی(ره) در نیمه شعبان و عید فطر به زبان عربی است که برخی رسانه ها و شخصیت های اهل سنت با قصد و غرض آن را تحریف کردند و مدعی شدند که امام خمینی معتقد به «عجز پیامبران» و «قدرت و توانایی برتر امام زمان» و «تکمیل شریعت در زمان ظهور وی» می باشد که منجر به تکفیر امام در برخی کتاب ها و رسانه های عربی و اسلامی! شد.

کتاب «مصلح جهانی از دیدگاه شیعه و اهل سنت» در ۳۰۲ صفحه، تیراژ ۱۰۰۰ نسخه و قیمت ۱۴۰۰۰ تومان از سوی بوستان کتاب منتشر شده است. . 

کد خبر 4354805

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 5 =