مقابله با آلودگی هوا و توسعه حمل و نقل عمومی؛ چالش‌های مهم پایتخت

شهردار تهران با اشاره به اهم مشکلات پایتخت عنوان کرد: مشکلات شهر تهران در دو زمینه آلودگی هوا و حمل و نقل عمومی بیشتر از سایر حوزه ها است.

به گزارش خبرگزاری مهر، سید محمدعلی افشانی در حاشیه مراسم بهره برداری از مرکز بازیافت و پردازش نخاله های ساختمانی با حضور در جمع خبرنگاران گفت: یکی از مهم ترین اهدافی که در مدیریت شهری دنبال می شود بهبود کیفیت زندگی مردم است که یکی از شاخص های مهم آن شهر پاک است؛ شهری که عاری از نخاله و پسماند خانگی باشد.

وی با بیان اینکه یکی از مشکلات ویژه تهران وجود نخاله های ساختمانی است که در طبیعت رها می شوند و تاثیرات منفی در پوشش گیاهی و اکوسیستم دارند، عنوان کرد: برای رفع این مشکل، امروز کارخانه پردازش نخاله های ساختمانی افتتاح می شود؛ کارخانه ای که می تواند روزانه ۳ هزار و ۳۰۰ تن نخاله ساختمانی را به مصالح ساختمانی تبدیل کند.  

به گفته شهردار تهران هزینه راه اندازی این کارخانه ۶۷ میلیارد تومان بود و در آن مصالحی مانند کف پوش پیاده رو و سایر مصالحی که عمدتاً در شهر مورد استفاده قرار می گیرد، تولید می شود.  

افشانی همچنین از امضای قرارداد دو کارخانه دیگر در این زمینه خبر داد و گفت: این دو کارخانه در مجموع ۶ هزار و ۶۰۰ تن نخاله را به مصالح ساختمانی تبدیل می کنند. البته میزان تولید نخاله های ساختمانی بسیار زیاد است و در این شرایط تعداد کارخانه های تولید مصالح ساختمانی باید به تعدادی باشد که تمامی نخاله ها را پوشش دهد.  

وی تصریح کرد: ضمن اینکه باید در چهار گوشه شهر کارخانه هایی از این دست ساخته شود تا دسترسی کامیون های حامل این نخاله ها به کارخانه ها تسهیل شود.    

شهردار تهران همچنین از طراحی کارت اعتباری برای شهروندانی که زباله های خود را تفکیک می کنند، خبر داد و عنوان کرد: در قالب این طرح که در مرحله اول با ۲۰ هزار واحد مسکونی اجرا می شود، کیسه هایی به شهروندان برای تفکیک زباله داده می شود. با تحویل کیسه های زباله از سوی شهروندان، کارت اعتباری آن ها از جانب شهرداری تهران شارژ می شود.  

افشانی در ادامه در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران مبنی بر اینکه توصیه شما به شهردار آینده تهران چیست، گفت: پیشنهاد من به شهردار آینده این است که بر شعار «شهر زیست پذیر و شهروند مشارکت پذیر» تاکید کند تا آینده بهتری برای این شهر وجود داشته باشد. امیدوارم هر کدام از دوستانی که کاندیدای مدیریت شهری هستند و در نهایت به عنوان شهردار تهران انتخاب می شوند، موفق باشند.  

شهردار تهران با اشاره به اهم مشکلات پایتخت عنوان کرد: مشکلات شهر تهران در دو زمینه آلودگی هوا و حمل و نقل عمومی بیشتر از سایر حوزه ها است و بر همین اساس تلاش کردیم در این خصوص فعالیت کنیم.

افشانی تاکید کرد: برای توسعه حمل و نقل عمومی ۷۰۰ میلیارد تومان اوراق مشارکت منتشر کردیم و مجوز ۸۰۰ میلیارد تومان دیگر را هم از بانک مرکزی گرفته ایم که امیدوارم به نتیجه برسد.  

وی ادامه داد: در زمینه مقابله با آلودگی هوا نیز پروژه ایجاد کمربند سبز شمالی تهران به طول ۲۵ کیلومتر را پیگیری کردیم که تمام مراحل آماده سازی آن انجام شده است. من نیز در روزهای گذشته از این پروژه بازدید کردم.

کد خبر 4456072

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 12 =