دانشجویان فنی و مهندسی تماشاگر تئاتر شدند/ حضور گروهی در سالن ها

کارشناس فرهنگی دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی اعلام کرد که در برنامه ای سازماندهی شده از سال ۹۳ دانشجویان این دانشگاه به صورت گروهی به تماشای تئاترهای روی صحنه می نشینند.

کوروش سلیمانی کارگردان و بازیگر تئاتر که به عنوان کارشناس فرهنگی با دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی همکاری می کند درباره برنامه ای که برای دانشجویان فنی و مهندسی این دانشگاه برای حضور در سالن های تئاتر شکل گرفته است به خبرنگار مهر گفت: سال ها است که به عنوان کارشناس فرهنگی با دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی همکاری دارم و به دلیل تئاتری بودنم نگاه خاصی به این موضوع داشتم که در دانشگاه هایی که فنی هستند و دروس سخت در آنها تدریس می شود، ارتباطی با تئاتر برقرار شود.

وی یادآور شد: اولین بار در سال ۹۰ به صورت گروهی دانشجویان را به تماشای تئاتر بردیم و از سال 93 و با همفکری امین اولیا و فرهاد ریاضی از دانشجویان دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی و کانون تئاتر این دانشگاه، این طرح با قدرت ادامه پیدا کرد و به صورت سازماندهی شده، اجرا شد.

سلیمانی با بیان اینکه طی چهار سال گذشته دانشجویان دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی به صورت گروهی از ۸۰ اثر نمایشی دیدن کرده اند، اظهار کرد: این تماشای گروهی گاهی شامل ۱۵۰ تا ۲۰۰ دانشجوی دانشگاه می شد. از نظر من این اتفاق می تواند به عنوان الگویی برای دیگر دانشگاه های غیر تئاتری باشد البته منظورم من این نیست که دانشگاه های دیگر این کار را انجام نداده اند بلکه منظور این است که به صورت سازماندهی شده و مستمر نبوده است.

این هنرمند تئاتر معتقد است با این اقدام تعدادی تماشاگر نخبه، جوان و تحصیل کرده به تئاتر جذب می شوند و از طرف دیگر مصداق عملی شعار «تئاتر برای همه» است.

وی ادامه داد: بسیاری از تحصیلکرده ها و حتی استادان دانشگاه های فنی و مهندسی هستند که حتی یک بار هم به تماشای تئاتر ننشسته اند که این بسیار غم انگیز است.

سلیمانی با اشاره به برگزاری جشنواره بین المللی تئاتر دانشگاهی در مدت زمانی یک هفته ای، تاکید کرد: به نظر من اثرگذاری تماشای گروهی تئاتر توسط دانشجویان دانشگاه های غیرتئاتری از جشنواره تئاتر دانشگاهی بیشتر است زیرا مستمر است. این پیشنهاد را به وزارتخانه علوم و امور فرهنگی وزارتخانه داده ام که کارهای خوب جشنواره تئاتر دانشگاهی در دانشگاه های مختلف به صورت چرخشی اجرا شود. این به معنی جریان تئاتر دانشگاهی است و اگر به این شکل به تولیدات جشنواره تئاتر دانشگاهی نگاه کنیم، می تواند تأثیرگذارتر باشد.

این بازیگر و کارگردان تئاتر در پایان سخنان خود بیان کرد: دوستان ما در وزارت علوم و امور فرهنگی وزارتخانه نیت خیری برای ترویج فعالیت ها و امور فرهنگی دارند و اقدام تماشای گروهی تئاتر توسط دانشجویان دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی می تواند الگوی مناسبی برای دانشگاه های دیگر باشد.

کد خبر 4392728

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 2 =