نماینده سراوان به دلیل عدم رعایت حق الناس استعفا دهد

شمیرانات- امام جمعه لواسان گفت: ما معقتیدم، نماینده سراوان باید استعفا دهد و دلیل این استعفا نیز عدم رعایت حق الناس و توبۀ او به درگاه حق باشد.

به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام سید سعید لواسانی در خطبه های نماز جمعه امروز لواسان با بیان این که اخیرا در مجلس و پیرامون نمایندگان اتفاقی افتاد که هم جداً مایۀ تأسف است و هم در آینده به عنوان یکی از ناهنجاری‌های مجلس در درس‌های علوم سیاسی و علوم اجتماعی مطرح خواهد شد، گفت: روز سه شنبه گذشته مجلس، جلسه غیرعلنی با حضور وزیر اقتصاد برگزار کرد، اما این جلسه مربوط به فشارهای اقتصادی وارده برکشور و بررسی نقشه‌های دشمن و راه‌کارهای مقابله با تحریم و حتی تعیین راهبرد برای اقتصاد مقاومتی نبود.

وی افزود: تعدادی از نمایندگان مجلس در اعتراض به انتشار کلیپی از توهین متقابل نماینده سراوان و مامور گمرک، وزیر اقتصاد تازه منصوب‌شده را به مجلس کشیدند و وی نیز به سهم خود عذرخواهی کرد، اما هنوز صحبت از جمع‌شدن ۴۰ امضاء برای استیضاح وزیر اقتصاد به همین بهانه مطرح است وزیری که کم‌تر از دوماه پیش در ۵ آبان از مجلس رای اعتماد گرفت، اینک تهدید به استیضاح شده است.

امام جمعه لواسان گفت: ماجرای نمایندۀ سراوان را از جهات مختلف می‌توان بررسی کرد، اما آن‌چه بنده در این خطبه به آن می‌پردازم، نگاه به حربۀ استعفای نمایندگان مجلس است که هم حربه‌ای است برای فشار و هم حربه‌ای برای فرار به جلو، در درگیری سراوان بین نماینده و یکی از کارمندان شأن نماینده نبوده که این‌گونه سخن بگوید، اما جلسۀ غیرعلنی روز سه شنبه که اتفاقاً قسمت‌هایی از آن نیز توسط موبایل یکی از نمایندگان ضبط شده و  در فضای مجازی منتشر شده است، تأسف‌بارتر است، نام جلسۀ غیرعلنی رویش است، وقتی یک نمایندۀ مجلس که سوگند خورده است و مطالب جلسه را ضبط و پخش می‌کند، کار غیرقانونی مرتکب شده است و جداً باید نگران شد.

لواسانی با بیان این که طبق این منطق، اگر باید کارمند منظور عزل شود، حتماً نماینده هم که هتاکی کرد، باید عزل شود، گفت: تهدید نماینده سراوان به استعفا ۲ هدف دارد، ابتدا اهرم فشار به دولت و مجلس و افکار عمومی و دیگری فرار به جلو و پاک‌کردن خرابکاری که شده و احتمالاً با پیگیری، ابعاد بیشتری از خرابکاری آن معلوم می‌شود.

وی اضافه کرد: تهدید به استعفا توسط نماینده سراوان و مشروط‌کردنش به این‌که «اگر وزیر اقتصاد استیضاح نشود و رئیس گمرک و کارمند هتاک عزل نشود، استعفا می دهم» با سوگندنامه همین نماینده محترم که سال ۱۳۹۵ و در آغاز افتتاح مجلس دهم قرائت شد، سنخیت و هم‌خوانی ندارد.

خطیب جمعه لواسان گفت: قبلاً هم 14 نمایندۀ استان اصفهان از این حربه برای فشار به دولت استفاده کردند، در حالی که در متن سوگندنامۀ نمایندگان که در قانون اساسی تصریح شده است، آنان در برابر قرآن به خدای متعال سوگند یاد می‌کنند که پاسدار حریم اسلام و نگهبان دستاوردهای انقلاب اسلامی و مبانی جمهوری اسلامی باشند و وظیفۀ خود را با امانت و تقوا انجام بدهند. و سوگند مذکور شرعی و واقعی است و شرعاً و قانوناً وفای به آن واجب و لازم است.

لواسانی گفت: نماینده نمی تواند، به دیگران فحاشی و سپس به جای عذرخواهی از مردم، تهدید به استعفا کند، جنجال کنونی رسانه‌های معاند دربارۀ ماجرای نماینده سراوان و تهدید به استعفایش از یک‌سو و استعفای جمعی نمایندگان اصفهان از سوی دیگر و سوءاستفاده نمایندۀ مذکور و تحریک اهل تسنن کشور و بسترسازی برای تهدید امنیتی توسط رسانه‌های معاند را ملاحظه و میزان گسترش آن را بررسی کنید، مشخص می‌شود که نمایندۀ مذکور چگونه علیه منافع ملی اقدام کرده و چگونه برخلاف سوگند خود و وظایف شرعی و قانونی نمایندگی کار کرده است.

وی گفت: بله بنده هم متعقدم این نماینده باید استعفا بدهد، اما استعفای واقعی و به عنوان توبه که حق الناس را رعایت نکرده است، امید است این‌گونه ملت وی را ببخشد و توبۀ او مقبول درگاه حق واقع شود، در کنار آن مجلس آئین‌نامۀ استعفای نمایندگان و نظارت بر رفتار نمایندگان را اصلاح کند و هم جلوی سوءاستفاده از نمایندگی مجلس و هم سوءاستفاده از استعفا را بگیرد و خاطیان را به دادگاه معرفی کند و قضیه را به اصطلاح ماست‌مالی نکند.

کد خبر 4491036

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 3 =