لازم‌الاجرابودن حکم دادگاه لاهه/اعتمادبه آمریکا اعتمادبه سراب است

اردبیل - نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اردبیل محکومیت آمریکا در دادگاه لاهه را برای این کشور عذاب آور و برای ایران موفقیت بزرگ دانست و گفت: حکم دادگاه لاهه لازم‌الاجرا است.

به گزارش خبرنگار مهر،​ آیت الله سیدحسن عاملی ظهر امروز در خطبه های نماز جمعه اردبیل افزود: قرار موقت دادگاه لاهه لازم الاجراء است و اگر آمریکا آن را اجرا نکند شکست بزرگ برای این کشور بوده و ثابت می شود که دولت آمریکا دولت عاصی است. آنها می گویند ایران یک کشور عاصی و سرکش می باشد، حالا معلوم شد عاصی و سرکش چه کسی است.

وی با تاکید بر اینکه این حکم، نظر ملت ها و دولت های دنیا را به ایران بسیار تلطیف می کند، یادآور شد: این حرکت مصداق بارز دیپلماسی موفق است و از جهت دیپلماسی عمومی ارزش فوق العاده دارد و قطعا بر اثرات تصمیم آمریکا در پاییز تاثیر مستقیم می گذارد.

نماینده ولی فقیه در استان اضافه کرد: دیوان بین المللی دادگستری رکن قضایی سازمان ملل متحد و عالی ترین مرجع حل اختلاف میان دولت ها است. این نهاد مستقر در لاهه هلند برای اجرای تصمیماتش از پشتیبانی شورای امنیت سازمان ملل متحد برخوردار است و تمام اعضای ملل متحد به اجرای تصمیمات دیوان ملزم هستند.

سرکشی و استبداد آمریکا در مقابل نهادهای بین‌المللی

وی ادامه داد: با این وجود از آنجا که آمریکا خود یکی از اعضای دائم شورای امنیت سازمان ملل و از حق وتو برخوردار است پیش از این در مواردی از اجرای تصمیمات دیوان خودداری کرده است. عجیب این است که قضات دیوان به اتفاق آراء به نفع ایران حکم کرده اند در حالی که یکی از قضات آن منصوب آمریکاست. یعنی ترامپ کاری کرده که خود آمریکایی ها هم از آن مشمئز هستند.

عاملی تصریح کرد: دولت آمریکا همه جا را پر کرده بود که دولت ایران بزرگترین حامی تروریسم است و ثبات منطقه را بهم می زند. بعد از حکم دادگاه لاهه، تمام زحمات آمریکا از بین رفت. مردم دنیا می گویند مگر ممکن است دادگاه لاهه بزرگترین حامی تروریسم را تایید کند؛ پس آمریکا دروغگو بوده است.

وی افزود: آمریکا با اعلام اینکه حکم دیوان بین المللی دادگستری برای ما بی ارزش است و این دادگاه لیاقت رسیدگی به امور آمریکا را ندارد، اهانتی بسیار زشت به سازمان ملل، به ملت های متحد در آن و به مفهوم عدالت و به قضات بین المللی و نهادهای قضایی بین المللی نمود و از این اهانت بوی خون، عصیان، سرکشی، خود سری و استبداد و خود کامگی می آید. این هشدار بزرگی برای جهانیان است.

اثبات توان بازدارندگی جمهوری اسلامی در مقابل حملات

نماینده مردم استان در مجلس خبرگان رهبری همچنین با اشاره به اقدام حماسی و شجاعانه سپاه معظم در گرفتن انتقام شهدای اهواز بیان داشت: ارزش نظامی این حرکت فوق العاده است. هدف گیری در سوریه با فاصله بسیار کم از آمریکایی ها نشان اوج اعتلاء علمی و فنی ایران است و این مسأله ارزشی بسیار بالاتر از تلفات داعش دارد.

وی با بیان اینکه کشور ما در محاصره بسیار پیچیده تکنولوژی؛ به این فناوری های استراتژیک دست یافته است، افزود: این حرکت سپاه، بازدارندگی بزرگی برای کشور ما در مقابل هجمات، حملات و خطرات درست خواهد کرد. چنانچه مقام معظم رهبری فرمودند «دوران بزن در رو تمام شده و هر دشمنی بخواهد که کوچکترین اقدام علیه کشور صورت دهد با واکنش قاطع از سوی ایران مواجه خواهد شد».

عاملی با بیان اینکه این هفته آمریکا خدمت بزرگی به ایران کرد، اضافه کرد: ترامپ با صراحت گفت آمریکا ۷۰ میلیارد دلار در منطقه هزینه کرده است، این پول باید به آمریکا برگردد؛ ترامپ به ملک سلمان گفت عربستان باید هزینه حضور ما در خاورمیانه را به طور کامل پرداخت کند چون بدون ما شما در عرض دو هفته سقوط می کنید.

صحه گذاشتن آمریکا به قدرت فوق‌العاده نظامی ایران

وی ادامه داد: عربستان می گوید دشمن اول نظامی و اعتقادی ما ایران است بنابراین ترامپ که می گوید بدون ما نمی توانید دو هفته دوام بیاورید، مرادش این است که اگر بین شما و ایران جنگ رخ دهد شما در کمتر از دو هفته در برابر ایران سقوط می کنید.

خطیب جمعه اردبیل ادامه داد: این اولا صحه گذاشتن بر قدرت فوق العاده نظامی ایران است؛ ثانیا با صراحت بیان می کند که با اخذ میلیارد ها دلار از عربستان که آمریکا و انگلیس و فرانسه با فروش سلاح از عربستان گرفتند ارتش عربستان و دولت عربستان مغبون شده اند چون میلیارد ها دلار برای امنیت خود صرف کرده اند ولی این سه کشور به آنها خیانت کرده و آنها با این همه هزینه، قدرت مقاومت دو هفته ای ندارند.

وی افزود: ثالثا نشان می دهد که اعتماد به آمریکا اعتماد به سراب است. حسنی مبارک بعد از سقوط تصریح کرد که هرکس به آمریکا اعتماد کند لخت می ماند. گرجستان اعتماد کرد بخشی از خاک خود را از دست داد. اوکراین اعتماد کرد بخشی از خاک خود را از دست داد، مصدق اعتماد کرد ولی با کودتا سقوط کرد. آذربایجان اعتماد کرد ولی نتوانست حتی یک وجب از خاک خود را از ارمنستان بگیرد.

نمی‌توان کشور را بدون نیروی انتظامی تصور کرد

عاملی در عین حال با اشاره به فرا رسیدن هفته نیروی انتظامی بیان داشت: نیروی انتظامی مظهر عزت، اقتدار، رحمت و مظهر حاکمیت جمهوری اسلامی است و در قداست این نیرو همین بس که نمی توان کشور بدون نیروی انتظامی را تصور کرد.

وی با بیان اینکه نیروی انتظامی دو شاخصه اصلی آرمانی بودن را دارد و آن اقتدار و اعتماد مردمی است، تاکید کرد که این نیرو متولی امنیت جامعه است و ارزش امنیت با هیچ چیز دیگر قابل مقایسه نیست. تمام دستاوردهای بشری در سایه امنیت است.

کد خبر 4421379

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 3 =