«فبک»، فلسفه نیست/ فلسفه برای کودکان؛ آری یا خیر؟

محمد مهدی اردبیلی گفت: فلسفه یک جایگاه انتقادی دارد که با عمومی شدنش ایده اصلی آن از بین می رود. بهتر است عنوان فبک را کارگاه اندیشیدن خلاقانه بگذاریم تا اسم فیلسوف و فلسفه بی مسما نشود.

نشست گروه فلسفه برای کودکان و نوجوانان پژوهشکده اخلاق و تربیت با عنوان «فیلسوف کیست؟» و رونمایی از سه عنوان کتاب پنجم و با ارائه اعضای محترم هیت علمی و استاد مدعو در پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی برگزار شد.

در ابتدای این نشست ناجی، عضو هئیت علمی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی گفت: در رویکردی که از فلسفه در فلسفه برای کودکان ارائه می شود اعتقاد براین است که تحصیلات آکادمیک فرد را فیلسوف نمی کند بلکه اگر یک نفر به فلسفه علاقه داشته باشد و سراغ سوالات فلسفی ش برود می تواند فیلسوف شود و به آن فیلسوف آماتور گفته می شود. به بیان دیگر ما کودکان را تشویق نمی کنیم تا به صورت آکادمیک فیلسوف شوند بلکه تلاش می کنیم به آنها بگوئیم تفکرات فلسفی خودشان را تقویت کنند. در حلقه های کندوکاو (که به کلاسهای فبک اطلاق میشود) هم تعریف جدیدی از فیلسوف بودن ارائه می شود که به کودکان امکان فیلسوف بودن  و فیلسوف ماندن می دهد.

پس از ناجی، روح الله کریمی سخنرانی کرد و گفت: ما در فبک با دو گزاره مواجه هستیم؛ گزاره اول اینکه کودکان ذاتا فیلسوف هستند و دلیل این گزاره هم این است که سوالاتی مثل انسان چرا باید پیر شود یا انسان چرا می میرد مطرح می کنند. گزاره دوم اینکه براساس گفته لیپمن بنیانگذار این برنامه، هدف فلسفه برای کودکان تربیت فیلسوفان کوچک نیست، بلکه فلسفه کمک می کند تا زندگی آنها غنی تر شود، یعنی کودک می تواند در آینده یک مهندس یا کشاورز شود ولی در کار خودش بهترین باشد و فلسفه به چنین امری کمک می‌کند. حال سوال این است که چگونه این دو معنا از فیلسوف با هم قابل جمع است. چگونه هم کودکان ذاتا فیلسوف هستند و هم هدف این برنامه تربیت فیلسوف نیست؟

پگاه مصلح، عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی از دیگر میهمانان این مراسم گفت: دکتر ناجی در جایی گفته بود که فلسفه را نباید در برج عاج نگه داشت من در پی این صحبت پیش وی رفتم و بحث هایی صورت گرفت که قرار شد این جلسه برگزار شود. به عقیده من فیلسوف به گونه ای فلسفه ورزی نمی کند که همگان بفهمند و متوجه شوند البته اگر دیگران بفهمند و بخش هایی از آن را ساده کنند اشکال ندارد ولی لزومی ندارد فیلسوف فلسفه را طوری مطرح کند که همگان بفهمند.

وی افزود: هنگامی که مشخص نباشد فلسفه چه فعالیتی است ممکن است با مباحث دیگر خلط شود. وقتی درباره فیلسوف کیست حرف می زنیم یک بحث فرهنگی است چون در زمینه های تاریخ و فرهنگی مختلف فیلسوف تعریف متفاوت دارد مثلا در فلسفه آمریکایی، فیلسوف به کسی گفته می شود که خیلی سخت به فلسفه می پردازد و سلسله مراتبی را طی می کند ولی در فلسفه آلمانی و یونانی اینگونه نیست و معنای متفاوتی دارد.

مصلح ادامه داد: من با گزاره آقای کریمی که کودکان ذاتا فیلسوف هستند، مخالفم چون مباحثی مثل ذات‌باوری و این ها مطرح می شود. اگر هم بخواهیم نگاه ذات‌باورانه داشته باشیم موارد نقض متعددی بیان می شود. نکته دیگر اینکه فلسفه را نباید با پرسشگری فلسفی یکی بگیریم. لازم است کار فلسفی را با استاد فلسفه و دانشجوی فلسفه از هم جداکنیم. بنابراین فلسفه همان پرسشگری فلسفی نیست.

این پژوهشگر فلسفه اضافه کرد: اینکه بخواهیم مطرح کردن پرسش ها را مبنی بر فیلسوف بودن بدانیم اشتباه است چون پرسش برای خیلی ها مطرح است. خیلی ها همیشه پرسش های زیادی دارند ولی دنبال پاسخ آن نمی روند. عده ای هم سوالاتی درباره امرار معاش و زندگی دارند که این ها هم جزو پرسشگری فلسفی محسوب نمی شود. فیلسوف کسی است که پرسش هایی دارد و به دنبال پاسخ آنها می رود و بعد این پاسخ ها را در یک سنت فلسفی پی می گیرد و بعد از آن به یک نظام و دستگاه فکری می رسد و زندگی خودش را براساس یک دستگاه منسجم تفکر پایه ریزی می کند. بنابراین فقط تعدادی از سوالات کودکان فلسفی است نه همه آنها.

مصلح گفت: فیلسوف صرفا مقلد پاسخ های پرسش های فلسفی نیست، بلکه مفاهیم جدید هم خلق می کند و یک دستگاه فکری جدید پایه گذاری می کند مثل  ژیل دلوز، نیچه و امثال اینها.

پس از مصلح، محمد مهدی اردبیلی، پژوهشگر و مترجم فلسفه سخنرانی کرد و گفت: وقتی درباره فلسفه صحبت می کنیم با طیف وسیعی از تعاریف فلسفه و فیلسوف مواجه می شویم و عمدتا هم این بحث ها انتهایی ندارد و کمی هم خطرناک است.با این وجود هر تعریفی از فلسفه و فیلسوف داشته باشیم کودک فیلسوف نیست چون اگر این طور باشد همه انسان ها فیلسوف هستند و آن وقت اسم فیلسوف بی مسما می شود. فلسفه یک جایگاه انتقادی دارد که با عمومی شدنش ایده اصلی آن از بین می رود. به عقیده من فلسفه برای کودکان (فبک) بستری فراهم می کند که کودک بیندیشد وتفکر انتقادی داشته باشد. ما پرسش فلسفی نداریم بلکه مواجهه فلسفی داریم. در فلسفه مفاهیم انتزاعی و بنیادین بسیار اهمیت دارد و نمی توان آن ها را دور زد.

وی افزود: فبک کار بسیار خوبی است و من بسیار هم موافق کارهایی که این گروه می کنند هستم ولی معتقدم اسم این کارهایی که انجام می شود، فلسفه نیست و بهتر است نام دیگری مثل کارگاه اندیشیدن انتقادی و یا خلاقانه روی آن گذاشته شود. فلسفه درس دادنی نیست بلکه اتفاقی است که باید در ذهن بیفتد. تصور ما این است که در فبک فلسفه درس داده می شود در حالی که یکی از ویژگی های فیلسوف رنج، افسردگی، نهی و ... است و خب اگر ما بخواهیم این کار را بکنیم یعنی باید کودکی را از کودک هایش بگیریم و آنها را تبدیل به کودک های مغموم و افسرده کنیم که کار درستی نیست.

اردبیلی اضافه کرد: نکته دیگری که درباره کودکان فیلسوف یا کودک فیلسوف وجود دارد اینکه این پروژه وجه تبلیغاتی خیلی جدی دارد گویی مثل دکتربازی که بچه ها در بچگی انجام می دهند ما از بچه ها می خواهیم فیلسوف‌بازی کنند در این میان خانواده‌هایی داریم که فکر می کنند با رفتن کودکانشان در این کارگاه‌ها، کودکانشان خاص و از بقیه متمایز می‌شوند. به بیان دیگر خانواده ها و کودکان را دچار توهمی می کنیم که اشتباه است و از طرفی محتوای فیلسوف بودن را هم تهی می کنیم و فیلسوف را فقط تبدیل به یک ژست قشنگ می کنیم و به نظرمن نوعی سوء استفاده از فلسفه است.

در پاسخ به این نقدها، ناجی، عضو گروه فلسفه برای کودکان پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی گفت: ادعای فبک و حامیان آن این است که فلسفه از یک جایی به بعد منحرف شده و نتیجه اینکه امروز فلسفه فقط برای فلاسفه مانده و کاری هم برای حل مشکلات جوامع بشری از دستش برنمی آید، فلاسفه حتی مشکلات خودشان را هم نمی‌توانند حل کنند.انحراف از جایی شروع شد که فلسفه در کتابهای توضیحی ریخته شد و از زندگی و بطن واقعیتی که مساله فلسفی در آنجا متولد می‌شود دور شد و نیز به آکادمی رفت و تبدیل به شغل شد و از گفتگو دور شد. فلسفه نباید از خاستگاه خود یعنی زندگی و به بیان ویتگنشتاین از بافت معنایی خود دور شود. باید همیشه نگاهی به زندگی داشته باشد. این موضوع را سقراط پیش‌بینی کرده بود. سقراط همچنین یادآور می‌شود که فیلسوف اگر بتواند به نحوی به حل مشکلات خود و دیگران کمک کند  فیلسوف واقعی است. صرف دانستن تاریخ فلسفه و پرداختن به مسائلی که به زمینه و زمانۀ ما مربوط نمی‌شود فرد را فیلسوف نمی‌کند. در کارگاه های فبک، کودکان فلسفه را زندگی می کنند.

وی افزود: اما در باره کودکان  گرت متیوز ادعا میکند که کودکان فیلسوفان مادرزادی هستند. یعنی ما بزرگترها اگر آنها را خراب یا به عبارت دقیقتر کلیشه‌ای نکنیم فیلسوف‌اند. گرت متیوز معتقد است که برای آنکه فیلسوف بودن کودکان را متوجه شویم بهترین راه آن است که افکار و مطالب  فلسفی کودکان را با مطالبی که  فلاسفه گفته‌اند مقایسه کنیم.به نظر من تصور آقای اردبیلی درباره کودک با برداشت امکانی و جدید برنامه فبک از کودک متفاوت است. تمام برداشت‌های قدیمی از کودک به نحوی ذات‌گرایانه است وقتی آقای دکتر اردبیلی میگوید کودک فلان است و مفاهیم پیچیده را درک نمی‌کند باید دقت کنند که کدام تعریف قدیمی از کودک در ذهنشان است. و اینکه گفتند فلسفه همراه با رنج و درد است یک تصور و نظر شخصی ایشان است. فلسفه از نظر فبک  همراه مساله‌‎گشایی است و با نوعی شادی عجین است.

کریمی هم در پاسخ به نقدهای مصلح و کریمی گفت: ما در فبک نمی‌گوئیم که کودک فیلسوف است بلکه می‌گوئیم کسی است که دارد فلسفه‌ورزی و تفلسف می‌کند و اتفاقا نسبت به بزرگترها و بزرگسال ها بهتر هم فلسفه‌ورزی می‌کند و فقط هم در حد پرسشگری نیست و نوعی مواجهه فلسفی هم دارد. ممکن است از اصطلاحاتی مثل ذات و جوهر و اینها استفاده نکند ولی دیدگاه‌هایی را مطرح می کند که بعضاً خودش به آنها رسیده و یا از جامعه گرفته است و با آنها زندگی می‌کند ضمن اینکه کودکان در صحبت هایشان از همان بازی های زبانی که ویتگنشتاین آن را فلسفه می داند هم استفاده می کنند. همچنین کودکان اتفاقاً مفهوم‌سازی فلسفی هم می‌کنند. آنها وقتی با مسئله‌ای فلسفی مواجه می‌شوند ابتدا تلاش می‌کنند از دانسته‌های خود برای حل آن مسئله بهره ببرند اما وقتی این دانسته‌های پیشین توسط دوستانشان در حلقۀ کندوکاو نقد می‌شود مجبور می‌شوند خودشان شروع به مفهوم‌سازی و حتی اصطلاح‌سازی فلسفی کنند.

وی افزود: در خصوص نکته دیگر اردبیلی که گفتند چرا نام فلسفه انتخاب شده است لازم است بگویم که در این نامگذاری تعمدی بوده است. بنیانگذاران نام این برنامه را منطق برای کودکان یا تفکر نقادانه برای کودکان نگذاشته‌اند. علت انتخاب نام فلسفه برای کودکان این است که جایی که انسان شروع به اندیشیدن راجع به تفکر خودش بکند نقطه شروع فلسفه است و در فبک هم همین اتفاق می افتد و تمام تلاش ما هم براین است که کودکان بفهمند دارند چه کار می کنند و به تفکر خود بیندیشند.همچنین این سخن اردبیلی که کودکی را از کودک هایش نگیریم پیش‌فرضی سترگ دارد که اتفاقاً ناشی از نگاهی ذات‌گرایانه به کودک است یعنی این پیش فرض که کودک انسان ذاتاً عجول، نامعقول، سربه هوا و.. است. باید پرسید این پیش‌فرض از کجا آمده است.

مصلح در ادامه بیان کرد: من با شنیدن صحبت های ناجی و کریمی نگران ترشدم و قبل جلسه نسبت به کارهای فبک خوش بین تر بودم. فلسفه به معنایی که ناجی گفت درست نیست و اینگونه ساده‌سازی‌ها به فلسفه آسیب می‌زند و توهم فیلسوف بودن به بچه‌ها دادن آسیب زننده است به عبارتی ساخت یک ماکت از فلسفه و ساده‌انگاری راجع به آن  بسیار صدمه‌زننده است.

وی افزود: نکته دیگر اینکه وقتی در تعریف کیستی فیلسوف، کودک را هم فیلسوف بدانیم به نوعی به قدرت اجازه می‌دهیم که به فکر تولید فیلسوف بیفتد و آن را تعریف کند آن وقت باید منتظر فیلسوف‌الدوله و فیلسوف‌السلطنه باشیم.

اردبیلی هم در پاسخ به نکات کریمی و ناجی اظهار داشت: فلسفه چیزی جز دست و پنجه نرم کردن با مفاهیم انتزاعی و پیچیده نیست و کل آثار فلسفی هم وظیفه‌شان رسیدن به مفاهیم انتزاعی است. صحبت من این است که کودک از فهم مفاهیم متافیزیکی و انتزاعی ناتوان است. من نمی‌گویم کودک نامعقول است بلکه می گویم ناتوان است و اینکه بخواهیم بگوئیم کودک‌ها در تفلسف از ما جلوترند خیلی خطرناک است.

کریمی هم در پاسخ به این نظر اردبیلی گفت: اینکه من گفتم کودکان جلوتر هستند منظورم این است که قابلیت ارائه پرسش‌های فلسفی و مواجهه با پرسش‌های فلسفی در کودکان از بزرگترها بیشتر است، و الا اگر فیلسوف بودن کودکان را به این معنا بفهمیم که کودکان بالفعل فیلسوف هستند، پس دیگر برنامۀ فلسفه برای کودکان می‌خواهد چه کند؟!

در ادامه پس از پایان سخنرانی‌های استادان، از ۳ عنوان کتاب در حوزه کودک و نوجوان رونمایی شد.

کد خبر 4387023

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 0 =