گوترش: پیمان مهاجرتی نقشه راه رفع آشفتگی در موضوع مهاجرت است

دبیرکل سازمان ملل پس از تصویب پیمان مهاجرتی با مشارکت ۱۶۴ کشور در اظهاراتی اعلام کرد: این پیمان نقشه راهی برای جلوگیری از رنج و هرج و مرج در موضوع مهاجرت خواهد بود.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از الجزیره، آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل امروز دوشنبه و پس از تصویب پیمان مهاجرتی سازمان‌ملل با با امضای ۱۶۴ کشور، در سخنانی اعلام کرد: این پیمان نقشه راهی برای جلوگیری از رنج و هرج و مرج در موضوع مهاجرت خواهد بود.

دبیرکل سازمان ملل در این خصوص گفت: اکنون لحظه تحقق تلاش های سخت و خالصانه در این خصوص است. مهاجرت همیشه با ما بوده و هست؛ اما باید به خوبی مدیریت شده و از بی قانونی آن جلوگیری شود.

وی در ادامه گفت: درباره این پیمان ادعاهای نادرستی وجود دارد؛ مثل این که سازمان ملل قصد دارد در کار کشورها در زمینه مهاجرت دخالت کند؛ در حالی که این پیمان الزام آور نیست، بلکه چارچوبی برای همکاری بین‌ المللی است و به خصوص اصل حاکمیت ملی را نیز تقویت می کند.

۱۶۴ کشور دنیا امروز دوشنبه در کشور مغرب پیمان مهاجرتی سازمان ملل را امضاء کردند.

این پیمان که محصول یک و سال نیم مذاکره بود، از نظر قانونی الزام‌آور نیست؛ اما نخستین سند بین‌المللی در مدیریت مهاجرت به شمار می رود.

پیمان مذکور ٢٣ هدف تعریف کرده است تا مهاجرت قانونی را تسهیل و مهاجرت غیرقانونی را کم کند.

شماری از کشورها به خصوص آنهایی که دولت‌ های دست راستی و ضدمهاجرتی دارند، از امضای این پیمان خودداری کردند چرا که معتقد بودند که این پیمان مهاجرت را افزایش می‌ دهد و مهاجرت جزء حقوق بشر نیست.

با این وجود در پایان روز دوم کنفرانس سازمان ملل، ۱۶۴ کشور پیمان مذکور را امضاء کردند.

گفتنی است پس از آمریکا، رژیم صهیونیستی و کشورهای مجارستان و اتریش و جمهوری چک به ترتیب خروج خود از پیمان مهاجرتی سازمان ملل را اعلام کرده بودند.

کد خبر 4481604

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 0 =